Pamięć, jak zrodziła się moja pasja

Pochodzę z małej wsi, co roku mamy odpust w kościele, a z nim liczne stragany z zabawkami. Dostrzegłem kostkę Rubika i postanowiłem ją kupić. Byłem wtedy w trzeciej klasie podstawówki. Pomieszałem ją i postanowiłem ułożyć. Po wielu nie udanych próbach poddałem się i ją schowałem.

Wróciłem do niej dopiero po 3 latach, w szóstej klasie kiedy to ulożyłem ją po raz pierwszy z pomocą poradników znalezionych w internecie. Spytasz co ma kostka Rubika do zapamiętywania? Otóż bardzo dużo. Zacząłem trenować, by układać ją w krótszym czasie. W krótce dowiedziałem się, że jest możliwe układanie kostki bez patrzenia. Aby dokonać tej sztuki należy kostkę zapamiętać, następnie używając odpowiednich algorytmów, ułożyć ją z zasloniętymi oczami. Znalazłem poradniki w internecie i nauczyłem się, jednak szło mi to bardzo wolno co nie jest w moim stylu ;). Zacząłem szukać informacji w internecie, jak usprawnić swoją pamięć. Nagle, przypadkiem, przeglądając YouTube, natknąłem się na filmik pokazujący w jaki sposób zapamiętać talię kart. Poczułem, że to jest to co chcę robić. Nauczyłem się owej metody i zacząłem ćwiczyć. Ćwiczyłem tak przez rok, aż zacząłem zapamiętywać talię kart szybciej niż osoba od której się tego nauczyłem.


Pamięć, jak zrodziła się moja pasja

Po dwóch latach pobilem rekord świata w zapamiętywaniu sekwencji 30 losowych obrazków. Jako pierwszy człowiek w historii złamałem barierę 9 sekund, stosując wymyśloną przeze mnie metodę. Obecnie mój wynik został poprawiony przez jedną osobę. Po 3 latach treningu ustanowiłem rekord Polski w zapamiętywaniu talii kart, który obecnie wynosi 21 sekund. Jestem rekordzistą polski w zapamiętywaniu listy 30 osób wraz z przypisanymi do nich imionami angielskimi. Zajęło mi to 45s. Wszystko to osiągnąłem dzięki uporowi i chęci udowodnienia sobie i innym o tym, że nie ma dla mnie rzeczy, których bym nie zrealizował. Po obejrzeniu owego filmiku do zapamiętywania kart, nigdy bym nie przypuszczał, że po paru latach stanę się najlepszym Polakiem w tym sporcie. Nigdy nie miałem wrodzonych zdolności do zapamiętywania. Wszystko to wytrenowałem. Każdy, może to zrobić, trzeba jedynie chęci, wiary i motywacji. 

Autor: tutor 20124 .

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora

Inne artykuły nauczyciela