Niektóre miasta nie są dla wszystkich i wymagają od mieszkańców pewnego przyzwyczajenia się do nowych warunków. Nie każdy jednak potrafi zaakceptować wszystko i się adaptować. Jeśli nie macie ochoty męczyć się z tym, decydujcie się na życie w Warszawie, bo jest to miasto dla wszystkich.
Jest to, przede wszystkim, miasto akademickie i studenckie. Dużo warszawskich szkół wyższych zostało założono ponad 200 lat temu. Na przykład, Uniwersytet Warszawski, który w tym roki będzie obchodził 203 rocznicę. Jest to również Akademia Sztuk Pięknych, która przeszła drogę od jednostki UW do samodzielnej i autorytatywnej uczelni. Warto wspomnąć też o najlepszej Polskiej uczelni technicznej, którą jest Politechnika Warszawska, która została założona przez Warszawskie Towarzystwo Naukowe.
Nawet bez względu na znane szkoły wyższe oraz istnienie potężnej bazy edukacyjnej, jest wiele innych powodów, by studiować akurat w Warszawie:
- wybitna architektura i piękno miasta czeka za każdym rogiem;
- dużo możliwości do samorealizacji;
- łatwy i szybki dojazd do dowolnego punktu stolicy (wszystkie dzielnicy są związane komunikacją miejską);
- centrum rozwoju biznesu kraju oraz miasto siedzib wielu znanych światowych organizacji;
- potwierdzona jakość dydaktyki na uniwersytetach warszawskich.
Nie tylko Uniwersytet Warszawski — ranking najlepszych warszawskich uczelni
Miasto wielu możliwości cechuje się również prawie nieograniczoną ilością perspektyw na życie po studiach. Jeszcze w trakcie studiów studentom są proponowane staży i praktyki w najlepszych firmach. Oprócz tego wykładowcy wspierają uczniów, jeśli interesuje ich działalność naukowa: pomagają w tym konferencje i badania, których inicjatorem często jest Uniwersytet Warszawski. Studia magisterskie też mogą być fajną opcją dla rozwoju naukowego.
W niektórych uczelniach działa biuro karier, które pomaga znaleźć nie tylko praktyki (w tym zagraniczne), lecz także i pracę. Więc absolwenci nie zostają się sami w przypadku możliwych trudności. Średnia kwota, którą trzeba wydać na studia, wynosi prawie 8000 zł rocznie.
Z innej strony nikt nie wyklucza też możliwości bezpłatnych studiów, o które można walczyć w przypadku wysokich wyników maturalnych. Warto tylko pamiętać, że w razie aplikowania się na uczelni prywatne, taka opcja nie będzie dostępna.
W Warszawie działa duża liczba uczelni publicznych i niepublicznych. Istnieje wiele rankingów, w których według różnych kryteriów oceniają się najlepsze uczelni państwowe i prywatne. Dla każdej z tych kategorii istnieje dokładna pełna lista uczelni. Prawdziwe i najdokładniejsze dane podaje ranking „Perspektywy”, dlatego warto zapoznać się z nim.
Według rankingu, wśród placówek niepublicznych wysoki rank mają między innymi:
- Akademia Leona Koźmińskiego;
- Uniwersytet Humanistycznospołeczny (SWPS);
- Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych.
A jednak wiek i status się liczy!
W swojej większości najstarsze i najbardziej znane uniwersytety są szkołami państwowymi. Najlepsza uczelnia, według „Perspektyw” - to Uniwersytet Warszawski. Opinie zadowolonych studentów tylko potwierdzają, że szkoła ta od wielu lat jest najlepszą w Polsce. Ma ten uniwersytet jednak coś, co nie cieszy abiturientów – wysokie progi.
Uniwersytet Warszawski wymaga od uczniów wysokiego poziomu zaawansowania, dlatego uczą się tam tylko najlepsi. Korepetytor w Warszawie potrafi pomóc Was osiągnąć najlepsze wyniki i na pewno uczyć się tam, gdzie się chce.
Do najstarszych i prestiżowych zaliczają też Politechnikę Warszawską, Szkołę Główną Handlową. Jak widać, są uczelni, które się skupiają na naukach ścisłych, a są szkoły dla nauk społecznych oraz dla osób twórczych (napr. Warszawska ASP).
Na tych uczelniach się wyróżniają kierunki ekonomiczne, dziennikarskie, prawnicze i kierunek medyczny. Wiele kierunków komputerowych (napr. technik-informatyk), z kolei, gwarantują możliwość rozwoju w branży IT oraz znalezienie dobrej pracy. Wykształcenie wyższe, otrzymane w stolicy często stawi Was na wyższy poziom na rynku pracy.
Oto możliwości i zalety, które oferują studia w Warszawie:
- intensywny rozwój zawodowy;
- rozwinięty system społeczny i odpowiednie miejsce w nim;
- bycie w centrum wydarzeń.