Praca z dziećmi to marzenie niejednej osoby, często powiązane wręcz z pewnego rodzaju powołaniem. Nie jest to jednak zajęcie łatwe, a i przygotowanie do tego zawodu wymaga poświęcenia mnóstwa czasu. Pierwszym krokiem powinny być studia pedagogiczne – dziś sprawdzamy jak wiele lat trzeba na nie poświęcić i czy jest to perspektywiczny kierunek.
Ile trwają studia pedagogiczne?
W Polsce studia możemy podzielić w uproszczony sposób na cztery rodzaje:
- Jednolite magisterskie. W tym przypadku zasada jest prosta – studia trwają pięć lat i kończą się obroną pracy magisterskiej.
- Pierwszego stopnia – licencjackie. To najkrótsza możliwa droga do uzyskania dyplomu i tzw. niepełnego wyższego wykształcenia. Są to trzy lata nauki (sześć semestrów) zakończone obroną pracy licencjackiej.
- Drugiego stopnia – magisterskie. Osoby z dyplomem magistra mogą wybrać się na kolejny stopień, tym razem dwuletni. Co ciekawe, w jego obrębie można zmienić zarówno uczelnię, jak i w niektórych przypadkach poprzedni kierunek specjalizacji.
- Podyplomowe. Coraz częściej wybierane, zwłaszcza wśród pedagogów, gidze potrzeba ciągłego szkolenia się i zdobywania tytułów jest bardzo duża. W przypadku osób pracujących w placówkach państwowych dwa lata spędzone na studiach podyplomowych gwarantuje możliwość uzyskania awansu płacowego (w połączeniu z odpowiednim stażem pracy).
W praktyce okazuje się, że pięć lat to warunek konieczny, aby uzyskać odpowiedni poziom wykształcenia, z którym ośrodki prywatne i państwowe z chęcią przyjmują do pracy.
Perspektywy kariery po ukończeniu studiów pedagogicznych
Pedagogika kojarzy się wszystkim z zostaniem nauczycielem w szkole, może opiekunem w przedszkolu. Jednak branża ta znacznie ewoluowała, jest też mnóstwo zawodów pokrewnych, czyli czerpiących z pedagogiki garściami. Do najciekawszych dróg rozwoju należą:
- Logopedia. Ogólna, z audiologią, fonoaudiologią lub nauczaniem języka polskiego jako obcego. Bardzo solidny zawód, a im bardziej doświadczeni logopedzi, tym lepsze są ich zarobki.
- Praca socjalna. A obok również resocjalizacja, terapia zajęciowa, psychologia. Tego typu kierunki oferuje mnóstwo uniwersytetów w Polsce.
- Asystent osoby starszej. Warto mieć na uwadze fakt starzejącego się (i bogacącego) społeczeństwa, profesjonalne usługi tego typu będą w przyszłości coraz cenniejsze na rynku.
- Coaching. Również osoby projektujące programy studiów w ramach kierunków dziennych i zaocznych zauważyły, że „moda na coaching” nie przemija i podlega coraz głębszej profesjonalizacji. W teorii studia mogą w tym niesamowicie pomóc.
Innych kierunków z pedagogiką u podstaw jest całe mnóstwo. Jeśli mowa o tych klasycznych, to perspektywy są niezmienne od lat: placówki prywatne poszukują osób wybitnych i zaangażowanych, a publiczne dają stabilne warunki do wieloletniego rozwoju w branży.
Pamiętaj!
O perspektywach da się mówić tylko wtedy, gdy każde kolokwium i egzamin można uznać za zaliczone. Słowem – trzeba sobie na uczelni radzić. Gdy pojawiają się kłopoty, czyli nadmiar zajęć, problemy ze zrozumieniem materiału oraz brak odpowiednich wzorców, to czas reagować. Pomocą może być indywidualna praca z mentorem, który ma już za sobą taki kierunek lub sam naucza na uniwersytecie. Osoby takie znajdziesz na portalu BUKI. Co ciekawe – jeśli samemu masz chęci do uczenia, to zamiast do grona uczniów, możesz zapisać się do nauczycieli!
Studia pedagogiczne – czy warto?
Jeśli ktoś ma ambicję pracować z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym oraz z młodzieżą, to studia pedagogiczne są właściwie konieczne. Nie należy postrzegać ich odbywania z perspektywy „warto lub nie”, a raczej zastanowienia się, czy ma się określone predyspozycje względem pracy, do której takie studia przygotowują.
Przede wszystkim należy pamiętać, że przyszła kariera będzie opierała się o kontakt z ludźmi. Jest to niezależne od specjalizacji, jaką wybierzemy! Owszem, niektóre dziedziny zakładają częstsze zetknięcie z kimś indywidualnie (logopedia, socjoterapia), ale większość to praca z grupą (np. pedagogika przedszkolna). Ludzie korzystający z wiedzy pedagogicznej w pracy są nierzadko narażone na stres, nieregularne godziny pracy i konieczność intensywnego przygotowywania się do zajęć.
W wielu przypadkach trudy zawodowe jest w stanie zrekompensować odpowiednie wynagrodzenie. Od wielu lat mówi się, że nauczyciele zarabiają za mało (chociaż w tym roku nastąpiły pewne zmiany, więcej o tym w naszym artykule), jednak na tym nie kończy się branża pedagogiczna. Są też nieźle prosperujący trenerzy (coachowie), wciąż poszukiwani logopedzi, wszelkiego rodzaju terapeuci, rehabilitanci oraz wielu innych specjalistów mniej lub bardziej związanych z pedagogiką.
Jeśli chcesz zapisać się na studia tego typu, to postaraj się dokładnie przeanalizować ofertę polskich uczelni, włącznie z przejrzeniem programów nauczania. Sprawdź też perspektywy zawodowe w danej niszy, zarówno te państwowe, korporacyjne jak i związane z własnym biznesem. Nie staraj się na siłę wybierać modnych kierunków, wybieraj te perspektywiczne. Mierz siły na zamiary i zapisz się na taki kierunek, który da ci choć trochę satysfakcji. Powodzenia!