Jaki jest najlepszy wiek aby rozpocząć naukę nowego języka?

Ogólnie rzecz biorąc, każdy etap życia daje nam narzędzia do nauki języka. Jako niemowlęta możemy lepiej słyszeć różne dźwięki, jako dzieci możemy przyswajać i rozpoznawać różne akcenty. A jako dorośli mamy większą koncentrację, co pozwala nam przyswoić więcej słownictwa.

Antonella Sorace, profesor na Uniwersytecie w Edynburgu w Szkocji, podaje przykład tak zwanego „uczenia jawnego”. Oznacza to naukę języka z nauczycielem, który wyjaśnia nam zasady gramatyczne. „Dzieci nie są zbyt dobre w jawnym uczeniu się, ponieważ nie mają kontroli poznawczej ani zdolności do zwracania uwagi na szczegóły, ani odpowiedniej pamięci. Z drugiej strony dorośli są pod tym względem znacznie lepsi” – mówi.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Izraela wykazało na przykład, że dorośli lepiej rozumieli sztucznie stworzoną regułę językową i stosowali ją do nowych słów w warunkach laboratoryjnych. Naukowcy porównali trzy oddzielne grupy: 8-latków, 12-latków i młodych dorosłych. Dorośli osiągnęli wyższe wyniki niż obie grupy nieletnich, a 12-latkowie również radzili sobie lepiej niż młodsze dzieci. To, w czym dzieci przodują, to język ukryty: to znaczy słuchanie ludzi, którzy mówią w swoim ojczystym języku i naśladowanie ich. Ale ten rodzaj nauki zajmuje dużo czasu.

Wszyscy zaczynamy swoje życie jako naturalni lingwiści. Kiedy jesteśmy niemowlętami, słyszymy 600 spółgłosek i 200 samogłosek, które składają się na języki świata. W pierwszym roku życia nasz mózg zaczyna się specjalizować, dostrajając się do dźwięków, które słyszymy najczęściej. I rzeczywiście, dzieci zaczynają gaworzyć w swoim ojczystym języku. Nie ma więc wątpliwości, że pierwsze lata są kluczowe dla przyswojenia języka ojczystego. Ale co zaskakujące, ten standard nie jest taki sam w przypadku nauki języków obcych.

Na początku tego roku badanie MIT wykazało, poprzez wirtualny egzamin online z udziałem 67 000 osób, że aby osiągnąć poziom znajomości gramatyki i słownictwa równy poziomowi native speakera, najlepiej rozpocząć naukę w wieku około 10 lat. Po tym wieku zdolność ta zaczyna się zmniejszać. Jednak w tym badaniu udało się również ustalić, że przez lata możemy doskonalić nasz język ojczysty. Na przykład dopiero po trzydziestce uczymy się w pełni opanowywać nasz własny język. Łączy się to z innymi badaniami, które wskazują, że jesteśmy w stanie przyswoić sobie nowe słowa w naszym języku do określonego wieku.

Ludzie czasami pytają, co jest największą zaletą znajomości języków obcych? Czy dzięki temu zdobędę lepszą pracę i zarobię więcej pieniędzy? Czy będę mądrzejszy, bardziej inteligentny? Czy pozostanę zdrowszy i na starość będę miał lepszą sprawność umysłową? Ale w rzeczywistości największą zaletą znajomości języków obcych jest możliwość komunikowania się z większą liczbą osób.

Bieżmy się więc do nauki.

Ranking:5 z 5

Według opinii 1 użytkowników

Autor: Małgorzata P.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora

Szukasz korepetytora?

Wybieraj najlepszych korepetytorów w serwisie BUKI!

INNE ARTYKUŁY NAUCZYCIELA

Zarejestruj się jako korepetytor na BUKI!

Bezpłatna rejestracja w 10 minut

Zajęcia indywidualne lub przez Skype

Płatność bezpośrednio od ucznia

Przeczytaj także sekcję «Blogi korepetytorów»:

5 skutecznych metod na szybkie powiększanie słownictwa cz. 2

Chcesz mówić płynnie? ️Kontynuujemy serię o powiększaniu słownictwa!

Autor: Maks O.

Jak przygotować się do egzaminu IELTS?

Pierwszym krokiem w przygotowaniach do IELTS jest dokładne zrozumienie formatu egzaminu, o którym wspomnieliśmy wyżej.

Autor: Anna K.

Jak sztuka wpływa na naukę matematyki? 🎨 + 📐 = ❤️

Przełam stereotypy!

Autor: Kacper K.

Jak obliczyć drogę na Marsa? 🚀🪐

Matematyka z perspektywy podróży kosmicznych

Autor: Kacper K.

Filmy i książki po angielsku dla początkujących – klucz do sukcesu w nauce języka

Nauka języka angielskiego jest dzisiaj bardziej dostępna niż kiedykolwiek wcześniej, dzięki technologii i szerokiemu dostępowi do treści w tym języku.

Autor: Anna K.

Twoje życzenie jest dla mnie rozkazem. Czyli o "I wish", "If only" słów kilka.

Wyrażanie życzeń w języku angielskim może wydawać się nieco złożone. W tym artykule przekonasz się, że wystarczy spojrzeć na to oczami starszej osoby i zrozumiesz wszystko.

Autor: Klaudia P.

Inne wiadomości:

;