Nauka słów angielskich

2021-05-03

Aleksandra D.

Nauka słów angielskich to dla niektórych prawdziwa męka - nie każdy ma dobrą pamięć, przez co ciężej jest uczyć się nowych słów w obcym języku i zapamiętać je tak, aby "wpadły" do głowy na zawsze. Co więc zrobić? Poznaj 5 złotych rad, a stosując je, Twój problem zniknie!


1. ZACZNIJ NAUKĘ W PRAWIDŁOWY SPOSÓB

Jeśli chcesz nauczyć się słówek, zacznij od porządnej, kolorowej listy. Wyraźnie rozpisz angielskie słówka wraz z ich polskimi tłumaczeniami. Postaraj się przyozdobić listę tak, aby patrzenie na nią dawało poczucie estetyki i samą przyjemność. Staranne pismo oraz różnorodne kolory bardzo dobrze wpłyną na Twój mózg i zachęcą go do nauki treści znajdującej się na kartce.

Ważne jest to, aby nie ograniczać się do jednego sposobu (przynajmniej dopóki nie zobaczysz, jaka metoda nauki najlepiej się u Ciebie sprawdza). Zrób fiszki, pisząc po jednej stronie karteczki słowo po angielsku, po drugiej po polsku. Dla umilenia nauki możesz zastąpić polskie tłumaczenia rysunkami. Dobrym sposobem są również karteczki samoprzylepne - rozpisanie na nich słów i przyklejenie kartek w różne miejsca, w których najczęściej przebywasz (np. nad biurkiem, przy łóżku), sprawi, że będziesz mimowolnie na nie spoglądać, a mózg zacznie kodować ich treść nawet bez Twojej świadomości.

2. UCZ SIĘ POPRZEZ MÓWIENIE I PISANIE

Nie ograniczaj nauki tylko do czytania, pisania lub mówienia - rób wszystko, aby słowo utkwiło Ci w głowie na długi czas. Pisanie listy słów, robienie fiszek to jedno. Pamiętaj również o mówieniu oraz czytaniu słów, a wszystkie słówka będziesz mieć w kieszeni :)

Rób sobie sprawdziany. Gdy uważasz, że wszystkie słówka z Twojej listy masz opanowane, sprawdź, czy aby na pewno tak jest. Rozpisz po polsku słowa na kartce, w innej kolejności niż na swojej liście do nauki, usiądź i sam/a sprawdź swoją wiedzę!


3. UTRWALANIE INFORMACJI

To kolejny krok do naszego słówkowego sukcesu. Sama nauka i indywidualne sprawdzenie swojej wiedzy to nie wszystko. Jeżeli chcesz, żeby wiedza, którą zdobyłeś/aś została z Tobą na dłużej, to ją utrwalaj! Po tygodniu od nauczenia się słów, zrób sobie sprawdzian jeszcze raz i zobacz, co przez te parę dni wyparowało z głowy. Jeśli zapomnisz wielu słów, oznacza to, że nauka nie była do końca efektywna. Wiadomo, nikt nie chce kilka razy uczyć się tego samego, dlatego tak ważne jest, aby utrwalać swą wiedzę. 

Raz w miesiącu wybierz z kilku takich list po 10 słówek, wymieszaj je w innej kolejności i sprawdź swoją pamięć jeszcze raz!

4. UCZ SIĘ MAŁYMI PORCJAMI

Każdy wie, że warto we wszystkim zachować umiar. Dokładnie tak samo jest z nauką słów. Małe dawki wiedzy, utrwalane jak najczęściej, zostają z nami już na zawsze. Jeśli będziesz uczyć się na akord, poskutkuje to trafieniem wszystkich angielskich słów do pamięci krótkotrwałej, a nie o to chodzi.

Kolejnym plusem nauki w małych porcjach jest większa chęć do uczenia się. Gdy wiesz, że czeka Cię 100 słów do nauczenia, dużo ciężej jest zmotywować się do nauki, a co dopiero do systematyczności.

5. SENSOWNIE GRUPUJ SŁOWA

Tworząc kolejną listę słów do nauki staraj się dobierać na niej słowa, które są ze sobą powiązane. Może to być lista z nazwami krajów i narodowości, zwierząt, członków rodziny. Grunt to mieć uporządkowany plan pracy i uczyć się coraz więcej z różnych działów słów.

 

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 1 użytkowników

Aleksandra D.

Autor i korepetytor w BUKI: Aleksandra D.

Nauka języka angielskiego na poziomie szkoły podstawowej.

Cena

70 zł/60

Ranking:

5(opinie: 4)

Inne blogi autora

Szukasz korepetytora?

Zgłoszenia do współpracy z korepetytorem wysyłane są do BUKI co 4 minuty. Już ponad 650 000 uczniów znalazło nauczyciela. Chcesz do nich dołączyć?

Dopasuj korepetytora

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela