Uniwersytety w Warszawie, na które warto zwrócić uwagę

11.03.2019

Uniwersytety w Warszawie, na które warto zwrócić uwagę
Wykształcenie wyższe

Niektóre miasta nie są dla wszystkich i wymagają od mieszkańców pewnego przyzwyczajenia się do nowych warunków. Nie każdy jednak potrafi zaakceptować wszystko i się adaptować. Jeśli nie macie ochoty męczyć się z tym, decydujcie się na życie w Warszawie, bo jest to miasto dla wszystkich.

Jest to, przede wszystkim, miasto akademickie i studenckie. Dużo warszawskich szkół wyższych zostało założono ponad 200 lat temu. Na przykład, Uniwersytet Warszawski, który w tym roki będzie obchodził 203 rocznicę. Jest to również Akademia Sztuk Pięknych, która przeszła drogę od jednostki UW do samodzielnej i autorytatywnej uczelni. Warto wspomnąć też o najlepszej Polskiej uczelni technicznej, którą jest Politechnika Warszawska, która została założona przez Warszawskie Towarzystwo Naukowe.

uniwersytety w Warszawie

Nawet bez względu na znane szkoły wyższe oraz istnienie potężnej bazy edukacyjnej, jest wiele innych powodów, by studiować akurat w Warszawie:

 • wybitna architektura i piękno miasta czeka za każdym rogiem;
 • dużo możliwości do samorealizacji;
 • łatwy i szybki dojazd do dowolnego punktu stolicy (wszystkie dzielnicy są związane komunikacją miejską);
 • centrum rozwoju biznesu kraju oraz miasto siedzib wielu znanych światowych organizacji;
 • potwierdzona jakość dydaktyki na uniwersytetach warszawskich.

Nie tylko Uniwersytet Warszawski — ranking najlepszych warszawskich uczelni

Miasto wielu możliwości cechuje się również prawie nieograniczoną ilością perspektyw na życie po studiach. Jeszcze w trakcie studiów studentom są proponowane staży i praktyki w najlepszych firmach. Oprócz tego wykładowcy wspierają uczniów, jeśli interesuje ich działalność naukowa: pomagają w tym konferencje i badania, których inicjatorem często jest Uniwersytet Warszawski. Studia magisterskie też mogą być fajną opcją dla rozwoju naukowego.

W niektórych uczelniach działa biuro karier, które pomaga znaleźć nie tylko praktyki (w tym zagraniczne), lecz także i pracę. Więc absolwenci nie zostają się sami w przypadku możliwych trudności. Średnia kwota, którą trzeba wydać na studia, wynosi prawie 8000 zł rocznie.

Z innej strony nikt nie wyklucza też możliwości bezpłatnych studiów, o które można walczyć w przypadku wysokich wyników maturalnych. Warto tylko pamiętać, że w razie aplikowania się na uczelni prywatne, taka opcja nie będzie dostępna.

W Warszawie działa duża liczba uczelni publicznych i niepublicznych. Istnieje wiele rankingów, w których według różnych kryteriów oceniają się najlepsze uczelni państwowe i prywatne. Dla każdej z tych kategorii istnieje dokładna pełna lista uczelni. Prawdziwe i najdokładniejsze dane podaje ranking „Perspektywy”, dlatego warto zapoznać się z nim.

Według rankingu, wśród placówek niepublicznych wysoki rank mają między innymi:

 • Akademia Leona Koźmińskiego;
 • Uniwersytet Humanistycznospołeczny (SWPS);
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych.

A jednak wiek i status się liczy!

W swojej większości najstarsze i najbardziej znane uniwersytety są szkołami państwowymi. Najlepsza uczelnia, według „Perspektyw” - to Uniwersytet Warszawski. Opinie zadowolonych studentów tylko potwierdzają, że szkoła ta od wielu lat jest najlepszą w Polsce. Ma ten uniwersytet jednak coś, co nie cieszy abiturientów – wysokie progi.

ranking najlepszych warszawskich uczelni

Uniwersytet Warszawski wymaga od uczniów wysokiego poziomu zaawansowania, dlatego uczą się tam tylko najlepsi. Korepetytor w Warszawie potrafi pomóc Was osiągnąć najlepsze wyniki i na pewno uczyć się tam, gdzie się chce.

Do najstarszych i prestiżowych zaliczają też Politechnikę Warszawską, Szkołę Główną Handlową. Jak widać, są uczelni, które się skupiają na naukach ścisłych, a są szkoły dla nauk społecznych oraz dla osób twórczych (napr. Warszawska ASP).

Na tych uczelniach się wyróżniają kierunki ekonomiczne, dziennikarskie, prawnicze i kierunek medyczny. Wiele kierunków komputerowych (napr. technik-informatyk), z kolei, gwarantują możliwość rozwoju w branży IT oraz znalezienie dobrej pracy. Wykształcenie wyższe, otrzymane w stolicy często stawi Was na wyższy poziom na rynku pracy.

Oto możliwości i zalety, które oferują studia w Warszawie:

 • intensywny rozwój zawodowy;
 • rozwinięty system społeczny i odpowiednie miejsce w nim;
 • bycie w centrum wydarzeń.

Oceń wiadomość