Język angielski - słuchanie.

Ranking:
Więcej»Wszyscy blogi użytkownika

Słuchanie w obcym języku sprawia większe trudności niż czytanie czy pisanie. Wynika to z tego, że na kartce słowo zawsze wygląda tak samo. Inaczej jest z brzmieniem słów. Tu widać dużo różnic w intonacji, akcencie. To dlatego osobom chcącym nauczyć się słuchania i rozumienia wypowiedzi, nie zawsze idzie "jak po maśle".

Zobacz obraz źródłowy

  • Jak zacząć?

Słuchaj czegokolwiek w języku angielskim. Piosenek, seriali w języku angielski, audiobooków. To pomoże oswoić się z różnymi akcentami, a jednocześnie nieświadomie zaczniesz uczyć się różnych zwrotów i słówek. 

Możesz również zapisać się na kurs z lektorem, który będzie wymagał od Ciebie rozmów w języku angielskim na różne tematy. Dzięki temu będziesz zmuszony/a do rozumienia wypowiedzi lektora oraz do tworzenia własnych. Dużym plusem takich zajęć jest to, że nawet jeśli nie rozumiesz, co dana osoba do Ciebie mówi, to wyjaśnienie otrzymasz również w języku angielskim, prostszymi sformułowaniami. Na początku może to być stresująca forma nauki, zwłaszcza dla osób  mających blokadę w mówieniu po angielsku, ale jest to najlepsza metoda.

  • Co dalej?

Jeśli początki masz za sobą i już powoli zaczynasz rozumieć wypowiedzi różnych osób z różnymi akcentami w języku angielskim, zachęcam do odwiedzenia stron internetowych, na których znajdują się nagrania rozmów wraz z quizami dotyczącymi nagrań. Tu indywidualnie sprawdzisz swoje umiejętności oraz to, czy są jakieś postępy w nauce. 

Zobacz obraz źródłowy

  • Czy są jeszcze jakieś sposoby na naukę słuchania ze zrozumieniem?

Jest jeden sposób, który według mnie jest najlepszy ze wszystkich, ale oczywiście również droższy, a w dzisiejszych czasach bardzo trudny do wykonania. Są to podróże za granicę. Gdzie można nauczyć się słuchać lepiej niż za granicą na wakacjach? Nigdzie! W dodatku masz możliwość poznania wielu ludzi z różnych krajów, a co za tym idzie - możesz się uczyć rozmawiając z nowymi znajomymi i jednocześnie bawić się oraz cieszyć wakacjami.

Polecam rozglądanie się za obozami językowymi. To super zabawa! Mając 13/14 lat pojechałam na taki obóz do Chorwacji. 3 Polaków razem ze mną, reszta to obcokrajowcy. Trzeba było mówić, słuchać i rozumieć co ktoś mówi, dociekać kto co powiedział. Jest to bardzo fajne doświadczenie, które powinien przeżyć każdy nastolatek uczący się języka obcego.

  • Egzamin 8-klasisty z języka angielskiego - słuchanie

Jak rozwiązywać zadania sprawdzające umiejętność słuchania ze zrozumieniem na egzaminie 8-klasisty z j. angielskiego? Stosować takie same sposoby, co w praktyce, np. na wakacjach czy zajęciach z lektorem? ABSOLUTNIE NIE.

Słuchowisko dotyczące danego zadania jest włączane tylko dwa razy. Nie możesz pytać egzaminatora, co właśnie powiedział ktoś w nagraniu, o co chodziło. Nie możesz prosić o przetłumaczenie jakiegoś słówka. Jak więc podejść do sprawy, żeby zdać egzamin z części słuchania na maksymalną ilość punktów?

Przede wszystkim przeczytaj uważnie treść zadania, wszystkie pytania i możliwe odpowiedzi, postaraj się zrozumieć jak najwięcej. Słuchając nagrania po raz pierwszy, zaznaczaj te odpowiedzi, które na pewno usłyszałaś/eś i były dla Ciebie zrozumiałe. Słuchając nagrania drugi raz, sprawdzaj zaznaczone przez siebie odpowiedzi i zaznaczaj te, których jeszcze nie wybrałeś/aś. Pamiętaj, aby nie zostawiać pytań bez odpowiedzi. Nie znasz odpowiedzi - strzelaj, tylko z głową. Pomyśl, czy jest odpowiedź, która kompletnie nie pasuje i od razu ją wyeliminuj.

W nagraniach egzaminacyjnych możliwe jest, że wszystkie odpowiedzi będą wypowiedziane. Trzeba uważnie wsłuchać się, aby zrozumieć sens wypowiedzi, a nie tylko usłyszeć pojedyncze słowo, znajdujące się również w odpowiedzi i zaznaczyć. Oto przykład:

Pytanie: Which country did Amy visit last year?

a. Greece

b. Germany

c. Italy

Nagranie - wypowiedź: Amy: I love travelling! My dream is to visit Italy, because it's beautiful country. I was in Greece a year ago and this year I would like to visit Germany.

Wszystkie kraje, które były w odpowiedziach, znalazły się w nagraniu, jednak jeśli rozumiemy, o czym Amy mówiła, zaznaczymy odpowiedź a. Greece.

Ranking:5 z 5

Według opinii 1 użytkowników

Autor: Aleksandra D.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora

Szukasz korepetytora?

Wybieraj najlepszych korepetytorów w serwisie BUKI!

INNE ARTYKUŁY NAUCZYCIELA

Zarejestruj się jako korepetytor na BUKI!

Bezpłatna rejestracja w 10 minut

Zajęcia indywidualne lub przez Skype

Płatność bezpośrednio od ucznia

Przeczytaj także sekcję «Blogi korepetytorów»:

5 skutecznych metod na szybkie powiększanie słownictwa cz. 2

Chcesz mówić płynnie? ️Kontynuujemy serię o powiększaniu słownictwa!

Autor: Maks O.

Jak przygotować się do egzaminu IELTS?

Pierwszym krokiem w przygotowaniach do IELTS jest dokładne zrozumienie formatu egzaminu, o którym wspomnieliśmy wyżej.

Autor: Anna K.

Jak sztuka wpływa na naukę matematyki? 🎨 + 📐 = ❤️

Przełam stereotypy!

Autor: Kacper K.

Jak obliczyć drogę na Marsa? 🚀🪐

Matematyka z perspektywy podróży kosmicznych

Autor: Kacper K.

Filmy i książki po angielsku dla początkujących – klucz do sukcesu w nauce języka

Nauka języka angielskiego jest dzisiaj bardziej dostępna niż kiedykolwiek wcześniej, dzięki technologii i szerokiemu dostępowi do treści w tym języku.

Autor: Anna K.

Twoje życzenie jest dla mnie rozkazem. Czyli o "I wish", "If only" słów kilka.

Wyrażanie życzeń w języku angielskim może wydawać się nieco złożone. W tym artykule przekonasz się, że wystarczy spojrzeć na to oczami starszej osoby i zrozumiesz wszystko.

Autor: Klaudia P.

Inne wiadomości:

;