Wybór instrumentu do nauki gry

Bazując na moim wieloletnim doświadczeniu, mogę stwierdzić, że spotykam się z wieloma sytuacjami jeśli chodzi o instrument, jaki posiadają uczniowie rozpoczynający lub chcący kontynuować naukę gry.
 
1. Chyba najczęściej spotykam zakupiony lub otrzymany w prezencie najtańszy instrument jakiejś popularnej firmy (Yamaha lub Casio) w wersji bez dynamicznej klawiatury. Są to często instrumenty z "bajerem" w postaci podświetlanej klawiatury. 
Przynajmniej raz do roku, jakaś sieć handlowa wyrzuca na swe półki taki instrument w rewelacyjnej cenie, bardzo konkurencyjnej w stosunku do cen występujących na stałe w sklepach muzycznych. Przykładem takiego instrumentu jest model YPT-255 firmy Yamaha, dostępny w markecie za 399,- zł. w grudniu 2019 r.
Taki instrument nadaje się do nauki w zupełnie początkowym okresie i w zasadzie po roku nauki należałoby wymienić go na wyższy model z dynamiczną klawiaturą i ciekawszymi brzmieniami oraz wgranymi stylami.
 
2. Dość często zastaję u uczniów starsze instrumenty elektroniczne, w różnym stanie technicznym. Niektóre z nich są sprawne, nadające się do nauki, a niektóre posiadają różne niedomagania i wtedy korzystamy z nich do momentu naprawy albo wymiany na nowoczesny model elektronicznego instrumentu klawiszowego.
 
3. Nieraz uczniowie w momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu nauki nie posiadają jeszcze instrumentu. Jest to raczej dobra sytuacja, gdyż instrumentów w sklepach nie brakuje, a lepiej jest nie mieć instrumentu w ogóle, niż posiadać ten nieodpowiedni. W takiej sytuacji polecam do zakupu odpowiedni model keyboardu, określonej marki albo pianina elektronicznego jednej z renomowanych firm, a także informuję o możliwości wypożyczenia u mnie instrumentu do nauki, w ramach udzielanych lekcji. Wypożyczenie instrumentu odbywa się na podstawie umowy dzierżawy i wiąże się z wpłatą kaucji równej wartości instrumentu, która następnie jest przeznaczana na comiesięczny czynsz dzierżawny lub ulega zwrotowi z mojej strony w momencie zwrotu instrumentu.
 
Wybór instrumentu do nauki gry
 
4 Instrumentami, które polecam do zakupu w celu nauki gry, są:
- keyboardy firmy Yamaha, model co najmniej PSR E363 lub PSR E463, lub wyższe modele serii PSR S albo PSR SX.
- pianina elektroniczne renomowanych firm: Yamaha, Kawai, Roland, Korg. Oto kilka porównywalnych modeli, z których każde doskonale nadaje się do nauki: Yamaha P125, Kawai ES110, Roland FP30, Korg B2.
(wymienione marki i modele dotyczą rynku instrumentów elektronicznych w drugiej połowie 2020 r.)
 
5. Stosunkowo rzadko spotykam u uczniów akustyczne instrumenty klawiszowe. Są to zazwyczaj pianina w stanie przedstawiającym wiele do życzenia. Pianinami akustycznymi, które spotkałem u uczniów i które mile wspominam były: współczesne pianino Petrof, używane zaledwie kilka lat i pianino Legnica w wyjątkowej formie, o szlachetnym dźwięku. Fortepianów brak, a te, które napotkałem, wymagają z pewnością dużego nakładu pracy w trakcie ich remontu.
 
W przypadku dzieci młodszych, aby zachęcić je do nauki zmiennością brzmień i możliwością gry z automatycznym akompaniamentem, możliwe jest rozpoczęcie nauki gry na odpowiednim keyboardzie.
W przypadku osób dorosłych, o świadomej i ugruntowanej motywacji do nauki, zalecałbym ćwiczenie gry od razu na pianinie lub fortepianie.
 
Nie kupujmy kolejnego instrumentu, gdy poprzedni jeszcze się nie zużył. Nie ustawiajmy wielu instrumentów licząc, że nasza nauka na tym zyska. Najpierw znajdźmy nabywcę na poprzedni model lub oddajmy go w dobre ręce.
Jest powiedzenie, które mówi: "Im więcej sprzętu, tym mniej talentu". Słyszałem je w kontekście sprzętu narciarskiego, ale widzę, że odnośnie instrumentów również ma zastosowanie.
 
Serdecznie pozdrawiam.
Grzegorz Gibki

Autor: Grzegorz G.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora

Inne artykuły nauczyciela