Korepetytor – jak zacząć

Jak rozpocząć karierę korepetytora? A jak zostać dobrym nauczycielem? Co robić, od czego zacząć, czego użyć? Bez stresu, opiszemy krok po kroku, jak rozpocząć działalność korepetytorską i być przy w tym pomyślnym. Nawiasem mówiąc, to może się stać twoją pracą. A mieć kilka źródeł dochodów tak miło!

Dla kogo prowadzicie zajęcia

Po pierwsze, warto określić grupę docelową. Z jakiego przedmiotu będą prowadzone zajęcia? Należy pamiętać, że trzeba być prawdziwym profesjonalistą w swojej dyscyplinie, więc lepiej skupić się na przedmiocie, któremu poświęciliście dużo czasu w szkole lub na uniwersytecie, może, uczestniczyliście w olimpiadach i konkursach.

W tym samym czasie ważne jest, aby utrzymać równowagę w popularności przedmiotu: jeśli on nie cieszy się dużą popularnością wśród uczniów, nie czekaj dużych dochodów. Jeszcze raz: im bardziej popularny przedmiot, tym większa konkurencja wśród nauczycieli i wyższe wymagania.

Korepetytor – jak zacząć foto 1

Gdzie będą prowadzone zajęcia

Wy, jako nauczyciel, czy chcielibyście ćwiczyć z dzieckiem w swoim mieszkaniu, czy w jego domu? Wybierając pierwsze, można zaoszczędzić czas na dojeździe, a jednak tracicie czas na sprzątanie, ponieważ uczniowie muszą uczuć się w odpowiednich warunkach: żadnych obcych przedmiotów i zapachów żywności, zwierząt, etc. Swobodna, ale powściągliwa atmosfera – akurat to, co trzeba. Znowu, warto przyzwyczaić się do tego, że twoje mieszkanie teraz odwiedza sporo ludzi, z których każdy ma unikalne rodzinne wychowanie i nawyki, które nie zawsze są podobne do twoich. Dlatego można wynająć małe biuro lub salę, która będzie idealna dla przyjęcia uczniów. Ale tutaj już są potrzebne koszty na wynajem.

A jednak jeśli wolisz jeździć do uczniów lub po prostu nie masz możliwości prowadzić zajęcia u siebie w domu, to tu już zadbaj o dobrą znajomość odległości, grafiku jazdy komunikacji miejskiej. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, dodaj 10-15 minut prawdopodobnych korków do czasu przenieść, jeśli mieszkasz w dużym mieście, i włącz w sobie geografa: klienci mogą mieszkać w takich zakątkach miasta, o których domyślać się nie mogłeś. Nie wszyscy mieszkają w pobliżu stacji metra czy przystanków.

Przy okazji, nie zapomnij o tym na pierwszej lekcji: wymówka o tym, że nie mogłeś znaleźć odpowiedni dom lub ulicę, będzie zbyt niepoważną. Jednak i spóźnienie na pierwsze zajęcia chyba nie stworzy ci dobry wizerunek.

Potrzebne jakości

Kreatywność. Przeczytać poradnik uczeń potrafi i sam. Udowodnij, że twoje usługi są najlepsze i że bez Ciebie nauka matematyki, języka angielskiego lub czegoś innego nie będzie tak pomyślna, jaką może być z tobą. Dowiedzieć się o tym, jak można urozmaicić zajęcia korepetytorskie, można z wywiadu z Natalią Grygorasz.

Odpowiedzialność. Jeśli kogoś uczysz, to automatycznie bierzesz na siebie wszelkie pytania na temat jakości nauczania. Od go momentu jesteś odpowiedzialny za oceny ucznia, jego postępy w nauce szkolnej oraz zaangażowanie w nich. Ale jeśli uczeń nie chce się uczyć i jest leniwy, tu nie ma winy nauczyciela: czasami nawet najmocniejsze motywacje nigdzie nie prowadzą. Jak tego uniknąć, czytamy dalej.

Korepetytor – jak zacząć foto 2

Pedagogiczne umiejętności i zdolności psychologa. Korepetytor musi miecz doświadczenie z zakresu psychologii lub przynajmniej ogólnych umiejętności i samokształcenia. Jak na przykład to jest u Oleksandry Rudenko. Niestety, korepetytorem psychologii być trudno, bo gdzie znaleźć chętnych studiować psychologię z lektorem? Ale te umiejętności będą bardzo przydatne w nauczaniu, ponieważ nie można sobie nawet wyobrazić, jak różne są dzieci. Tak, dzieci - to kwiaty życia, ale ktoś z nich narcyz, ktoś delikatna i miła piwonia, a ktoś - kaktus. Ale wszyscy wiemy, jak pięknie kwitną kaktusy. Więc nauczyciel powinien stworzyć warunki, w których ten kwiat będzie rozkwitał i zachwyci i samego dziecka, jego rodziców, i, oczywiście, nauczyciela.

Cierpliwość. Z tego samego powodu, że dzieci są różne, trzeba mieć cierpliwość do nagłych zmian nastroju dziecka. Szczególnie trudno jest pracować z młodzieżą – sami wiecie dlaczego.

Cena

Korepetytorze, doceniaj siebie! Ale nie przeceniaj. W sumie bądź obiektywny na tyle, w jakim stopniu jest to możliwe. I zbyt niska i zbyt wysoka cena przeraża. Jeśli twoje zajęcia są zbyt "tanie", to chyba to oznacza, że nie jesteś dobrym specjalistą. Może właśnie rozpocząłeś swoją działalność nauczycielską – w takim razie cena poniżej od średniej ma uzasadnienie. Aby nie «sprzedawać się» zbyt tanio i jednocześnie mieć motywację do pracy, bo nie jesteśmy duchem świętym żyje, warto spojrzeć na kolegów (lub na konkurencję). W zasadzie wszystko działa dokładnie tak samo, jak na rynku. Tylko na rynku usług. Sprawdzić, jak jest u innych, zastanowić się i podjąć decyzję na temat ceny.

Opublikowano:

2019-06-03

Autor: Firma Buki: Dokształcanie i doskonalenie