Niemiecki w Polsce

10.08.2017

Niemiecki w Polsce
Nauka języków

Język niemiecki staje się coraz popularniejszy na całym świecie. W tym tysiącleciu pojawiło się wiele certyfikatów międzynarodowych, które służą jako potwierdzenie znajomości języka na pewnym poziomie. Oprócz tego istnieje wielka liczba różnego rodzaju wymian studenckich a szkolnych. Jeśli chodzi o certyfikaty międzynarodowe, chciałbym Państwu przedstawić najbardziej rozpowszechnione z nich.

Najczęściej osoby uczące się niemieckiego zdają certyfikat Instytutu Goethego. Przeważająca większość decyduje się na egzamin A1. On jest podstawą do wyjazdu do Niemiec na stało. Często rodzina Niemców, którzy urodzili się w Polsce, muszą zdawać ten egzamin. On nie jest za bardzo skomplikowany. Chodzi o podstawy oraz podstawowe konwersacje międzyludzkie. To jest właśnie przeznaczone dla migrantów.

 

Niemiecki w Polsce

 

Bardzo często też się zdaje na B1, którego potrzebują z reguły młodzi ludzie. To jest podstawą do uczenia się w tak zwanym „Studienkolleg“. To jest taki kurs przygotowywczy dla absolwentów szkół zagranicznych. Szczególną uwagę zwraca się na język. Celem jest bardziej szczegółowe zapoznanie się z językiem oraz przezwyczajenie się do życia w kraju. Poziom B1 jest oczywiście już bardziej zaawansowany. Tam trzeba panować nad tematami, które są związane z życiem powszednim oraz prowadzić konwersacje na dość skomplikowane tematy na poziomie powierzchniowym. Wiele Polaków ostatnio decyduje się na taki krok. Studienkolleg daje później możliwość podjęcia studiów w Niemczech, więc to się opłaca.

W Polsce jest dużo kwalifikowanych lekarzy, którzy pragną dostać pracę w Niemczech lub innych niemieckojęzycznych krajach. W takim przypadku przyda się certyfikat medyczny B2/C1. Egzamin składa się z terminów fachowych w zakresie medycyny. Oczywiście sprawdza się również wiedza ogólna języka niemieckiego. Jest jeszcze jedna ewentualność dla lekarzy, z której właśnie korzysta większość Polaków, aby wyjechać do Niemiec. Zdaje się po prostu egzamin Instytutu Goethego na B2. Natomiast lekarzy mają okazję douczyć się w Niemczech. Mają później praktykę w przychodni.

 

Niemiecki w Polsce

 

Niemiecki Język w Polsce

Rzeczywiście jest zarówno wielka liczba studentów. W przypadku studiów powinniście Państwo posiadać dyplom C1. W niektórych landach jest też możliwy B2, ale to jest bardzo rzadkie zjawisko. Z zasady wymagają C1. Jeżeli chodzi na przykład o studia lingwistyczne lub filologiczne, trzeba mieć potwierdzenie znajomości języka na poziomie C2. To nie jest do końca native speaker, ale już coś podobnego. To jest prawdopodobnie najliczniejsza grupa Polaków z takim celem. Wyjazd do Niemiec w celu rozpoczęcia studiów jest częstym zjawiskiem w Polsce zachodniej. To jest po pierwsze blisko. Po drugie oni mają więcej możliwości do nauki, bo w tym obszarze jest więcej osób mówiących po niemiecku jako w języku ojczystym. Nawet w szkołach pracują nauczycieli z Niemiec. Oczywiście to jest tak w szkołach z pogłębioną nauką niemieckiego, ale jednak to jest dosyć częste.

Nie warto zapominać, że niektórzy po prostu wyjeżdżają do pracy. Potrzebują w takim razie język potoczny, aby się porozumieć z innymi. To jest też duża grupa osób wyjeżdżających.

 

Są tacy, którzy potrzebują niemieckiego dla podróży. Tacy podróżujące potrzebują języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym. Z tego powodu również muszą się orientować w języku potocznym.

Polacy są najliczniejszą narodowością w Niemczech po Turkach. Można więc dojść do wniosku, że język niemiecki w Polsce jest jak najbardziej aktualny.

 

Oceń wiadomość