Jak uczyć się chińskiego

Problem

Pewnie wielu ludzi chcą uczyć się tego trudnego języka własnoręcznie, ale zatrzymuje go jego złożoność: jakiś niezrozumiałe hieroglify, tony, pinyin. Wszystko jest do siebie podobne, ale ma inne znaczenie.

Tak, oczywiście chiński jest jednym z najtrudniejszych na świecie. Ale konstrukcje gramatyczne i niezbędne słowa nie są nielimitowane. Według różnych źródeł istnieje ok. 50-70 000 hieroglifów, chociaż nawet 3000 wystarczą na swobodny poziom mówienia, ponieważ nawet nie wszyscy Chińczycy znają te 50 000. Język jest tonalny (4 tony, 5-ty neutralny), ale nie tak straszny, jak to sobie wyobrażamy.

Gramatyka języka chińskiego jest znacznie prostsza niż angielska lub słowiańska. Nie ma tu żadnych rozróżnień, zakończeń, liczby mnogiej i prawie żadnych liczb, co sprawia, że język jest prosty. Zapamiętamy do 10 wzorów i voila. Jeśli dacie radę zapamiętać 5000 słów i opanujecie je automatycznie, można już otworzyć własną chińską szkołę.

Jak uczyć się chińskiego


Cel

Zawsze ustalaj cele przed nauczeniem dowolnego języka. To znacznie przyspieszy proces uczenia i pomoże Ci dokładnie zrozumieć, co ćwiczyć. Każdy język ma te same systemy i umiejętności — słownictwo, gramatykę, wymowę, słuchanie, pisanie, czytanie i mówienie. Więc wyraźny cel powie Ci, na jakim poziomie każda umiejętność musi być opanowana. Biorąc pod uwagę, że chiński jest bardzo „kontekstowy”, polecam stosowanie metody uczenia wizualnego, ponieważ znaki są różne, a dźwięk może być taki sam. Na przykład po chińsku zabrzmi on, ona, one jako ta z tym samym tonem, który można odróżnić tylko od kontekstu lub poprzez odczytanie hieroglifu.

Wróćmy do celu. Jeśli potrzebujesz zorganizować konferencję w języku chińskim w wąskim obszarze, oprócz podstawowych 3000 słów musisz wiedzieć o około 500 specjalnych. Słuchanie, mówienie i wymowa muszą być na bardzo wysokim poziomie, podobnie jak czytanie, aby znać dokładną pisownię znaków lub rozpoznawać je ze 100% dokładnością. Ale list nie jest wymagany w przypadku ustnych konferencji.

Jednak jeśli potrzebujesz chińskiego, aby czytać literaturę w oryginale, musisz już mieć w głowie te 5000 hieroglifów, gramatykę i czytanie, natomiast inne systemy i umiejętności nie wymagają tak dużej uwagi.

Zakończenie

Podczas nauki języka ustal dokładny cel, aby zaoszczędzić czas i nerwy. Następnie podziel każde zadanie na prostsze, a następnie jeszcze prostsze, i tak dalej do podstawowych ćwiczeń. Ucz się codziennie.

Powodzenia i inspiracji :)

Autor: Serge Z.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora