Zadania na egzaminie z matematyki

Ranking:
Więcej»Wszyscy blogi użytkownika

Egzamin ósmoklasisty z matematyki składa się, tak samo jak z angielskiego oraz polskiego, z zadań otwartych i zamkniętych. Co jednak jest charakterystycznego dla tego egzaminu? Zadania, a co więcej - powtarzające się zadania!!!

Jest grupa zadań, które na 100% warto umieć na egzamin z matematyki. Znajdują się one w egzaminach z lat poprzednich, w egzaminach drugoterminowych oraz w tych próbnych. Jeżeli jesteście ciekawi, na co jeszcze warto się przygotować, czytajcie dalej :)

Pierwsze i najważniejsze - prędkość, droga i czas. WZÓR: V=S/T

Jest to zadanie znajdujące się w dosłownie każdym egzaminie, głównie jako zadanie otwarte. Na czym polega? Na obliczeniu drogi, czasu lub prędkości poruszania się pojazdu, zwierzęcia czy człowieka, porównywaniu tych wielkości między dwoma rzeczami, np. czas przejazdu pociągiem i czas przejazdu autem trasy 120km, gdy pociąg jedzie z prędkością 80km/h, a auto - 140km/h. Z racji tego, że zadania tego typu są bardzo przydatne i praktyczne, zagościły w egzaminach 8-klasisty na stałe.

Kolejny typ zadań - równania

Tutaj sprawdzane są umiejętności układania i rozwiązywania równań, dowodzenie na podstawie równań. Warto przećwiczyć sobie podobne zdania, ponieważ możecie na nich zyskać dużo punktów (z racji tego, że występują w formie zadań otwartych i zamkniętych). Przykładowe polecenie - Ania jest 3 razy młodsza od Adama, a 5 lat temu Adam był od niej 9 lat starszy. Ile mają lat?

Obwód, powierzchnie figur - kolejne zadania będące w formie zadań otwartych i zamkniętych. To obliczanie obwodu działek, powierzchni różnych figur oraz porównywanie powierzchni/obwodu dwóch figur. Są to zadania proste, często natomiast wymagają uważnego oka, aby nic, co znajduje się na rysunku (rysunki bardzo często są przy tych zadaniach) nam nie umknęło, bo czasem przez jedną małą rzecz możemy źle rozwiązać całe zadanie i uzyskać 0 punktów.

Przykładowe zadanie: Prostokątną działkę o powierzchni 3750m2 podzielono na 3 równe części o jednakowych wymiarach (podany rysunek). Jakie wymiary miała działka przed podziałem? Zapisz obliczenia.

Wyrażenia algebraiczne

Zazwyczaj zauważyć je można w zadaniach zamkniętych, jednak są w każdym możliwym arkuszu z różnych lat. Warto przypomnieć je sobie, zwłaszcza że nie są trudne i jest to sposób na złapanie punktów bez większego wysiłku.

Przykładowe zadanie: Wyrażenie (2a+3b)(3b-2a) jest równe...

Cechy podzielności liczb

Na egzaminie na pewno zetkniecie się z zadaniem, zapewne zamkniętym, wymagającym od Was wiedzy na temat podzielności liczb, czyli przez co dzieli się dana liczba. Poniżej przedstawiam obrazek, z którego warto przypomnieć sobie parę rzeczy.

Obraz znaleziony dla: podzielność liczb

Ostatni typ zadań- działania na potęgach. Zadania te występują jako zadania zamknięte i zazwyczaj w większej ilości niż 1 zadanie na egzamin. Dobrym pomysłem jest przypomnienie sobie zasad działań na potęgach oraz rozwiązanie kilku zadań tego typu. Poniżej wzory, które warto znać.

Obraz znaleziony dla: działania na potęgach

Polecam poćwiczenie takich typów zadań jeszcze, póki jest czas na naukę, ponieważ egzaminy tuż tuż i warto się postarać o dobre wyniki, by później mieć się czym chwalić! :)

 

Ranking:5 z 5

Według opinii 1 użytkowników

Autor: Aleksandra D.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora

Szukasz korepetytora?

Wybieraj najlepszych korepetytorów w serwisie BUKI!

INNE ARTYKUŁY NAUCZYCIELA

Zarejestruj się jako korepetytor na BUKI!

Bezpłatna rejestracja w 10 minut

Zajęcia indywidualne lub przez Skype

Płatność bezpośrednio od ucznia

Przeczytaj także sekcję «Blogi korepetytorów»:

Egzamin ósmoklasisty z matematyki – kluczowe umiejętności, które warto znać

Egzamin ósmoklasisty z matematyki sprawdza kluczowe umiejętności: kalkulacyjne, logiczne myślenie, wnioskowanie i uważność.

Autor: Artur P.

Pierwsza Zasada Dynamiki Newtona

Pierwsza Zasada Dynamiki Newtona to podstawowa zasada fizyki. Uczniowie na początku szkoły średniej na pewno będą mieli z nią styczność a dobre jej zrozumienie na pewno zapewni im dobre oceny na start

Autor: Piotr M.

Ułamki zwykłe

Ułamki to jedna z najważniejszych rzeczy w świecie matematyki dlatego tak ważne jest dokładne zrozumienie tematu co w znaczący sposób może pozytywnie wpłynąć na wynik z testu 8-klasisty

Autor: Piotr M.

5 skutecznych metod na szybkie powiększanie słownictwa cz. 2

Chcesz mówić płynnie? ️Kontynuujemy serię o powiększaniu słownictwa!

Autor: Maks O.

Jak przygotować się do egzaminu IELTS?

Pierwszym krokiem w przygotowaniach do IELTS jest dokładne zrozumienie formatu egzaminu, o którym wspomnieliśmy wyżej.

Autor: Anna K.

Jak sztuka wpływa na naukę matematyki? 🎨 + 📐 = ❤️

Przełam stereotypy!

Autor: Kacper K.

Inne wiadomości:

;