Czy marzysz o mówieniu płynnie w języku angielskim?

2024-09-27

Magdalena R.

Bardzo wielu studentów marzy o mówieniu płynnie po angielsku. Pytają się, czy jest to w ogóle możliwe? Czy wiecie, że według znanego lingwisty C Ogden wystarczy tylko 850 słów, aby móc komunikować się efektywnie w języku obcym? Co należy w takim przypadku zrobić?

Zasada numer 1

Think in English czyli spróbuj myśleć wyłącznie po angielsku kiedy używasz tego języka.

To pozwoli Ci na układanie zdań bez ciągłego tłumaczenia z jednego języka na drugi. Przecież taki sposób porozumiewania się nie daje całkowicie żadnej przyjemności w mówieniu, a przeciwnie może to się skończyć tylko ogromnym bólem głowy. Ponadto musimy przyznać, iż nasz język ojczysty zawsze będzie na wyższym poziomie niż ten, którego się uczymy, dlatego też koncentrując się na myśleniu w języku obcym, dobieramy zdania, frazy, słowa, które znamy w tym języku, a nie te, które byśmy chcieli zastosować, ponieważ brzmią ładnie w naszym języku ojczystym. Niestety metoda mówienia przez ciągłe tłumaczenie całkowicie ogranicza naszą możliwość porozumiewania się.

Zasada numer 2

Skoncentruj się na mówieniu, a nie gramatyce.

Tak, tak i jeszcze raz tak. Błędy się zdarzają i zdarzać się będą. Perfekcja nie istnieje. Jeśli ktoś chce mówić od razu bezbłędnym angielskim, to niestety nie nauczy się go nigdy. Wierzcie mi, nikt w Wielkiej Brytanii nie będzie was krytykował, jak mówicie po angielsku, ludzie z reguły są bardzo przychylnie nastawieni i doceniają fakt samego starania porozumienia się. A jak to się mówi, praktyka czyni mistrza. Practise makes perfect!!! Po jakimś czasie wasza płynność mówienia się poprawi, a wtedy będzie można skupiać się na eliminowaniu błędów, ale od czegoś trzeba zacząć, nieprawdaż:)

Zasada numer 3

Staraj się używać prostych konstrukcji gramatycznych.

Niektórzy boją się używać prostych konstrukcji w zdaniach, myśląc, iż będzie to świadczyć o ich niskim poziomie angielskiego. Nieprawda! Wierzcie mi, większość ludzi używa prostych form gramatycznych, bardzo rzadko słyszymy trudne sformułowania, chyba że mówimy o języku pisanym lub o różnego rodzaju debatach. Mogę was zapewnić, że używanie prostych konstrukcji jest jak najbardziej akceptowane, regułą jest, aby się móc dogadać w sposób prosty i czytelny a wtedy wasz język będzie brzmiał bardzo dobrze. Nie sztuką jest mówić zawile i niezrozumiale, ale w sposób prosty i dostępny dla każdego. Oczywiście z czasem, z dalszą nauką wasze konstrukcje gramatyczne powinny się poprawiać.

Zasada numer 4

Ucz się fraz, a nie samych słów.

Jest to dobra metoda na wtrącanie podczas mówienia fajnego rodzaju fraz, które ozdobią język i sprawią, że będziecie brzmieć płynnie. Może być to cokolwiek od fajnego idiomu, poprzez proste słówko do całych zdań typu What's up? How are you doing? I need to face the music (face a difficult situation), that is a piece of cake (something is very easy for me), I feel under the weather (I am not very well) etc. Wasz język dzięki temu na pewno będzie brzmiał o wiele bardziej interesująco.

Zasada numer 5

Mów do siebie.

Tak więc gdziekolwiek jesteście, przez parę minut dziennie starajcie się mówić do siebie po angielsku. Wiem, może brzmieć to dziwnie, ale wierzcie mi, pomaga. Także gdziekolwiek jesteście w domu, w ogrodzie, na spacerze z psem mówić, mówić i myśleć po angielsku.

Zasada numer 6.

Słuchaj i powtarzaj.

Czy lubicie oglądać różnego rodzaju programy w telewizji, czy na Youtubie?

Oglądaj je, aby poprawić swoją płynność w mówieniu. Wybierz sobie jeden ze swoich ulubionych programów i staraj się powtarzać niektóre zwroty. Nieważne, że nie będziesz w stanie zapamiętać ich wszystkich, po prostu baw się językiem, akcentem and just keep talking:)

Zasada numer 8

Relax and Keep Smiling:)

Najważniejszy punkt to po prostu cieszyć się z mówienia w obcym języku, znajdować tematy interesujące dla was. Nie warto się zamartwiać tym jak brzmisz kiedy mówisz po angielsku. Jeśli poczujesz się zablokowany, odczekaj parę sekund, zrób parę wdechów i spróbuj jeszcze raz. Mów powoli i myśl o zdaniach, które układasz.

As we say you can be your best helper or your worst enemy when learning to speak fluently. I know it's not easy but you should try not to worry about how you sound when you speak and just relax. At the end it's not the end of a day if you make a mistake. Keep on trying!!!!

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 1 użytkowników

Magdalena R.

Autor i korepetytor w BUKI: Magdalena R.

Jestem pasjonatką zbierania wiedzy i wierzę, że każdy jest w stanie nauczyć się języka obcego. Naukę języka angielskiego zaczęłam dość opornie w wieku szkolnym. Nigdy się jednak nie poddałam. Obecnie uczę języka angielskiego, tłumaczę z języka angielskiego na język polski oraz pracuję czynnie w organizacjach pozarządowych w Wielkiej Brytanii.

Cena

100 zł/60

Inne blogi autora

Szukasz korepetytora?

Zgłoszenia do współpracy z korepetytorem wysyłane są do BUKI co 4 minuty. Już ponad 650 000 uczniów znalazło nauczyciela. Chcesz do nich dołączyć?

Dopasuj korepetytora

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela