Kilka słów o efektywnej nauce

 

Kilka słów o efektywnej nauce

Wiesz, że Twoje dziecko naprawdę może nauczyć się wszystkiego?

Najtrwalsza wiedza to taka, która jest przyswajana w sposób naturalny. Taka, której zdobycie wymaga od nas pewnego zaangażowania, aktywności. Nie znaczy to jednak, że ruch dla każdego jest gwarancją efektywnej nauki. Każde dziecko posiada swój, indywidualny i  dla niego najlepszy sposób na naukę. Jedno potrzebuje ruchu, by się skupić i zapamiętać daną informację, drugie- wystarczy, że wysłucha tego, co ma do przekazania nauczyciel i bez zapisywania w zeszycie zakoduje te wiedzę.  Jeśli Twoje dziecko pozna swoje preferencje uczenia się to gratulacje! Właśnie znalazło receptę na efektywną naukę.

Chcesz pomóc swojemu dziecku w nauce? Zadbaj o miejsce, w którym będzie się uczył. Wywietrzcie pokój, pozbądźcie się rzeczy, które mogą rozproszyć jego uwagę. Postaraj się wyciszyć jego emocje i nauczyć koncentracji. Głębokie oddechy sprzyjają relaksacji. Ćwiczeniem uwagi jest z kolei wpatrywanie się w płomień świecy (ok. 2 min.) czy też baczne obserwowanie i zapamiętywanie widoku za oknem. Pamiętaj również, by Twoje dziecko piło wodę w trakcie nauki- to naprawdę ważne.

Kilka słów o efektywnej nauce

Zaproponuj dziecku nowe sposoby nauki. Jeśli do danej treści ułoży się jakieś śmieszne albo dziwaczne skojarzenie, to nasz mózg chętnie to zapamięta. Układanie piosenek, rymów, historyjek z informacji, które dziecko ma zapamiętać okaże się przy okazji dobrą zabawą i  treningiem kreatywnego myślenia.

Naucz dziecko używania wielu zmysłów. Niech się przekona, o ile więcej i lepiej coś zapamięta jeśli daną treść np. usłyszy, powtórzy, narysuje, pokaże. Zmysł ruchu jest nieoceniony, a  jest przecież naturalną potrzebą dziecka. Ruch uspokaja.

Jest wiele sposobów, by zmotywować dzieci do nauki, jednak istnieje coś, co najlepiej zachęci do zdobywania wiedzy i umocni wiarę w swoje możliwości. Jest to Twoje wsparcie i  pochwały Rodzicu. Poświęć swój bezcenny czas na to, by powtórzyć materiał oraz zauważyć i docenić to, czego nauczyło się Twoje dziecko. Umocnisz jego pewność siebie i  zmotywujesz do działania. Twoje dziecko urodziło się z potencjałem geniusza.  Jeśli nie podchodzi do nauki jako żmudnego, strasznego obowiązku, to gratuluję. Dzięki Tobie właśnie rozwija skrzydła.

  mgr Monika Żak

Autor: tutor 24599 .

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora

Inne artykuły nauczyciela