Egzamin maturalny z chemii - Jaką strategię najlepiej obrać

 CHEMIA NA 100%

 

Każdy egzamin maturalny ma swoją specyfikę. Nie istnieje uniwersalny schemat przygotowania się do matury, ponieważ każdy przedmiot wymaga, innych umiejętności. Swoje przygotowania do egzaminu maturalnego warto już zacząć w pierwszej klasie, zanim szaleńczy pęd zacznie się na dobre i wyhamuje dopiero przed samą maturą. 

Chemia to nauka mocno bazująca na matematyce. Nie możemy być dobrymi chemikami z brakami w zdolnościach obliczeniowych oraz analitycznych. Często to nasze liczby będą nam mówić, co zaszło w środku probówki. Stąd najlepiej swoje przygotowania rozpocząć od solidnej powtórki procentów z etapu szkoły podstawowej. Idąc dalej tą drogą przez 4 lata nauki chemii będziemy spotykali pomieszanie zarówno teorii jak i zadań obliczeniowych. Pewność obliczeniowa pomoże nam już we wczesnej fazie na skupieniu się na aspekcie teoretycznym chemii, który często okazuje się największą bolączką egzaminu maturalnego.

Rada na to jest prosta. Zanim jeszcze rozpoczniesz przygodę z poważną chemią, spróbuj zrozumieć jeden temat, mianowicie o Stałej Avogadra i obliczeniach molowych. Wyposaży cię to w odpowiedni warsztat obliczeniowy przy jednoczesnym przypomnieniu podstaw chemicznych. Przydatne do tego będą zbiory Witowskiego do chemii. Mają one wiele zalet, niestety nie przygotowują one najlepiej pod sam egzamin, ale o tym później!

 

Egzamin maturalny z chemii - Jaką strategię najlepiej obrać

 

Jeśli już poczujesz się pewnie w obliczeniach i części rachunkowej, moje gratulacje, połowa sukcesu za tobą. Zostało już opanować tylko teorię oraz schematy maturalne! Będzie to wymagało rozłożenia pracy odpowiednio w czasie. Samą teorię najlepiej uczyć się na bieżąco, a schematy maturalne warto poznać przed samą maturą. Choć, z tym ostatnim będziemy spotykali się w każdym zbiorze zadań, nie warto rozwiązywać testów przez pierwsze 3 lata edukacji. Chodzi tu głównie o twoją motywację i fakt częstego wypalenia się uczniów w ostatniej klasie. Musisz zachować odpowiedni balans pomiędzy pracą. 

Tak więc przez pierwsze 3 lata edukacji nie wymagaj od siebie więcej, niż powinieneś. Będą one i tak bardzo ciężkim okresem dla twojego życia. Może okazać się, że będziesz wymagana pomoc korepetytora. Nie wstydź się tego, każdy powinien mieć szansę poproszenia o pomoc. Więc przez cały ten okres rozwijaj swoje zdolności rachunkowe oraz ucz się na bieżąco teorii. Przerabiaj zbiory zadań Witowskiego regularnie, temat po temacie. Później nie znajdziesz na to czasu, będą ważniejsze zbiory do zrobienia przed samą maturą. Jeśli teraz zaczniesz regularną pracę, sukces będzie twój. Dobrym nawykiem jest stworzenie osobnego zeszytu do specyficznych reakcji chemicznych oraz przebiegu eksperymentów chemicznych. Pomoże ci on przed samą maturą do zapamiętania specyficznych reakcji, kolorów odczynników czy też zapisu dość nieoczywistych rzeczy.

Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, 6 miesięcy przed maturą powinieneś zacząć przygotowania. Czemu 6 miesięcy? Będąc w 3 klasie liceum, widziałem różne strategie. Niektórzy zaczynali już we wrześniu, niektórzy od 1 roku, a inni miesiąc przed maturą. Ja zacząłem w okolicach listopada i rozpędzałem się powoli. Ci, którzy zaczęli od 1 roku lub od początku roku, w okolicach lutego byli wrakami bez energii, motywacji i chęci do życia. To ci uczniowie najczęściej kończą swoją przygodę na 70%, ponieważ nie mieli siły nawet przypomnieć sobie schematów maturalnych. Ludzie, którzy zaczynali do kwietnia/maja zostali przygnieceni pracą. Oni również niezbyt dobrze poradzili sobie na egzaminie maturalnym. Największym sukcesem cieszyli się ludzie zaczynający w okresie listopada-stycznia. Mieli oni najwięcej motywacji, odpowiedni zasób czasu i możliwość zrelaksowania się przed wyczekiwanym momentem. 

Przepis na ostatnią klasę jest najprostszy. Gdy zaczniesz przygotowania, zostaw Witowskiego. Jest on wspaniały do regularnych przygotowań, ale nie jest on pomocny przy skomplikowanych zadaniach maturalnych. Zdecydowanie najważniejszym zbiorem zadań, który musisz przerobić jest Barbara Pac - Zbiór Zadań Maturalnych. Zawiera on najważniejsze schematy. Ciekawym rozwiązaniem szczególnie do chemii organicznej jest zbiór zadań Krzysztofa Pazdro. Inne zbiory zadań również będą pomocne, ale nie przesadzaj. Nie zrobisz wszystkiego, masz również inne przedmioty. Poświęcaj również czas na rozwiązywanie arkuszy maturalnych. To właśnie one przyczyniają się do najważniejszych szlifów. Możesz wiedzieć wszystko, ale jeśli nie sformułujesz odpowiedniej odpowiedzi, masz dużą szansę na 0 punktów. Sprawdzaj dokładnie wzór odpowiedzi, a następnie napisz go. Twój mózg działa o wiele lepiej gdy działa i przepisuje informacje.

O czym nie możesz jeszcze zapomnieć? O relaksie i radzeniem sobie ze stresem. Czas szkoły średniej to wyjątkowo trudny czas. Wpływają na to hormony, pierwsze związki, a także ogromna ilość pracy od nauczycieli. Naucz się odnosić porażki, szczególnie z mniej ważnych przedmiotów. Jeśli zapomnisz o swoich pasjach, znajomych oraz rodzinie szybko może okazać się, że stracisz całą motywację. Będziesz wtedy chciał znaleźć to, co zgubiłeś na początku. Tym samym marzenia o medycynie lub biotechnologii będą na drugim miejscu, mimo iż chciałeś dobrze. To moja ostatnia rada, dużo osób popełnia ten błąd i lata liceum czy też technikum stają się koszmarem, zamiast cudownym etapem w życiu.

Egzamin maturalny z chemii - Jaką strategię najlepiej obrać

 

Autor: Mateusz D.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora