Pragnienie do doskonałej znajomości języków obcych, w tym niemieckiego, jest bardzo uzasadnione. Nikomu nie jest tajemnicą, jakie możliwości we współczesnym świecie otwierają się przed ludźmi, posługującymi się kilkoma językami. Ich znajomość pomaga nie tylko w nawiązaniu kontaktów i podczas podróży, ale także w uzyskiwaniu pożądanego miejsca pracy lub bardziej owocnej współpracy z partnerami niemieckojęzycznymi. Innymi słowy, biegła znajomość języków obcych otwiera nieograniczone możliwości.
Niemiecki jest używany w Europie częściej niż jakikolwiek inny język, z wyjątkiem oczywiście angielskiego. W samych Niemczech mieszka 83 miliony ludzi - więcej niż w innych krajach europejskich. Niemieckie fundusze finansują liczne programy wymiany, staże i kursy letnie dla studentów zagranicznych. Niemcy to kraj produkujący samochody i różne urządzenia, które stanowią znaczną część niemieckiego eksportu. Posiadają rozwinięty sektor usług, medycynę i biotechnologię. Wszystkie te doświadczenia w Niemczech da się wykorzystywać na praktyce, co otwiera drogę do rozwoju własnego biznesu, poszukiwania partnerów lub podwyższenia kompetencji zawodowej.
Istnieje wiele sposobów na naukę języka niemieckiego. Ktoś zaczyna się uczyć samodzielnie za pomocą różnych materiałów pomocniczych i podręczników, ale nie warto też lekceważyć roli nauczyciela – on będzie towarzyszył uczniu w procesie poznania języka, pomoże poprawić błędy i odpowie na wszystkie pytania. Niektórzy uczniowie są bardziej skłonni do pracy w grupie, ktoś wręcz przeciwnie czuje się mniej pewny i będzie wstydził się swoich błędów, więc preferuje lekcje indywidualne z korepetytorem.
Niezależnie od tego, czy uczeń uczestniczy na zajęcia w szkole językowej lub ma korepetytora, samodzielne uczenie się odgrywa bardzo ważną rolę i jest niezbędne do biegłego posługiwania się językiem niemieckim. Na szczęście, obecnie w sieci znajduje się wiele zasobów, które zapewniają dostęp do różnego rodzaju programów szkoleniowych, słowników internetowych i stron tandemowych, w których można się zarejestrować i dzielić się wiedzą. Ogromna liczba filmów na Youtube daje możliwość nie tylko ćwiczenia rozumienia ze słuchu, ale także poznania niuansów wymowy, rozszerzenia funduszu kulturowego i dowiedzenia się więcej o Niemcach. Współcześnie popularne jest uczenie się języka obcego za pomocą oglądania filmów, ale ludzie nie zawsze mają czas na obejrzenie 1,5-2 godzinnego filmu każdego dnia. Żeby się zanurzyć w brzmienie języka niemieckiego, można skorzystać z innego - nie mniej popularnego sposobu – słuchania podcastów. Są to lekcje audio trwające średnio 10-20 minut, z żywymi dialogami, monologami na różne tematy, zasadami gramatyki i zadaniami do samodzielnego odrobienia. Możesz pobrać je na komputer, telefon lub posłuchać online na stronie, Często autorzy dołączają również transkrypcję do wydań - dosłowny tekst odcinka. Zaletą podcastów jest to, że one pojawiają się regularnie. Ich czas trwania może wynosić od 2 minut do godziny. O złożoności podcastu decyduje często jego temat, a zakres jest prawie nieograniczony: od charakterystyki produkcji sera we Francji po wpływ czarnych dziur na globalne zmiany w przestrzeni. Ponadto masz szansę poznać różne akcenty, ponieważ podcasty są czytane przez ludzi z całego świata. Będzie to bardzo przydatne, jeśli wybierasz się w podróż lub zdasz egzamin międzynarodowy.
Istnieją podcasty różnego typu. Niektóre pomogą zapoznać się z zasadami języka niemieckiego, inne zaś są bardziej złożone i mogą się odnosić do konkretnych tematów. Ważne jest słuchanie tych podcastów, treść którego naprawdę interesuje ucznia, i słownictwo z którego będzie mu przydatne np. w pracy. Kiedy uświadomisz, że komfortowo się czujesz, słuchając zwykłej audio lekcji, najlepiej jest przejść na bardziej złożony poziom i zacząć słuchać autentyczne niemieckie podcasty. Sztuką jest uczynienie nauki języka nie celem, ale środkiem komunikacji lub uzyskania naprawdę interesujących informacji dla Ciebie. Jeżeli się interesujesz gotowaniem, innowacjami technicznymi, literaturą lub czymkolwiek, musisz dysponować bogatym słownictwem w tej dziedzinie zarówno w języku polskim, jak i w niemieckim. Słuchanie podcastów umożliwi poszerzenie Twojego zasobu leksykalnego, co w konsekwencji umożliwi swobodne wyrażenie swoich myśli w języku niemieckim. Podcasty można podzielić na dwie grupy – specjalne (bezpośrednio do nauki języka) i zwykłe (dla native speakerów). Te pierwsze będą przydatne dla uczniów na początkowym poziomie szkolenia od A1 lub A2. Uczniowie o poziomie zaawansowanym będą mogli również nauczyć się wielu interesujących rzeczy dla siebie z tych lekcji. Prezenterzy tam przemawiają w wolnym tempie, koncentrując się na publiczności obcojęzycznej.
Oto są najlepsze podcasty do nauki języka niemieckiego:
- Deutsch - warum nicht?
Najpopularniejszy kurs audio dla tych, którzy dopiero zaczynają uczyć się niemieckiego. Bohaterem tego podcastu jest młody człowiek Andreas, który pracuje jako recepcjonista w hotelu. Kurs przeznaczony jest dla poziomów od początkującego do B1. Każdy dział składa się z 26 lekcji, z których każdej towarzyszy również materiał z dialogami i ćwiczeniami. Kurs jest przeznaczony dla tych, którzy dopiero zaczynają uczyć się niemieckiego od zera. Każdy podcast zajmuje średnio od 10 do 15 minut.
- SlowGerman
Nazwa mówi sama za siebie. To jest podcast z szeroką gamą tematów na każdy gust. Są tam też różne dialogi sytuacyjne. Autorka, Annick Rubens, trochę odchodzi od pojęcia podcastu w tradycyjnym sensie. Na stronie projektu publikowane są napisy dla każdej lekcji, z których możesz skorzystać, jeśli chcesz. Ten podcast się nadaje do każdego poziomu znajomości języka niemieckiego.
- The Authentic German Learning Podcast | AGL
Podcast stworzony przez nauczyciela Marco Röslera, zakochanego w język niemiecki. Marco opowiada o interesujących słowach, powiedzeniach, wyrażeniach i podaje proste praktyczne wskazówki w nauce języka.
- Radio D
Ten kurs audio jest przeznaczony dla początkujących w nauce niemieckiego. Głównymi bohaterami są reporterzy Paula i Philip. Dodatkowo do każdego podcastu oferowany jest tekst audio, a także ćwiczenia i zadania. Pierwsza część kursu jest skierowana do tych, którzy nie mają rozległej znajomości podstawowego języka niemieckiego, więc pierwsze wydania tego podcastu zawierają głównie podstawowe zwroty. Stopniowo twórcy kursów zwiększają złożoność. Druga część kursu jest skierowana do tych, którzy mają już poziom A2.