Marzec to miesiąc, w którym stopniowo zaczynamy myśleć o końcu roku szkolnego i wakacjach, które już niedługo nadejdą. W sklepach można również zauważyć promocje na różne produkty, w tym na artykuły szkolne, gdyż niektórzy uczniowie mogą potrzebować nowych rzeczy do szkoły. Warto również zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądał kalendarz roku szkolnego 2023/2024. Dzisiaj przyjrzymy się mu bliżej, dowiedzmy się, ile dni wolnych będzie w tym roku szkolnym oraz kiedy zaplanowane są ferie zimowe i świąteczne przerwy.
Kiedy początek nauki w szkole?
W naszym kraju od 2016 roku początek roku szkolnego przypada na 1 września. Nie dotyczy to studentów, którzy rozpoczynają naukę miesiąc później. Wyjątkiem są dni, gdy pierwszy dzień września wypada w piątek lub w weekend. W takich przypadkach rozpoczęcie roku szkolnego przesuwa się na poniedziałek, w okolicach 2-4 września. Zarówno rok szkolny 2022/2023, jak i 2023/2024 rozpoczyna się 1 września. W tym roku dzień ten wypada w środę. Oznacza to, że uczniowie będą mieć pierwsze lekcje już w czwartek i piątek. Wiele szkół dla pierwszych klas organizuje w pierwszym tygodniu września zajęcia zorganizowane i integracyjne. Uczniowie pierwszych klas wtedy nie mają lekcji, tylko poznają się nawzajem oraz swojego wychowawcę. Ostateczne decyzje dotyczące organizacji pierwszych dni szkoły zależą jednak od polityki szkoły i dyrekcji. Początek roku szkolnego to również wzmożony okres szukania i organizowania korepetycji. Wiele osób nie chce czekać, aż sytuacja z ocenami będzie wyglądała dramatycznie, tylko od razu chce się systematycznie uczyć, dlatego też zachęcamy do zapoznania się z portalem BUKI, który posiada bogatą bazę korepetytorów z całej Polski!
Ile dni w roku szkolnym?
Rok szkolny jest równy kalendarzowemu, trwając 365 dni. Jednakże, kiedy mówimy o roku szkolnym, zwykle mamy na myśli czas, w którym uczniowie mają zajęcia dydaktyczne. Od 1 września do 24 czerwca przypada 296 dni. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie znajdują się także weekendy, ferie zimowe, świąteczne przerwy oraz pojedyncze dni wolne od szkoły. Rzeczywista liczba dni, w których uczniowie mają zajęcia, wynosi zazwyczaj mniej niż 200 dni w ciągu roku.
Kalendarz szkolny - dni wolne
Bożonarodzeniowa przerwa świąteczna - wszystkie szkoły mają ją w tym samym czasie. W roku 2023 będzie trwać od 23 grudnia do 1 stycznia. 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy i zajęć dydaktycznych, a w roku 2023 wypada w niedzielę, więc uczniowie wrócą do szkół 2 stycznia.
Ferie zimowe są podzielone na województwa:
- Województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie: 16 stycznia - 29 stycznia 2024,
- Województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie: 23 stycznia - 5 lutego 2024,
- Województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie: 30 stycznia - 12 lutego 2024,
- Województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie: 13 lutego - 26 lutego 2024.
Wiosenna przerwa świąteczna (Wielkanocna) przypada między 11 kwietnia a 16 kwietnia 2024.
Oprócz wyżej wymienionych dni, szkoły nie prowadzą zajęć dydaktycznych również w święta:
- 1 listopada, który w 2023 roku wypada w środę,
- 11 listopada, który w 2023 roku wypada w sobotę,
- 6 stycznia, który w 2024 roku wypada w sobotę,
- 1 oraz 3 maja, w 2024 roku pierwszy maja wypada w środę, natomiast trzeci maja w piątek,
- 15 czerwca, który w 2024 roku wypada w sobotę (Boże Ciało).
Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024
Dla wszystkich uczniów rok szkolny kończy się wraz z zakończeniem zajęć dydaktycznych i rozdaniem świadectw, zwykle pod koniec czerwca. Niemniej jednak, zgodnie z przepisami, rok szkolny formalnie trwa do 31 sierpnia, co obejmuje również okres wakacji letnich. Jest to zgodne z tym, że rok szkolny i kalendarzowy są sobie równoważne. W powszechnej percepcji końiec roku szkolnego jest kojarzony raczej z rozpoczęciem wakacji. Zgodnie z rozporządzeniem, każdy rok szkolny kończy się w pierwszy piątek po 20 czerwca. W roku szkolnym 2023/2024 datą rozdania świadectw było 23 czerwca, podczas gdy w kolejnym roku, czyli w roku szkolnym 2024/2025, będzie to trzy dni później, czyli 26 czerwca. Przed rozdaniem świadectw nauczyciele zazwyczaj mają obowiązek wystawienia ocen około 1-2 tygodni wcześniej. Oznacza to, że ostatnie dni nauki w czerwcu często skupiają się na zajęciach zorganizowanych lub pracy własnej, podczas gdy nauczyciele przygotowują się do rad pedagogicznych, wystawiania ocen, sporządzania świadectw i raportów.