Nie ma magicznej metody, ale istnieją pewne fundamentalne zasady, których należy przestrzegać, aby odnieść sukces w nauce języka francuskiego. Są to motywacja, przyjemność, praktyka, systematyczność, ocena i monitorowanie postępów. Myślę, że spełnienie tych ważnych zasad pozwoli uczyć się lepiej i szybciej. Istotne jest, aby uczeń czerpał z nauki przyjemność i żeby lekcje nie były nudne. Nie wstydź się popełnienia błędów, musisz mówić, mówić i mówić… Zawsze też motywuję moich uczniów. Sugeruję im, aby określili swój cel nauki. Stosuję testy, aby ocenić ich możliwości i postępy. Dzięki temu uczeń czuje się wspierany. Nauczyciel powinien być osobą, która Ciebie motywuje, zaraża pasją, prowadzi i pokazuje proste sposoby zdobywania wiedzy. Interesuje się Twoimi postępami w nauce oraz doradza i poprawia błędy.
Czy można nauczyć się francuskiego przez internet? Bezpłatna nauka francuskiego online nie jest niemożliwa, ale ma swoje ograniczenia i trudno jest opanować w ten sposób język francuski. Na kursie intensywnym, będąc bardzo zmotywowanym, naprawdę możesz sobie poradzić z francuskim po 3 miesiącach nauki, ale nie będziesz nim władał perfekcyjnie! Nauka języka francuskiego wymaga jednak czasu i systematyczności oraz wytrwałości, ale z pewnością może być przyjemna.
Istnieje wiele darmowych materiałów, ALE…
1. Uczeń nie ma wsparcia nauczyciela i nie wszystkie kursy internetowe są dobrej jakości.
2. Korzystanie z darmowych lekcji sprawia, że u osób uczących się szybko pojawia się całkowity brak motywacji do nauki.
3. Fakt zaangażowania się poprzez opłacenie, zapisanie się na kurs, całkowicie zmienia stan umysłu, a to jest bardzo ważne. Płacenie motywuje, ponieważ zobowiązuje!
Kroki do wykonania na różnych etapach nauki.
Osobom na poziomie początkującym polecam: Uczyć się francuskiego od podstaw w języku docelowym tzn. francuskim, nawet jeśli to wymaga pomocy w tłumaczeniach, transkrypcjach na język polski. Oczywiste jest, że nauka francuskiego, gdy jesteś obcokrajowcem (nazywa się to FLE : Français Langue Étrangère) to nie to samo, co nauka francuskiego, gdy jesteś Francuzem. W każdym razie, nawet jeśli na początku może to być trudne, zawsze radzę uczyć się w języku docelowym. Naprawdę efektywniej jest uczyć się francuskiego po francusku. Podczas lekcji staram się przez większość czasu mówić po francusku, a przy transkrypcjach i tłumaczeniach na język polski jest to możliwe. Im szybciej zanurzyć się w języku docelowym, tym szybciej i lepiej się go nauczysz. Ćwiczyć francuski (praktyka) od pierwszego dnia. Nie zaniedbywać teorii: gramatyka francuska, wymowa francuska.
Osobom na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym polecam: Ćwiczyć jeszcze więcej (sposobem na poprawienie francuskiego może być np. wyjazd do kraju francuskojęzycznego, konwersacje z osobami francuskojęzycznymi, połączenie codziennych zajęć z językiem francuskim: np. poprzez słuchanie muzyki, hobby, internet, itp…). Poszerzać zdobytą wiedzę teoretyczną i wracać do punktów, które wciąż są niezrozumiałe. Przywiązywać jeszcze większą uwagę do nauki zasad gramatycznych. Coraz więcej czytać i pisać. Sukces zawsze zależy od Twojej motywacji i systematyczności. Nauka francuskiego według różnych zakresów.
Słownictwo francuskie
Na początku nauki radzę szybko przyswoić sobie niezbędne podstawowe słowa : najczęściej używane czasowniki, rodzajniki, przysłówki, rzeczowniki, przymiotniki, przyimki i zwroty. Pomoże w tym zrobienie krótkiej listy i nauczenie się ich na pamięć, bo warto. Wiele osób ze względu na swoją pracę, musi nauczyć się profesjonalnego lub biznesowego języka francuskiego. Różni się on od potocznego języka jedynie specjalistycznym słownictwem i użyciem formuł specyficznych dla danej dziedziny (motoryzacja, cukiernictwo, budownictwo itp …).
Teoria TAK, ale zawsze w służbie PRAKTYKI.
Podczas nauki języka francuskiego nie można ignorować poznania gramatyki. Jej znajomość jest bardzo ważna i przydatna, pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu. Gramatyka nie powinna jednak zastępować praktycznej nauki języka, która jest niezbędna od pierwszych lekcji. Gramatyka ma swoje miejsce w nauczaniu języka, ale zawsze staram się unikać długich wyjaśnień teoretycznych. Używam teorii, aby móc zrozumieć lub wyrazić się szybciej i poprawniej po francusku. Znajomość gramatyki francuskiej pozwoli Ci uczyć się szybciej i skutecznej.
Wypowiedź ustna w języku francuskim.
Jeśli chcesz nauczyć się języka francuskiego, zastosuj go w praktyce od pierwszego dnia! Ekspresja słowna to podstawa! Poprzez mówienie i słuchanie uczysz się języka. W ten sposób szybko zrozumiesz strukturę, funkcjonowanie języka i powtórzysz to, co słyszysz. Nauka francuskiego wymaga zrozumienia, jak działa francuska wymowa. Kluczem jest zrozumienie kilku podstawowych zasad. Słuchanie francuskojęzycznych tekstów jest absolutnie fundamentalne. Jeśli chcesz nauczyć się mówić po francusku, musisz słuchać, słuchać, słuchać …
Wypowiedź pisemna w języku francuskim.
Pisanie w języku francuskim może nie być tak pilną potrzebą, jak mówienie, ale nie należy go zaniedbywać. Dzięki wypowiedzi pisemnej będziesz w stanie lepiej zrozumieć strukturę języka, pisownię i wymowę. Z tych samych powodów czytanie w języku francuskim, a także rozumienie tekstu pisanego są również fundamentalne. Ważne, aby nie skupiać się wyłącznie na pisaniu. W rzeczywistości twoje sukcesy w nauce języka francuskiego są zależne od odpowiedniej metody dopasowanej indywidualnie do Ciebie (z uwagi na osobowość, cel nauki, wiek, poziom wiedzy) oraz od twojej motywacji i systematyczności. Korepetycje lub prywatne lekcje pełnią bardzo ważną rolę ! Oferują różne ćwiczenia pisemne i ustne, dzięki czemu możesz od razu zastosować w praktyce to, czego się nauczyłeś. Te lekcje są stworzone dla Ciebie, jeśli: Chcesz rozpocząć naukę od początku. Rozumiesz na dobrym poziomie, ale nie możesz mówić. Uczysz się francuskiego od jakiegoś czasu i stwierdzasz, że nie robisz już postępów. Rozumiesz proste teksty, kiedy sam je czytasz, ale masz kłopot z ich zrozumieniem, kiedy mówi do Ciebie osoba francuskojęzyczna. Miałeś kontakt z językiem francuskim dawno temu i chciałbyś do niego wrócić, ale nie wiesz, od czego zacząć.