Politologia - co to jest i czym się zajmuje?

 .

Artykuły autora: 52

Politologia - co to jest i czym się zajmuje?

Politologia to jedna z naczelnych nauk społecznych. Chociaż czasami mówi się, że studiowanie nauk społecznych “nie daje pracy”, to jednak liczba osób, które w każdym roku wybierają studia na politologii jest naprawdę znaczna i czyni ten kierunek jednym z bardziej popularnych w realiach wydziałów humanistycznych polskich uniwersytetów.

Jeśli planujesz studia na politologii lub też przynajmniej bierzesz pod uwagę ten kierunek nauki akademickiej, dobrze będzie zadbać o poszerzenie swojej wiedzy jeszcze przed przystąpieniem do rekrutacji na uniwersytecie. Podstawą jest tutaj śledzenie bieżących wydarzeń politycznych oraz czytanie dobrej publicystyki. Pożyteczne okażą się też jednak na pewno jakościowe korepetycje z politologii, stacjonarne lub online. Możesz je znaleźć w katalogu lekcji prywatnych serwisu korepetytorskiego BUKI.

Czym dokładnie jest politologia?

Ze swojej istoty politologia jest nauką ogólną, być może jej zakres jest jeszcze szerszy, niż w przypadku na przykład socjologii. Politologia, mówiąc w sporym skrócie, zajmuje się badaniem wszystkich tych dziedzin rzeczywistości, w których realizują się zjawiska natury politologicznej. Z tego powodu, w obrębie szeroko rozumianej politologii wyróżnia się cały szereg specjalistycznych poddyscyplin, które dają wstępny pogląd na to, jak duża jest skala badawczego zainteresowania politologii. Wybrane poddziedziny politologii to między innymi:

  • Nauki o państwie
  • Historia polityki
  • Historia i geneza doktryn politycznych
  • Społeczne i kulturowe uwarunkowania zjawisk politycznych i życia politycznego
  • Administracja publiczna (standardowo jest to jedna ze specjalizacji na studiach politologicznych
  • Stosunki międzynarodowe
  • Geografia wyborcza
  • Psychologia polityki
  • Finanse publiczne
  • Socjologia polityki
  • Marketing polityczny

Trzeba przy tym dodać dwie rzeczy. Po pierwsze: wymieniono tylko przykładowe poddziedziny nauk politycznych; w rzeczywistości dyscyplin w ramach politologii jest o wiele więcej. Po drugie zaś: istnieją różne podziały teoretyczne, np. według niektórych klasyfikacji stosunki międzynarodowe wcale nie są poddziedziną wobec politologii, lecz oddzielną, acz pokrewną dyscypliną wiedzy. To samo, do pewnego stopnia, można powiedzieć na temat dyscyplin pogranicznych, takich jak psychologia polityki czy socjologia polityki. Wywodzący się jeszcze z XIX stulecia podział nauk społecznych na socjologię, politologię oraz ekonomię jest zresztą obecnie coraz mocniej kwestionowany, co dodatkowo utrudnia dokonanie jednoznacznego rozróżnienia na politologię i poszczególne mniejsze dyscypliny, wchodzące w jej skład.

Czytaj również: "Studia prawnicze - ile trwają i czy warto?"

Czym zajmuje się politologia i dlaczego warto nią się zajmować?

Przedmiotem badań politologii jest więc, w najszerszym ujęciu, ogół zjawisk politycznych, ich geneza, ich uwarunkowania psychologiczne, socjospołeczne, geograficzne oraz ekonomiczne. Politologia posiada też “uchwyt” bardziej praktyczny, co przejawia się w takich dziedzinach, jak np. administracja publiczna czy marketing polityczny. Właśnie to sprawia, że osoby kończące politologię mogą być zarówno wyrafinowanymi publicystami politycznymi, jak i też po prostu pracować w różnego rodzaju organizacjach. Spotkamy profesorów politologii, którzy poświęcają swoje życie badaniom zjawisk politycznych, ale też polityków, których domeną jest właściwie wyłącznie praktyka. Na wydziałach politologicznych studiowali między innymi tak znani polscy politycy, jak:

  • Rafał Trzaskowski
  • Robert Biedroń
  • Marek Migalski
  • Grzegorz Napieralski
  • Adam Hoffman
  • Sławomir Nowak (stosunki międzynarodowe)

Studia na politologii lub w ramach któregoś z kierunków pokrewnych mogą być ciekawą propozycją dla osób, które planują karierę na przykład w polityce krajowej (wielu czołowych polityków kończyło właśnie politologię), w samorządach, w doradztwie politycznym czy wreszcie w rozmaitych instytucjach publicznych. Politologia to także pożyteczna “zaprawa” intelektualna dla przyszłych publicystów politycznych, chociaż pisanie na temat szeroko rozumianej polityki wymaga rzecz jasna nie tylko samej wiedzy merytorycznej, ale też odpowiednich umiejętności pisarskich w zakresie eseju, artykułu czy felietonu.

Studia na politologii mogą nam także otworzyć drzwi do pracy w dziedzinie marketingu politycznego. Jak wiadomo, polityka jest tak naprawdę kształtowana przez specjalistów od PR (czy też tzw. spin doktorów), a sami politycy przeważnie po prostu podążają za udzielonymi im instrukcjami. Jest zatrudnienie intratne i bez wątpienia ciekawe, a do tego de facto pozostaje się anonimowym. Studia na kierunku politologia to ponadto też po prostu szansa zdobycia cennej wiedzy na temat wieloaspektowości zjawisk politycznych oraz na temat utajonych mechanizmów, które warunkują te zjawiska.

Politologia  - jak wpływa na świadomość społeczną i życie obywateli?

Przyznajmy to szczerze: większość z nas nie rozumie polityki. Przede wszystkim da się zauważyć ogromny deficyt wiedzy jeśli chodzi o genezę doktryn politycznych i ich rzeczywiste znaczenie. Polacy nie należą też, niestety, do społeczeństw, które są szczególnie racjonalne w swoich wyborach (dla przykładu: większość z nas opowiada się za zmniejszeniem podatków na usługi publiczne, jednocześnie deklarując potrzebę podniesienia jakości usług publicznych). 

Brak wiedzy często prowadzi do nadmiernego polegania na autorytetach: mogą to być np. ekonomiści (którzy przecież nigdy nie wypowiadają się w imieniu jakiejś Wyższej Prawdy, lecz jedynie prezentują własne stanowisko wynikające z przyjętej doktryny, np. ekonomii wg Hayeka albo ekonomii wg Keynesa). Inny, wysoce specyficzny, rodzaj autorytetów, to politycy, którzy jakimś sposobem weszli w posiadanie tajemnej wiedzy na temat prawdziwego, ukrytego stanu rzeczy. Nie od dzisiaj wiadomo, że wszelkiego rodzaju teorie spiskowe (często wykluczające się nawzajem) cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością, co także jest pokłosiem braku wiedzy i niezdolności rozumienia rzeczywistości. Politologia to obok socjologii i psychologii jedna z głównych nauk, które oferują nam stosowne narzędzia poznawcze, konieczne do tego, aby przynajmniej z grubsza rozumieć otaczający nas świat.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 2 użytkowników

 .

Autor .

Artykuły autora: 52

Dopasuj korepetytora

Politologia - najczęściej zadawane pytania

Czym dokładnie jest politologia?

Ze swojej istoty politologia jest nauką ogólną, być może jej zakres jest jeszcze szerszy, niż w przypadku na przykład socjologii. Politologia, mówiąc w sporym skrócie, zajmuje się badaniem wszystkich tych dziedzin rzeczywistości, w których realizują się zjawiska natury politologicznej.

Czytaj więcej na BUKI

Czym zajmuje się politologia i dlaczego warto nią się zajmować?

Przedmiotem badań politologii jest więc, w najszerszym ujęciu, ogół zjawisk politycznych, ich geneza, ich uwarunkowania psychologiczne, socjospołeczne, geograficzne oraz ekonomiczne. Politologia posiada też “uchwyt” bardziej praktyczny, co przejawia się w takich dziedzinach, jak np. administracja publiczna czy marketing polityczny. Czytaj więcej na BUKI

Politologia - jak wpływa na świadomość społeczną i życie obywateli?

Brak wiedzy często prowadzi do nadmiernego polegania na autorytetach: mogą to być np. ekonomiści (którzy przecież nigdy nie wypowiadają się w imieniu jakiejś Wyższej Prawdy, lecz jedynie prezentują własne stanowisko wynikające z przyjętej doktryny, np. ekonomii wg Hayeka albo ekonomii wg Keynesa). Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów