Jak polepszyć swoje słownictwo ucząc się języka obcego? Oto kilka wskazówek:
1. Czytaj książki w danym języku.
Czytanie książek w danym języku ułatwi zapamiętanie słownictwa. Nasz mózg zapamiętuje słowa klucze zawarte w tekście i przesyła je z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Następuje wtedy samoistne zapamiętywanie i powtarzanie danego słówka. A jakie książki wybrać - klasyczne czy e-booki? Wszystko zależny od nas samych, jednakże pamiętajmy że jeśli wybierzemy e-booki, nasz mózg bardzo szybko się do tego przyzwyczai, nie wpłynie to jednak na naukę słownictwa, gdyż e-book nie przyspieszy ani nie opóźni przyswajania słownictwa.
2. Zacznij przeglądać i czytać blogi ze słownictwem tematycznym.
Czytanie blogów np. anglojęzycznych pozwoli Ci łatwiej znaleźć słownictwo o tematyce, która Cię interesuje, a tym samym ułatwi Ci to zrozumieć dane słówka.
3. Jeśli lubisz słuchać muzyki, szczególnie zagranicznej to dobrym sposobem na naukę słownictwa jest także sprawdzić słowa danej piosenki i przetłumaczyć je na język polski. Ta metoda jest jedną z najbardziej efektywnych jeśli chodzi o metody poszerzania swojego słownictwa.
4. Stwórz swój własny słowniczek
W tym celu możesz użyć zwykłej kartki papieru czy zeszytu/notesu (lepszym rozwiązaniem będzie 2 opcja) i wypisywać słówka nowo poznane, możesz także użyć do tego gotowych aplikacji np. Quizlet.
5. Ułóż słownictwo tematycznie i ucz się według danej kategorii
Zapisując słownictwo, dobrze jest je podzielić na kategorie. Pomoże to mózgowi w tworzeniu połączeń między słowami i wyrażeniami. W tym celu możesz także stworzyć mapę myśli. Po posortowaniu słownictwa do odpowiedniej grupy tematycznej dobrym sposobem jest nauka danej kategorii każdego tygodnia, np. jeden tydzień poświęć na naukę o wyrażeniach, których się używa u lekarza, a inny na słownictwie związanym z zakupami.
6. Ucz się słownictwa w kontekście.
Najlepiej uczyć się słówek tworząc z danym słówkiem zdania np. słówko obviously - oczywiście, she was obviously sick - była oczywiście chora
7. Wybierz najważniejsze i najprzydatniejsze słowa.
W tym celu możesz użyć gotowych list, które znajdziesz w internecie wpisując np. hasło "najczęściej używane słowa/wyrażenia w języku angielskim".
8. Ucz się w krótkim czasie.
Naukowcy udowodnili, że potrafimy się skupić na jednej rzeczy przez nie więcej jak 20 minut. Po tym czasie dość szybko się rozpraszamy.
9. Mów do siebie na głos.
Zacznij mówić i opisywać czynności, które wykonujesz np. jeśli słuchasz teraz muzyki lub oglądasz film z rodziną/przyjaciółmi to powiedz: I am listening to music now or I am watching movie with my family/friends.
10. Oglądaj filmy w danym języku.
Pozwoli Ci to na osłuchanie się z językiem. Oglądając film staraj się wypisywać z niego jak najwięcej słów. Pamietaj że zawsze film można zapauzować, cofnąć i pownownie odtworzyć.