Trudności poznawcze w matematyce

Ranking:
Więcej»Wszyscy blogi użytkownika

Matematyka, z dumą nazywana matematyką przez wiele królowych nauk ścisłych, przyniosła wielu uczniom skłonność do wywieszenia białej flagi od razu, co nie jest opłacalne! Temat ten jest tak przydatny, że do jego zdobycia nie potrzebujesz żadnych nadprzyrodzonych zdolności - wystarczy dobra metoda i systematyczna nauka. Zobaczmy więc, jak skutecznie uczyć się matematyki!

 

Skuteczność uczenia się matematyki możemy również poprawić poprzez systematyczne uczenie się. Oprócz motywacji pomocny może być program edukacyjny, który zapewnia wykonanie przynajmniej jednego zadania każdego dnia. Aplikacje mobilne wiodą prym, więc przy niewielkiej wiedzy możemy jednocześnie bez wysiłku uczyć się matematyki. Lekcja zajmuje tylko kilka minut i każdy może wygospodarować czas na naukę w ciągu dnia. Polscy uczniowie od wielu lat osiągają słabe wyniki w matematyce, o czym wyraźnie świadczą niskie wyniki w Maturze i egzaminie po ósmej klasie matematyki. Jednocześnie z roku na rok rynek pracy potrzebuje precyzyjnych umysłów i pracowników, którzy rozumieją, lubią i ćwiczą matematykę – potrafią logicznie myśleć i analizować, wyciągać wnioski i rozwiązywać trudne problemy. Zdany egzamin maturalny to przepustka do podjęcia studiów technicznych, ekonomicznych, finansowych lub informatycznych związanych z takimi dziedzinami jak programowanie, robotyka czy automatyka.


 

Trudności w nauce metod matematycznych.

Według kanadyjskiego badania nad lękiem przed matematyką u dzieci, małe dzieci, które uważały, że są złe w matematyce, radziły sobie gorzej. Gdy zbliżają się do zadania, w ich głowach pojawia się pomysł, z którym nie będą w stanie sobie poradzić. Wtedy zwykle się poddają. Matematyka, nazywana Królową Nauki, zdobywana przez  studentów coraz bardziej powoduje kłopotliwe problemy. Rozwiązywanie problemów arytmetycznych wymaga zaangażowania Wiele funkcji poznawczych (np. rozumowanie, pamięć robocza, rozumowanie informacji językowych, przetwarzanie wizualne). Liczne badania wykazały, że szczególne uzdolnienia matematyczne (talent) dzieci są spowodowane różnymi czynnikami. Odpowiedzialne są za to pewne ośrodki w mózgu. Jeśli są uszkodzone lub występują zaburzenia rozwojowe tych zdolności. Nauka może Sprzyja rozwojowi zdolności matematycznych, ale wrodzonych lub Dzieci nie mogą nabyć tych umiejętności bardzo wcześnie.

Zdobądź umiejętności odpowiednie do wieku.

Wielu uczniów zastanawia się, czy ktoś może uczyć się matematyki? Dlaczego jest tak trudno? Matematyka to jeden z najważniejszych przedmiotów w polskiej szkole. Lekcje pełne obliczeń czy wzorów odbywają się na każdym etapie edukacji, nie tylko stawiając uczniów na sprawdzianie dojrzałości, ale czasami wręcz stawiając ich na krawędzi wytrzymałości.

 

Trudne procesy wiodące do uzyskania dokładnej wiedzy.

Oczywiście warto zauważyć, że nie zawsze da się jasno określić, jaka wiedza jest zawsze przydatna. Pod pewnymi względami wszyscy jesteśmy różni. Myślę, że ta szczególność powinna znaleźć odzwierciedlenie w definicji wiedzy przydatnej w wieczności. Co roku nauczyciele radzą maturzystom, aby jeśli uczeń zda sobie sprawę, że ma jakieś niedociągnięcia w czytaniu z gwiazdką, lepiej o tym nie wspominać, niż napisać kompletne bzdury. W takim przypadku warto zdecydować się na rozwiązywanie zadań poza tym niezwykle ważnym klasykiem. Przede wszystkim najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie większych błędów w naszej pracy jest skupienie się na powtarzaniu schematów i dokładne zapoznanie się z treścią i problematyką każdej pracy obowiązkowej. Dzięki temu spokojniej podejdziemy do matury, nie martwiąc się o pozytywny wynik.

Ranking:3.75 z 5

Według opinii 4 użytkowników

Autor: Michał K.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora

Szukasz korepetytora?

Wybieraj najlepszych korepetytorów w serwisie BUKI!

INNE ARTYKUŁY NAUCZYCIELA

Zarejestruj się jako korepetytor na BUKI!

Bezpłatna rejestracja w 10 minut

Zajęcia indywidualne lub przez Skype

Płatność bezpośrednio od ucznia

Przeczytaj także sekcję «Blogi korepetytorów»:

Egzamin ósmoklasisty z matematyki – kluczowe umiejętności, które warto znać

Egzamin ósmoklasisty z matematyki sprawdza kluczowe umiejętności: kalkulacyjne, logiczne myślenie, wnioskowanie i uważność.

Autor: Artur P.

Pierwsza Zasada Dynamiki Newtona

Pierwsza Zasada Dynamiki Newtona to podstawowa zasada fizyki. Uczniowie na początku szkoły średniej na pewno będą mieli z nią styczność a dobre jej zrozumienie na pewno zapewni im dobre oceny na start

Autor: Piotr M.

Ułamki zwykłe

Ułamki to jedna z najważniejszych rzeczy w świecie matematyki dlatego tak ważne jest dokładne zrozumienie tematu co w znaczący sposób może pozytywnie wpłynąć na wynik z testu 8-klasisty

Autor: Piotr M.

5 skutecznych metod na szybkie powiększanie słownictwa cz. 2

Chcesz mówić płynnie? ️Kontynuujemy serię o powiększaniu słownictwa!

Autor: Maks O.

Jak przygotować się do egzaminu IELTS?

Pierwszym krokiem w przygotowaniach do IELTS jest dokładne zrozumienie formatu egzaminu, o którym wspomnieliśmy wyżej.

Autor: Anna K.

Jak sztuka wpływa na naukę matematyki? 🎨 + 📐 = ❤️

Przełam stereotypy!

Autor: Kacper K.

Inne wiadomości:

;