Szybki kurs fotografii 1 - znaleźć światło idealne

W dzisiejszych czasach posiadanie dobrych zdjęć to już konieczność, spójne konto na Instagramie, dobre zdjęcia produktu, nietuzinkowe zdjęcia do artykułów to po prostu wymóg rynku. Nawet jeśli robimy zdjęcia tylko dla przyjemności warto zrobić je dobrze, bo to przecież zapis naszego życia i pamiątka na lata. 

Zawsze zwracam uwagę na to, jak ważny jest wybór miejsca sesji zdjęciowej pod względem oświetlenia i tła. Kiedy widzimy ładne tło często chwytamy za aparat bez przeanalizowania oświetlenia a to duży błąd. Lata doświadczeń nauczyły mnie, że dużo łatwiej jest zrobić dobre zdjęcie przy niezbyt ciekawym tle jeśli światlo w danym miejscu jest interesujące niż na odwrót-ustawienie się na ładnym tle przy złym oświetleniu na ogół nie da oczekiwanego efektu. 

Jakie więc jest najlepsze światło do ładnych zdjęć? naturalne, miękkie, czyste i jasne!

Sztuczne światło powoduje na ogół że kolorystyka zdjęcia zniekształcona, pojawiają się też niekorzystne cienie na skórze bardzo trudne do wyedytowania. Najlepiej jest po prostu wyłączyć dodatkowe oświetlenie i bazować na świetle z okna jeśli fotografujemy we wnętrzach. 

Różnice możesz zauważyć na zdjęciach poniżej:

Szybki kurs fotografii 1 - znaleźć światło idealne

 

Polecam również fotografowanie w ciągu dnia a nie późnym wieczorem. Zauważ, że dużo trudniej jest uchwycić dobry kadr po zmroku niż przy naturalnym świetle dziennym. Lampa błyskowa jest znakomitym narzędziem ale jej właściwa obsługa wymaga dużo wprawy i odpowedniego ustawienia, w przeciwnym razie obraz jest pozbawiony światłocienia, spłaszczony, często pojawia się problem zbyt jasnego pierwszego plany w stosunku do tła etc. Jeśli więc możesz zaplanować swoje aktywności które chcesz sfotografować na godziny dzienne efekt na pewno będzie dużo lepszy:

Szybki kurs fotografii 1 - znaleźć światło idealne

 

Światło ostre czy miękkie?

Jeśli fotografujesz przy bezpośrednim świetle słonecznym kontrast na ogół jest bardzo wysoki, pojawia się dużo cieni i jeśli zależy Ci na łagodnych, pastelowych zdjęciach zdecydowanie nie jest to właściwe światło. Trudno jest również zapanować nad mimiką modeli: ludzie odruchowo mrużą oczy i nie wygląda to dobrze. Miękkie światło jest na ogół od wczesnego rana do ok 2 godzin po wschodzie słońca oraz około 2 godziny przed zachodem słońca, w dni pochmurne oczywiście sytuacja jest dużo łatwiejsza. 

Na poniższych zdjęciach możesz zauważyć różnicę między ostrym światłem w południe i łagodnym kilka godzin później:

Szybki kurs fotografii 1 - znaleźć światło idealne

Oczywiście nie zawsze możemy pozwolić sobie na planowanie zdjęć wyłącznie w godzinach kiedy światło jest najkorzystniejsze, jeśli więc fotografujesz w południe przy ostrym świetle padającym prawie pionowo postaraj się znaleźć zacienione miejsce i problem rozwiązany!

Przez ponad 10 lat pracowałam jako fotograf i zdarzały mi się sesje w przeróżnych warunkach, dlatego pamiętaj o najważniejszym:

Ustawiając ekspozycję zdjęcia lepiej jest mieć za dużo cieni niż prześwietlone biele! Dużo łatwiej jest "wyciągnąć" detale ze zbyt ciemnych miejsc niż odzyskać coś z prześwietlonych obszarów. W kolejnych artykułach podpowiem Ci jak radzić sobie z wyborem tła, kompozycją a także edycją w najpopularniejszych programach takich jak Adobe Lightroom. 

 

 

 

Autor: Basia P.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora