Jak szybko zapamiętać słowa po angielsku?

14.09.2017

Jak szybko zapamiętać słowa po angielsku?
Nauka języków

Treść. 

Bogactwo językowe

Jak szybko nauczyć się słownictwa?

Metody nauki

Notatki i wyobraźnia

 

 

Bogactwo językowe

Język angielski choć i wydaje się prostym, ale on jest taki bogaty na synonimy. Do każdego słowa jest tysiąc synonimów, które są w takim samym stopniu ważne, bo mogą się pojawić w rozmowie. To znaczy, że nie wystarczy używać tylko jednego słowa pasującego do sytuacji. Warto rozszerzać swoje słownictwo i nie chodzi tutaj wyłącznie o języki obce. To samo przydałoby się robić w mowie ojczystej. Bo to jest podstawą. Najpierw uczymy się języka macierzystego. Dopiero później możemy przystępować do nauki innych języków.

Jak szybko zapamiętać słowa po angielsku?

Jak szybko nauczyć się słownictwa?

Często wynika pytanie, jak szybciej ogarnąć to całe słownictwo i jak nauczyć się tych wszystkich słówek na dłuższy czas. Od razu Państwu powiem, że najważniejszą rzeczą tutaj są wytrwałość, własne zaangażowanie i ukierunkowanie. Przede wszystkim ja bym rekomendował, abyście Państwo dużo słuchali, czytali i rozmawiali. To mogą być zwykle teksty do słuchania albo jakieś wiadomości. Zgodnie z badaniami podczas słuchania zapamiętujemy 20% informacji. Przy tym czytając to są tylko 10%. Z tego, co widzimy, zapamiętujemy 30%. Bardziej skuteczną metodą byłoby na przykład połączyć czytanie z pismem. W takim razie ilość zapamiętanych treści wzrasta do 50%. Jeszcze bardziej skuteczną metodą jest zapamiętywanie tego, o czym mówiliśmy w trakcie rozmowy. Tutaj już rezultat jest 70% zapamiętanych informacji. Najlepiej mówić o tym, co robiliśmy osobiście. W tym przypadku w pamięci zostanie 90%. 

 

Czyli dochodzimy do wniosku, że trzeba co najwięcej mówić. Najlepiej to oczywiście kombinować to wszystko. Mówieni jest jednym z kluczowych czynników przy zapamiętywaniu słów. Bo podczas konwersacji nowe słowa podświadomie zostają w naszej głowie. Dlatego najlepiej się uczyć języka obcego w kraju celowym, gdzie się cały czas mówi w nim. To istotnie przyspieszy postęp i pomoże zdobyć pewnego rodzaju pewność w rozmowie, żeby się nie bać współrozmówcy.

 

Metody nauki

Następną możliwością jest uczenie się słówek, kiedy śpimy. Chociaż nie gwarantuję, że to pomoże wszystkim. Niektórzy mówią, że taki sposób jest efektywny. Inni mówią co innego. To raczej zależy od człowieka. Co trzeba tutaj zrobić? Idąc spać, trzeba wziąć słuchawki i włączyć jakieś nagranie i słuchać podczas snu. Rzeczywiście, to trzeba robić kilkanaście razy, aby był skutek.

 

Dalej rekomenduję Państwu taką metodę polegającą na powtórzeniu słówek kilkanaście razy. Co trzeba tutaj zrobić? Proszę powtórzyć pojedyncze słowa trzy razy głośnie, trzy razy normalnie, trzy razy bardzo cicho i trzy razy w myśli. Gwarantuję, że w takim razie na pewno to zostanie w Państwa pamięci. Oczywiście, to zajmie więcej czasu, ale wyniki będą znacznie lepsze.

 

Polecam też pisać słowa kilkanaście razy. To też jest bardzo pomocne, choć to zależy od tego, czy jesteście Państwo wzrokowcami czy słuchowcami, ale generalnie ta metoda też przynosi dobre owoce, szczególnie gdy Państwo jesteście początkującymi. Bo w tym okresie czasu trzeba co najwięcej uczyć się nowych słówek i to jest właśnie to, co trzeba.

Jak szybko zapamiętać słowa po angielsku?

Oprócz tego można się uczyć w zupełnie nowym miejscu. To też pozytywnie sprzyja zapamiętywaniu nowego słownictwa.

 

Notatki i wyobraźnia

Warto też wybrać dla siebie właściwą porę dnia. Aby ją zweryfikować, trzeba spróbować naukę w różnym czasie. Wtedy już zdecydujecie, co Państwu najbardziej odpowiada.

 

Bardzo ważne są też notatki. Trzeba je robić w języku celowym. Jak już wspomniałem wcześniej, musimy myśleć w języku, którego się uczymy. To przychodzi z czasem. Notatki w języku obcym mogą jednak przyspieszyć ten proces.

 

W wolny czas można też stosować metody zapamiętywania słów za pomocą wyobrażenia. Chodzi o to, że warto rysować słowo u siebie w głowie, aby lepiej go zapamiętać. Może to na pierwszy rzut oka się wydać dziwnym, ale warto spróbować tą niezwykłą metodę.

Oceń wiadomość