Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Jak Samodzielnie Nauczyć Się Hiszpańskiego?

Witajcie po dość długiej przerwie,

Dziś chciałabym odpowiedzieć na dwa pytania.

Po pierwsze czy nauka języka hiszpańskiego jest trudna?

Po drugie, jak i czy się da nauczyć go samodzielnie?

 

Zacznę od odpowiedzi na pierwsze pytanie. Otóż nauka hiszpańskiego wcale nie jest trudna.

Zdecydowanie najtrudniejszym językiem do nauki na świecie jest nasz język ojczysty, czyli język polski. Sprawia on wiele trudności w nauce ze względu na "syczące/szeleszczące litery" jak np. sz, cz, ź, ą, czy ę itd. Natomiast język hiszpański mimo kilku swoich odmian jest prostszy w nauce. Nie posiada on takich liter, jakie występują w naszym alfabecie. W ostatnim czasie jak spojrzymy sobie na rankingi językowe, to możemy zauważyć, że hiszpański znajduje się gdzieś u góry. Spójrzmy np. tutaj: https://www.ef.pl/blog/language/najczesciej-uzywane-jezyki-swiata/, na tej stronie znajdziemy informacje (rok 2020) o najczęściej używanych językach świata. Jak widać język hiszpański plasuje się na drugim miejscu. Stąd można wywnioskować, że jest on nie tylko najczęściej używanym językiem (używa się go w ponad 20 krajach), ale także jednym z prostszych, który przez ostatnie lata stał się popularny.

No dobrze, skoro już wiemy, że nie jest to taki trudny język i każdy może opanować jego podstawy, to pomówmy o tym czy i jak da się go nauczyć samodzielnie.

Zanim podpowiem Wam, z jakich materiałów możecie skorzystać, by zacząć swoją przygodę z tym językiem, to chciałabym opowiedzieć Wam o kilku zasadach, które mnie się osobiście sprawdziły, jak rozpoczynałam swoją naukę z tym językiem.

1. Określ swój poziom.

Dobrze jest rozpoczynając naukę języka wiedzieć, na jakim się jest poziomie (może okazać się, że już sporo wiemy wykonując taki test). Ułatwi to dobranie późniejszych materiałów, czy kursów. Poziomy językowe zaczynają się od A1-C2. Taki test z łatwością znajdziesz na Internecie. Poniżej link do przykładowego testu.

https://www.espanoles.pl/kursy/test-poziomujacy-j-hiszpanskiego

2. Zakup odpowiednich materiałów.

Skoro znasz już swój poziom, to teraz możesz zakupić materiały, które pomogą Ci w nauce. 

W sklepach internetowych, czy księgarniach znajdziesz działy poświęcone nauce języków. Wybierając odpowiedni język, możemy zauważyć masę podręczników na różnych poziomach. Dzięki temu, że wcześniej wykonaliśmy taki test, łatwiej nam będzie znaleźć odpowiedni podręcznik, kurs, czy książkę, która będzie dopasowana do naszego poziomu.

3. Nauka z native speakerem.

Jedną z najlepszych metod dla osób początkujących jest ćwiczenie przy każdej okazji. Aby nauczyć się języka, trzeba komunikować się z ludźmi, biegle posługującymi się tym samym językiem. Znalezienie hiszpańskojęzycznego rozmówcy pozwoli poprawić hiszpańską wymowę, a także przećwiczyć to, czego nauczyliśmy się do tej pory, aby sprawdzić, czy poprawnie zrozumieliśmy dany temat.

4. Z czego dodatkowo korzystać podczas nauki?

- youtube

- słowniki papierowe, internetowe (DeepL, Ling, Pons)

- aplikacje do nauki języka

5. Jak należy się uczyć?

  • wystarczy poświęcić 1h dziennie po 10-15 minut każdego dnia na powtórki
  • staraj się poznawać kulturę kraju np. czytając o świętach, potrawach itd.
  • oglądając film włącz hiszpańskie napisy, co pozwoli ci na zapoznanie się z tym językiem
  • zrób sobie plan nauki na dany tydzień; wypisz każdego dnia jedną rzecz, którą chcesz się nauczyć (Pamiętaj o powtórce każdego materiału, który już umiesz)

6. Jakie materiały polecam?

1. Hiszpański w obrazkach – poziom A1-A2 wyd. EDGARD

Jak Samodzielnie Nauczyć Się Hiszpańskiego?2. Gra karciana bójka na słówka - EDGARD

Jak Samodzielnie Nauczyć Się Hiszpańskiego?

3. Seria podręczników Joven.es wyd. Edelsa - A1-B1

Jak Samodzielnie Nauczyć Się Hiszpańskiego?

4. Książki dla dzieci - La Pandilla 1 i 2 wyd. Edelsa

Jak Samodzielnie Nauczyć Się Hiszpańskiego?

 

Autor: Justyna N.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora