Cześć ! Dzisiaj opiszę Ci kilka rodzajów sił, a więc zaczynamy:
- SIŁA NACISKU- oznaczamy Fn- z tą siłą mamy do czynienia, kiedy siedzimy na krześle, zauważ, my naciskamy na krzesło i krzesło naciska na nas z tą samą wartością, w tym samym kierunku, ale o przeciwnym zwrocie. Musisz zapamiętać, że SIŁY NACISKU SĄ ZAWSZE PROSTOPADŁE DO POWIERZCHNI STYKU OBU CIAŁ.
- SIŁA TARCIA- oznaczamy Ft- ta siła zawsze DZIAŁA RÓWNOLEGLE DO POWIERZCHNI STYKU OBU CIAŁ, np: przesuwając książkę po stole odczuwamy pewnien opór i tym własnie stawianym oporem jest SIŁA TARCIA. Wyróżniamy 2 rodzaje tarcia:
- TARCIE KINETYCZNE- działa przeciwnie do ruchu ciała, gdy ciało się zatrzymato tarcie kinetyczne przestaje działać, gdyż nie ma ruchu. Koniecznie musisz zapamiętać, że TARCIE KINETYCZNE JEST ZWIĄZANE Z RUCHEM. To przez TARCIE poruszające się ciało wytraca swoją prędkość.
- TARCIE STATYCZNE- działa na ciała będące w spoczynku, dlatego tak trudno nam poruszyć stojącą szafę z miejsca. Jeżeli nikt nie działa siłą na szafę, to wówczas nie ma żadnej siły tarcia. Siła TARCIA STATYCZNEGO działa na ciało, na które działa także siła próbująca wprawić to ciało w ruch, wówczas SIŁA TARCIA STATYCZNEGO RÓWNOWAŻY TĘ SIŁĄ I CIAŁO POZOSTAJE W SPOCZYNKU. Gdy siła zewnętrzna przekroczy maksymalną wartość tarcia statycznego to ciało zaczyna poruszać się ruchem przyspieszonym, a podczas ruchu mamy do czynienia już z TARCIEM KINETYCZNYM.
-
SIŁA OPORU- oznaczamy Fop- siła, która działa na każde ciało poruszające się w cieczy lub w gazie i jest skierowana przeciwnie do prędkości ciała,
np: czujemy ją, kiedy idziemy pod wiatr. - SIŁA WYPORU- oznaczamy Fwyp- siła, która wypiera obiekt zanurzony w cieczy.
- SIŁA GRAWITACJI- oznaczamy Fg- jest o siła związana z prawem powszechnego ciążenia, a mianowicie każde ciało przyciąga inne ciało z siłą, która jest wprostproporcjonalna do iloczynu ich mas i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między ich odległościami.
- SIŁA CIĘŻKOŚCI- inaczej zwana też CIĘŻAREM CIAŁA-siła, z jaką Ziemia przyciąga ciało.
- SIŁY ZEWNĘTRZNE- pochodzące spoza ciała (układu ciał). Tylko siły zewnętrzne są w stanie wprawić ciało w ruch, np.: kajakarz musi pchnąć wiosłem wodę, aby jego kajak zaczął płynąć.
- SIŁY WEWNĘTRZNE- zobacz, każde ciało, zarówno ja oraz ty składamy się z bardzo wielu atomów, cząteczek, które się poruszają i między sobą oddziaływują. Te pary sił to własnie siły wewnętrzne. Musisz wiedzieć, że siły wewnętrzne nie mają wpływu na ruch ciała, gdyż się równoważą.
A przecież wiesz, że jak siły się rówoważą, to mamy do czynienia z I ZASADĄ DYNAMIKI. - SIŁA WYPDKOWA- oznaczamy Fw- jest to siła, która zastępuje inne siły:
- Jeżeli na ciało działają dwie siły: F1 i F2 wzdłuż jednego kierunku i mają ten sam zwrot, to wówczas Fw= F1+F2
- Jeżeli na ciało działają dwie siły: F1 i F2 wzdłuż jednego kierunku, ale o przeciwnym zwrocie, to wówczas Fw= F1-F2
- Jeżeli na ciało działają dwie siły: F1 i F2, z czego siła F1 jest prostopadła do siły F2, to wówczas Fw obliczamy z TWIERDZENIA PITAGORASA.