Prawie każdy z nas kiedyś zaczynał uczyć się języka obcego i po krótszym albo dłuższym czasie... rzucał. Przyczyny mogły być różne: zabrakło motywacji, inspiracji, czasu, praktyki albo po prostu się znudziło.
Ja tak samo jak i Ty uczę się języków, mówię w trzech obcych (polski, angielski, hiszpański) i dwóch ojczystych (ukraiński oraz rosyjski) i każdego z nich ja uczyłam na różne sposoby. Z mojego doświadczenia wynika, że uczyć się języka łatwiej, kiedy postrzegasz to jako zabawę, jako niepowtarzalną podróż, kiedy cieszysz się nie tylko osiągnięciem celu, ale i całą drogą to tego celu. Język lubi systematyczność, lubi być używany w życiu codziennym i zawsze Ci odwzajemnia.
Żeby pomóc Ci w tej ciekawej, ale nie zawsze łatwej podróży stworzyłam przewodnik z krótkimi i użytecznymi radami, każdej, z których używam i do dziś. Może być, że nie uda się wprowadzić w życie każdej rady od razu, na spokojnie, daj sobie czas. Może się stać, że nie każda rada będzie Tobie odpowiadać, to też nic strasznego, wybierz te, które Tobie najbardziej odpowiadają.
RADA 1: KOCHAJ SIEBIE W TRAKCIE UCZENIA SIĘ
Pierwsze i najważniejsze KOCHAJ SIEBIE! Bez miłości do siebie i akceptacji siebie jest trudno czegoś się nauczyć. Pozwalaj sobie popełniać tysiące błędów, czasami wyglądać śmiesznie i głupio. Odrzuć swój perfekcjonizm i pozwól sobie na fascynującą podróż: naukę języka obcego!
RADA 2: UŻYWAJ JĘZYKA W ŻYCIU CODZIENNYM
Staraj się wszystko, co robisz na co dzień robić w języku obcym (jeśli to jest możliwe oczywiście:). Napisz listę zakupów, w którego języku się uczysz, zmień język w telefonie, zaplanuj swój dzień w języku obcym. Ten nawyk pomoże Ci częściej myśleć w nowym dla twojego mózgu języku.
RADA 3: RÓB TO, CO LUBISZ W JĘZYKU OBCYM
Żeby nauka była skuteczną, ona ma sprawiać przyjemność. Lubisz słuchać muzyki? Uprawiasz jogę? Uwielbiasz czytać książki albo oglądać filmy? - Zrób to w języku, którego uczysz się, odkryj jego nowe oblicza!
RADA 4: MÓW, MÓW I JESZCZE RAZ MÓW!
Staraj się mówić od samego początku nauki języka. Używaj w praktyce wszystkiego, co jest dla Ciebie nowe. Nie masz z kim rozmawiać? Pomoże Ci w tym aplikacja TANDEM, na której możesz znaleźć native spikerów i umówić się na wymianę językową ZA DARMO. Też oprócz zwykłych rozmów możesz wysyłać wiadomości głosowe do swojego nauczyciela lub przyjaciela z TANDEM.
RADA 5: SŁUCHAJ
Przede wszystkim - słuchaj siebie. (Czy lubisz nowy język? Czy przynosi on Tobie radość?). Jeśli odpowieź - TAK, następnie dodaj piosenki, podcasty, audio książki. Słuchać język= rozumieć jego lepiej, czuć jego melodię, znać kiedy zmienić intonację. Słuchanie pomaga w momencie mówienia, sprawia, że czujemy się bardziej pewni tego co i jak wymawiamy.
RADA 6: SYSTEMATYCZNOŚĆ
Język lubi systematyczność, lubi kiedy my o nim wspominamy codziennie. Wystarczy praktykować 15-30 minut dziennie, żeby zobaczyć pierwsze wyniki. Polecam zaplanować, o której dokładnie godzinie poświęcisz te 15-30 minut w danym dniu.
RADA 7: TWOJE LUDZIE
Otoczenie, które też uczy się języka obcego, bardzo inspiruje, pomaga nie rzucać nauki oraz iść dalej. Świetnie kiedy w pobliżu są ludzie, którzy też uczą się języka obcego. A jeśli w twoim otoczeniu ich nie ma, poszukaj ludzie o podobnych poglądach na ITALKI lub TANDEMIE.
Pamiętaj, mój drogi uczniu, żeby zadbać o swój własny komfort pod czas nauki, żeby cieszyć się drogą, żeby dawać sobie czas i nie porównywać siebie do innych. Każdy z nas jest wyjątkowy i każdy potrzebuje różnej ilości czasu na naukę języka obcego. Trzymam za Ciebie kciuki!
Margarita