Jak dobrze przygotować się do matury rozszerzonej z j.angielskiego? cz.1

            Jak dobrze przygotować się do matury rozszerzonej z j.angielskiego? cz.1


         Wstęp

Temat z matury z j. angielskiego to temat powszechny. Wielu uczniów zastanawia się jak najlepiej zdać ten przedmiot. Potrafię odpowiedzieć na to pytanie, gdyż samodzielnie przygotowywałem się do tego egzaminu. Wiedząc o kilku rzeczach, z łatwością zdobyłem dużo wyższy wynik, osiągając poziom bliski 90% (matura rozszerzona). W tym wpisie chętnie udzielę wskazówek, które z pewnością i Tobie pozwolą lepiej przygotować się do tego egzaminu. Zwrócenie uwagi na zagadnienia, które tu omawiam pozwolą zwiększyć Twoją efektywność nauki oraz dostać co najmniej kilka(naście procent) więcej na maturze.

Czytanie

Czytasz, czytasz i jeszcze raz czytasz. Najlepiej na głos. I ze skupieniem. Sens tej zasady jest taki, że aby zdać maturę z j.angielskiego na wysokim poziomie musisz opanować podstawy języka ale też czasem wyszukane słownictwo. W tym cały szkopuł: czasem 2 czy 3 słowa w tekście kompletnie przekręcają jego znaczenie. To odróżnia maturę rozszerzoną od podstawowej – trudność – głównie w słownictwie. Dlatego czytaj i wypisuj sobie słowa, których nie rozumiesz. Potem układaj z nimi zdania. I rób tak, żeby je zapamiętać. Pomyśl: zapamiętanie 5 nowych słówek dziennie to 150 słów miesięcznie. 4 miesiące przygotowań - i jak myślisz – czy jakieś nieznane słówko zaskoczy Cię na maturze? Pamiętaj tylko aby wybierać te z poziomu matury rozszerzonej: tj. B2-C1. Gwarantuję, że podniesie to Twoją zdawalność egzaminu tekstowego o wiele procent. Wiem, że przygotowując się do matury są też normalne zajęcia w szkole. Dlatego wspaniale wygospodarować na to czas po zajęciach lub rano, jadąc do szkoły. Wystarczy pół godziny. Jeśli naprawdę zależy Ci na zdaniu z dobrym wynikiem tego egzaminu – na pewno znajdziesz na to czas.

Słuchanie

To proste – matura sprawdza kilka różnych umiejętności w tym słuchania. Dlatego spróbuj zdobyć listeningi z poprzednich lat i po szkole, w domu, na spokojnie posłuchaj ich w słuchawkach, skupiając się na ogólnym sensie wypowiedzi. Następnie odważ się rozwiązać zadania związane z danym listeningiem. Przerobienie kilku pozwoli Ci podejść ze spokojem do egzaminu – będziesz wiedzieć – co Cię czeka. To nawet wciągające – wystarczy się przemóc. Aby lepiej opanować słownictwo możesz słuchać też swoich ulubionych anglojęzycznych piosenek i próbować je tłumaczyć na j.polski – ten sposób połączysz przyjemne z pożytecznym.

Pisanie

Tu również zasada jest prosta – przećwicz kilka razy każdą z form, która może trafić się na maturze. Zwróć szczególną uwagę na gramatykę – niezwykle istotne jest aby w tej części egzaminu zapisać zdania bez błędów – zaledwie trzy czy cztery błędy – pomylenie czasu czy zaimka mogą kosztować Cię punkty. Można przygotować się tak by błędów tych uniknąć. Ciekawostka: Czy wiedziałeś, że określone formy grzecznościowe są dodatkowo punktowane np. w liście? Zwróć uwagę na te szczególne zwroty w wypracowaniu i naucz się ich na pamięć ( przykładowo: Your sincerely, Firstly, To start with, In other words… etc.). Słownictwo te znajdziesz bez trudu w ogólnodostępnych materiałach.

 

Tyle tytułem wstępu, w pierwszej części tego wpisu. Zapraszam do kolejnych. Mam nadzieję, że przekonam Cię że nauka angielskiego może być zarówno pożyteczna jak i przyjemna.

Autor: Marcin A.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora