"Trudności Gramatyki Francuskiej: Reguły i Wyjątki"

Ranking:
Więcej»Wszyscy blogi użytkownika

Czy masz trudności z gramatyką francuską ? W tym artykule znajdziesz podsumowanie głównych problemów związanych z gramatyką francuską, wraz z poradami i wskazówkami, jak je przezwyciężyć. 

1. Gramatyka francuska: wprowadzenie GRAMATYKA TO ZESTAW ZASAD DANEGO JĘZYKA. 
● Podczas korzystania z języka należy przestrzegać określonych reguł, zarówno w mowie, jak i w piśmie. Zbiór tych reguł nazywany jest gramatyką. 
● Gramatyka obejmuje wszystkie aspekty języka: odmianę czasów, rodzaje wyrazów, struktury zdań, wymowę, ortografię… 
● Gramatyka francuska ma reputację bycia trudną, ponieważ zawiera wiele reguł, ale także wiele wyjątków. To, co właśnie ilustruję z humorem.

● W rzeczywistości nauka gramatyki francuskiej nie jest tak trudna, jeśli postępuje się stopniowo! W dalszej części tego artykułu znajdziesz porady i wskazówki, które pomogą Ci w nauce. 
● Bez względu na wybraną metodę nauki, jedno jest pewne: zrozumienie gramatyki jest niezbędne. Jeśli chcesz mówić poprawnie po francusku, jeśli chcesz dobrze pisać lub rozumieć ten język, musisz znać podstawowe zasady gramatyki francuskiej. 

2. Gramatyka francuska: główne punkty 
**Odmiana czasów** CZASOWNIKI I ICH ODMIANA STANOWIĄ PODSTAWĘ GRAMATYKI FRANCUSKIEJ. 
W języku francuskim prawie w każdym zdaniu występuje czasownik ! Dlatego tak ważne jest poznanie głównych czasów i trybów odmiany czasowników francuskich. 
● Pierwszym czasem, który uczniowie się uczą, jest czas teraźniejszy. To nieprzypadkowe: jest to najczęściej używany czas w języku francuskim ! Ponadto nauka czasu teraźniejszego pozwala zapoznać się z trzema grupami czasowników występujących we francuskim języku: pierwszą grupą oraz drugą i trzecią grupą. 
● Następnie istotne jest poznanie głównych czasów przeszłych, zwłaszcza czasu Passé Composé oraz Imparfait. Dzięki tym czasom możliwe jest opowiadanie o akcjach i wydarzeniach minionych, opisywanie rzeczy, które miały miejsce wcześniej. 
● Aby mówić o przyszłości po francusku, należy umieć odmieniać dwa główne czasy przyszły: Futur Proche i Futur Simple. 
W końcu, osiągając pewien poziom, nie sposób komunikować się bez użycia trybu warunkowego (Conditionnel) i trybu przypuszczającego (Subjonctif). Podsumowując, zrozumiałeś/aś: odmiana czasowników to istotny element gramatyki francuskiej ! Dlatego moje lekcje poświęcone są temu zagadnieniu, które pozwala na naukę lub przypomnienie sobie wszystkich czasów w języku francuskim. 

**Ortografia i wymowa** 
WYMOWA I ORTOGRAFIA STANOWIĄ WAŻNE ELEMENTY GRAMATYKI FRANCUSKIEJ. Ortografia i wymowa są ze sobą ściśle powiązane we francuskim języku. Są to dwa aspekty języka, które również podlegają regułom gramatycznym. 
● Gramatycy wyróżniają dwa rodzaje ortografii: leksykalną i gramatyczną. Pierwsza dotyczy pisowni słów, tak jak są one zapisane w słowniku. Druga odnosi się do zapisu słowa zgodnie z jego miejscem i rolą w zdaniu, na przykład zgodnością w rodzaju i liczbie, jak również zgodnością czasowników w czasie przeszłym lub między rzeczownikiem a przymiotnikiem. 
● W kwestii wymowy również istnieją zasady gramatyczne, które należy przestrzegać, aby wiedzieć, kiedy dokonać łączenia lub elizji, kiedy należy lub nie należy wymawiać litery E, jak należy wymawiać słowo PLUS, gdzie umieścić akcent, itp. 

**Grupa nominalna** 
W języku francuskim grupa nominalna zawsze składa się z rzeczownika, któremu zazwyczaj towarzyszy określnik, a czasami jeden lub więcej przymiotników. 
● W języku francuskim istnieją dwa rodzaje rzeczowników: rzeczowniki własne (Napoleon, Marsylia, Peugeot itp.) i rzeczowniki pospolite (dom, profesor, szczęście). Do głównych trudności gramatycznych związanych z rzeczownikiem należy kwestia rodzaju. 
● W języku francuskim istnieją różne typy określników. Najczęściej używane są oczywiście rodzajniki określone i nieokreślone (LE, LA, LES, UN, UNE, DES), nie zapominając o rodzajnikach skróconych i cząstkowych. Istnieją jednak inne określniki, które warto znać i umieć używać: w szczególności przymiotniki wskazujące (CE, CET, CETTE, CES) i przymiotniki dzierżawcze (MON, TON, SON…). Nazywamy je „przymiotnikami”, ale w rzeczywistości są one określnikami ! 
● Odnośnie do przymiotników kwalifikujących, umożliwiają one precyzyjne określenie rzeczownika (piękny dom, wyjątkowy nauczyciel) i odmieniają się według rodzaju i liczby rzeczownika, który opisują. Należy także zwrócić uwagę, aby nie mylić przymiotników z przysłówkami. 

**Zaimki, przyimki i przysłówki** 
Wśród zagadnień gramatycznych, na które uczniowi powinni zwracać uwagę, znajdują się zaimki, przyimki i przysłówki. 
● Nie zawsze jest łatwo opanować francuskie zaimki, te małe słówka, które zazwyczaj zastępują rzeczownik. Wśród najczęściej używanych zaimków znajdują się zaimki COD i COI, zaimki Y i EN, zaimki względne, zaimki nieokreślone, zaimki pytające. Kolejność zaimków dopełnienia jest jednym z najtrudniejszych punktów gramatyki francuskiej ! 
● Przyimki również są wyzwaniem dla uczących się języka francuskiego... Nie zawsze jest łatwo określić, którą z tych małych słówek wybrać ! Wiele uczniów na przykład waha się między przyimkami À i DE, podczas gdy inni często mylą się z przyimkami miejscowymi. Nawet uczniowi o bardzo dobrym poziomie popełniają błędy w stosowaniu przyimków ! 
● Wreszcie, przysłówki także mogą sprawiać trudności. Wśród najczęściej używanych przysłówków we francuskim znajdują się przysłówki negacji, przysłówki intensywności, przysłówki czasu… 

**Struktury zdaniowe** 
Aby osiągnąć dobry poziom w gramatyce francuskiej, należy dobrze opanować różne struktury zdaniowe. 
● Wśród podstawowych struktur, które koniecznie należy znać we francuskim, są oczywiście negacja i pytanie. Jeśli słabo opanowujesz te dwa punkty gramatyczne, możesz mieć problemy z porozumiewaniem się po francusku. 
● Na wyższym poziomie, trzeba również być w stanie budować złożone zdania, używając np. spójników podrzędnych. Te spójniki pozwalają wyrażać subtelności, takie jak koncesja, za pomocą wyrażeń takich jak: BIEN QUE lub MALGRÉ. 

3. Gramatyka francuska: porady, wskazówki, ćwiczenia NAUKA GRAMATYKI FRANCUSKIEJ POWINNA ODBYWAĆ SIĘ STOPNIOWO. 
● Nie można nauczyć się wszystkich zasad gramatyki francuskiej z dnia na dzień ! Należy postępować stopniowo, ucząc się rzeczy dostosowanych do własnego poziomu znajomości języka francuskiego. 
● Gdy osiągnie się poziom A1/A2, ważne jest skupienie się na nauce podstawowych elementów, takich jak koniugacja czasów podstawowych (np. teraźniejszy, passé composé), główne zasady wymowy oraz budowa prostego zdania. 
● Ponadto zalecam zapoznanie się ze specjalistycznym słownictwem z zakresu gramatyki francuskiej, aby zrozumieć takie pojęcia jak COD i COI oraz poznać nazwy różnych typów wyrazów.

 **Praca nad częstymi błędami** 
ZNAJOMOŚĆ TYPOWYCH BŁĘDÓW TO SKUTECZNY SPOSÓB UNIKANIA ICH POPEŁNIANIA ! 
● Uczniowie popełniają prawie te same błędy ! Dlatego warto skoncentrować się na eliminacji tych powszechnych błędów, aby szybko postępować w nauce gramatyki francuskiej. 
● Wśród 30 najczęstszych błędów w języku francuskim można znaleźć między innymi pomyłki w rozróżnianiu między C’EST a IL EST oraz nieprawidłowe użycie przyimka DE. Podsumowując, nauka gramatyki na podstawie najczęstszych błędów to skuteczny i ciekawy sposób poprawy własnej znajomości języka ! 

**Wykonuj ćwiczenia i wdrażaj teorię w praktykę** 
Aby posuwać się naprzód w nauce gramatyki, kluczowe jest regularne wykonywanie ćwiczeń. 
● Jak wspomniano w poradach dotyczących poprawy koniugacji, wykonywanie ćwiczeń pozwala nabyć automatyzmy i rozwijać umiejętności koniugacji francuskich czasowników. To samo dotyczy innych aspektów gramatyki francuskiej: wykonywanie ćwiczeń z lukami (………) pozwala sprawdzić stopień opanowania danego punktu gramatycznego. Czasami po tych ćwiczeniach następują ćwiczenia praktyczne, które pozwalają wykorzystać wiedzę gramatyczną w realnym kontekście komunikacyjnym ! Nigdy nie zapominaj, że dobra znajomość gramatyki pozwala przede wszystkim na lepszą komunikację z innymi, zarówno ustnie, jak i na piśmie ! Dlatego też lekcje gramatyki powinny być uzupełnione o praktykę umiejętności komunikacyjnych, co pozwoli przenieść zdobytą wiedzę teoretyczną w życie codzienne !

Ranking:5 z 5

Według opinii 1 użytkowników

Autor: Zouhir T.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora

Szukasz korepetytora?

Wybieraj najlepszych korepetytorów w serwisie BUKI!

INNE ARTYKUŁY NAUCZYCIELA

Zarejestruj się jako korepetytor na BUKI!

Bezpłatna rejestracja w 10 minut

Zajęcia indywidualne lub przez Skype

Płatność bezpośrednio od ucznia

Przeczytaj także sekcję «Blogi korepetytorów»:

5 skutecznych metod na szybkie powiększanie słownictwa cz. 2

Chcesz mówić płynnie? ️Kontynuujemy serię o powiększaniu słownictwa!

Autor: Maks O.

Jak przygotować się do egzaminu IELTS?

Pierwszym krokiem w przygotowaniach do IELTS jest dokładne zrozumienie formatu egzaminu, o którym wspomnieliśmy wyżej.

Autor: Anna K.

Jak sztuka wpływa na naukę matematyki? 🎨 + 📐 = ❤️

Przełam stereotypy!

Autor: Kacper K.

Jak obliczyć drogę na Marsa? 🚀🪐

Matematyka z perspektywy podróży kosmicznych

Autor: Kacper K.

Filmy i książki po angielsku dla początkujących – klucz do sukcesu w nauce języka

Nauka języka angielskiego jest dzisiaj bardziej dostępna niż kiedykolwiek wcześniej, dzięki technologii i szerokiemu dostępowi do treści w tym języku.

Autor: Anna K.

Twoje życzenie jest dla mnie rozkazem. Czyli o "I wish", "If only" słów kilka.

Wyrażanie życzeń w języku angielskim może wydawać się nieco złożone. W tym artykule przekonasz się, że wystarczy spojrzeć na to oczami starszej osoby i zrozumiesz wszystko.

Autor: Klaudia P.

Inne wiadomości:

;