Urlopy udane były? Baterie naładowane ? To czas, aby zaplanować i podjąć rozwijanie znajomości angielskiego — a konkretnie co i jak pisać. Jest to praktycznie ostatni wpis na ten temat, więc przydałoby się podsumowanie i parę praktycznych wskazówek.
- Jesteś przytłoczona/ny natłokiem informacji?
- Co jakiś czas odpala w głowie pytanie - a może za rzadko piszę?
- Wciąż szukasz zwrotów/ słów na powtarzające się tematy?
- nie czuję, że robię postępy :(
To znaczy, że masz bałagan w materiałach i organizacji, w efekcie poświęcasz 50% więcej czasu na zrobienie jednej rzeczy. Jest to wkurzające i...co gorsza zniechęca. Bo chcemy mieć sukcesy i postęp - mierzalne .
To do dzieła!
1. zaplanuj stały czas na angielski - wystarczy 30 min - sporo rzeczy można zrobić, a czas nie przeraża. 20 min tez będzie OK :)
2. uporządkuj notatki i materiały, które masz- ułóż je tematycznie - np. mail do koleżanki, mail w pracy, opis, rezerwacja np. hotelu, recenzja, esej. Jak nie masz - załóż foldery, teczki (są osoby, które wola tradycyjne, papierowe zbiory)
3. załóż w Quizlecie konto oraz pilnuj, aby zwroty z danego tematu trafiały do swoich kategorii - j.w. Pamiętaj, aby do słowa zwrotu dopisać zdanie z jego użyciem! Bo to kontekst.
4. Wypróbuj aplikację Anky do nauki słownictwa - pozwala ona skutecznie na bieżąco śledzić postępy. Może będzie dla Ciebie lepsza?
Aha, i pamiętaj, aby mieć aplikacje mobilne - Quizlet czy Anky - w wolnych chwilach możesz 5-10 min powtarzać zwroty.
5. Miej przygotowane, spisane, pogrupowane ZWROTY, KTÓRE STALE SIĘ POWTARZAJĄ: powitanie oficjalne i do kumpeli/kumpla, pytanie co słychać (we wstępie - pamiętasz?) lub nawiązanie do poprzedniej korespondencji, prośba o spotkanie, rozmowę, informację (też do kumpla i oficjalna), przeprosimy za zwłokę w odpowiedzi, pożegnanie, prośba o kontakt. Efekt? - 1/3 wypowiedzi jest już gotowa dzięki temu, nie szukasz, nie wertujesz, otwierasz odpowiedni file czy teczkę i - jest. Nie ma sensu uczenia się miliona zwrotów na te sytuacje, wystarczy po kilka - masz być zrozumiany i nie powtarzać w kolejnym zdaniu tego samego zwrotu.
Czasami widzę listę 30 zwrotów na np. przeprosiny - po co? najważniejszy jest temat/tematy wypowiedzi, tu należy wzbogacać słownictwo.
6. warto wrzucić do każdego tematu/rodzaju wypowiedzi jednej wzorcowej. Niektóre można znaleźć w Internecie/podręcznikach (pamiętaj, aby to były rzetelne źródła) i oczywiście te opracowane z lektorem.
7. rozwijaj słownictwo codzienne/potoczne - będziesz przed wszystkim jego potrzebowała.
A więc phrasal verbs: Można to robić tak
I called him but he didin't pick up (answer)
I'm not going to come at that (try that) again. It's too risky.
W tej metodzie masz phrasal verb i bardziej oficjalne słowo o tym samym znaczeniu.
Można tak - tematycznie: Tu - charakter, osobowość
Phrasal Verbs Expressions Idioms
take after have it together down to earth
fit in take things to heart late bloomer
turn off tell it like it is good head on your shoulders
hit off go with the flow all over the place
Ja polecam tę drugą metodę , dlaczego? same zalety:
Uczysz się słownictwa w kontekście i na temat, ALE zapamiętując, użyjesz w innych tematach. Np. -turn off - wyłączyć (urządzenie)
Masz tu zwroty i idiomy. Nie, nie trzeba znać idiomu do każdej sytuacji, ale na powtarzające się, szczególne - tak. Bo idiomem wyrazisz to co trudno jest czasami konwencjonalnie.
No i teraz - a skąd brać to słownictwo?
- zajęcia z lektorem - to raz.
- Słuchanie piosenek z tekstem - to dwa.
- czytanie wiadomości - to trzy. Np. strona BBC
www.bbc.com/news/av/10462520
www. breakingnewsenglish.com/
- listeningi na stronie British Council.
- TEDTalks - wybierać warto nagrania z tekstem - to świetne źródło dobrego, potocznego słownictwa.
8. Są książeczki z nagraniami- tzw. readers. Oferują je wydawnictwa Pearson, Macmillan, Oxford, są na różnych poziomach, z mp3, można czytać, słuchać i potem np. napisać parę zdań.
9. Pisz pamiętnik - 5-10 zdań o minionym dniu wspaniale rozwija umiejętności
POWODZENIA i zapraszam do kontaktu !