Liceum czy technikum - gdzie najlepiej pójść po szkole podstawowej?

Radosław Ł.

Artykuły autora: 63

Liceum czy technikum - gdzie najlepiej pójść po szkole podstawowej?

Wybór szkoły ponadpodstawowej jest w stanie zdeterminować dalszy przebieg edukacji, dlatego warto rzetelnie rozważyć wszystkie “za” i “przeciw” oraz starannie przeanalizować nasze osobiste predyspozycje. Wbrew pozorom nie jest to tylko kwestia ukierunkowania przyszłego rozwoju zawodowego. Różnic dzielących naukę w liceum od procesu edukacyjnego oferowanego przez technikum jest więcej i będą one miały wpływ na rozmaite sfery życia przyszłego ucznia.

Niezależnie od wyboru szkoły średniej, zawsze w cenie będzie zdobywanie wiedzy we własnym zakresie. To najlepszy sposób na maksymalizację efektów nauki szkolnej oraz pogłębianie swoich zainteresowań i nabywanie kompetencji. Samodzielna nauka stanie się dodatkowo szybsza i bardziej efektywna, jeśli będzie odbywać się w ramach profesjonalnych korepetycji. Oferty doświadczonych i utalentowanych nauczycieli z niemal wszystkich możliwych dziedzin można znaleźć w katalogu serwisu korepetytorskiego BUKI.

W jakim przypadku wybrać liceum?

Kiedyś licea nazywało się “humanami” i to potoczne określenie nadal do pewnego stopnia streszcza treść procesu nauki w szkole licealnej. Będzie to rozłożone na 4 lata zdobywanie dokładnej wiedzy z wielu różnych dziedzin, zasadniczo bez dodatku praktyk zawodowych czy szkolenia pod kątem konkretnych kompetencji profesjonalnych. Istnieją oczywiście profile kształcenia, takie jak np.

  • Klasy dziennikarskie lub dziennikarsko-prawne
  • Klasy artystyczne
  • Klasy matematyczno-fizyczne
  • Klasy matematyczno-informatyczne
  • Klasy geograficzne
  • Klasy historyczne

Niezależnie jednak od wyboru klasy, uczeń nie uzyska tytułu zawodowego, a kompetencje profesjonalne najpewniej będą raczej ograniczone (dodatkowe zajęcia z informatyki nie okażą się czymś równowartościowym wobec nauki w technikum informatyczne, a ewentualny staż w gazecie w ramach szkoły dziennikarskiej to co najwyżej dodatek do CV).

Liceum jest więc mniej praktyczne. Szanse znalezienia w miarę dobrze płatnej pracy po ukończeniu szkoły licealnej są relatywnie niewielkie, również kompetencje zawodowe w jakiejś dziedzinie będą raczej zalążkiem i bazą dla dalszej edukacji, niż gotowym profilem zawodowym, który przekona potencjalnego pracodawcę.

Pomimo tego nauka w liceum ma zalety. Od jakiegoś czasu wszelkie statystyki dowodzą, że licea przygotowują uczniów do matury lepiej, niż szkoły techniczne. Co ciekawe, różnice są widoczne również w zakresie takich przedmiotów, jak język angielski czy matematyka. Można zaryzykować tezę, że tym liceum będzie stanowić lepszą bazę dla studiów wyższych, ale tylko o określonych kierunkach. Jeżeli:

  • Posiadasz ogólnie mocniej zarysowane zdolności humanistyczne
  • Chcesz lepiej opanować języki obce
  • Bierzesz pod uwagę studia na kierunkach zawierających wyraźny pierwiastek humanistyczny (np. prawo, kognitywistyka, psychologia) albo kierunkach stricte humanistycznych (np. filologie języków obcych, socjologia)
  • Chcesz mieć więcej czasu na zajęcia pozalekcyjne
  • Nie chcesz zbyt wcześnie ukierunkować swojego dalszego rozwoju

To nauka w liceum najpewniej jest opcją odpowiednią dla Ciebie. To bardziej ogólne przygotowanie na przyszłość, które umożliwi Ci elastyczną nawigację po wielu rozmaitych dziedzinach, zwłaszcza jeśli będziesz też aktywny intelektualnie i poznawczo poza szkołą. Nie wszyscy muszą mieć gotowy pomysł na siebie w wieku 15 lat. Co więcej, czasami najlepsze rezultaty daje naturalny i samoistny rozwój, a nie precyzyjne programowanie siebie od najwcześniejszych początków. 

Kiedy warto pójść do technikum?

Technika trwają po 5 lat, zawierają wyraźne profilowanie procesu nauczania i kończą się nabyciem konkretnych uprawnień zawodowych (jeśli zdasz egzamin). Co do zasady technikum będzie korzystniejszą opcją dla kogoś, kto już w wieku nastu lat jest wyraźne sfokusowany na jakiejś określonej dziedzinie i doskonale wie, że chce z tą właśnie dziedziną związać swoją przyszłość. Jeśli fascynuje Cię np. automatyka, robotyka, elektromechanika czy szeroko rozumiana informatyka, masz już jakąś wiedzę w tych obszarach i jesteś pewien, że chcesz rozwijać się właśnie w tym kierunku – wtedy technikum najpewniej okaże się dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem.

Pamiętaj jednak, że, czasowo rzeczy biorąc, nauki będzie więcej, niż w liceum (nawet po 8 czy 9 godzin dziennie). Może się też zdarzyć, że w Twojej klasie nie będzie osób przeciwnej płci. Ukończenie technikum zajmie Ci 5 lat, a na końcu oprócz matury czeka Cię jeszcze egzamin zawodowy. Innymi słowy, technikum to propozycja dla tych osób, które są naprawdę pewne odnośnie do ścieżki swojego przyszłego rozwoju. Pamiętaj też, że jeżeli w jakimś momencie zechcesz zmienić dziedzinę – może być problem. Z kolei w przypadku, kiedy po technikum zainteresuje Cię jakaś dziedzina humanistyczna, najpewniej będziesz w gorszej sytuacji od osób po szkole licealnej.

Zalety i wady liceum i technikum - co lepsze?

Zalety liceum:

  • bardziej kompleksowy rozwój;
  • czteroletni cykl nauki;
  • wyższa zdawalność matur;
  • mniej lekcji i więcej czasu na zajęcia pozalekcyjne.

Zalety technikum:

  • rozwój ukierunkowany na określoną dziedzinę;
  • nabywanie konkretnych i dających się przełożyć na praktykę kompetencji;
  • tytuł zawodowy po ukończeniu szkoły;
  • lepsze przygotowanie pod kątem studiów o kierunkach technicznych.

Wady liceum:

  • brak tytułu zawodowego;
  • brak określonych kompetencji zawodowych po zakończeniu;
  • wyraźnie gorsze przygotowanie do studiowania większości kierunków technicznych;
  • mniejsze szanse na wysokopłatne zatrudnienie po zakończeniu całego cyklu nauczania.

Wady technikum:

  • ograniczenie przyszłego rozwoju;
  • więcej godzin zajęć, może brakować czasu na zajęcia dodatkowego;
  • gorsza zdawalność matur;
  • gorsze kształcenie w zakresie kompetencji humanistycznych (np. języki obce).\

Jak widać, zależnie od kontekstu zalety liceum mogą być również uznawane za wady, i tak samo wygląda sytuacja odnośnie do nauki w technikum. Tak naprawdę wszystko więc zależy od profilu ucznia, jego potrzeb i preferencji. To właśnie jest ten kontekst, który sprawia, że określone cechy procesu edukacyjnego w ramach liceum albo technikum nabierają wartości i zamieniają się w realne korzyści.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

4.14

Według opinii 14 użytkowników

Radosław Ł.

Autor Radosław Ł.

Studiował między innymi filozofię, italianistykę z elementami studiów nad chrześciaństwem, ale ukończył tylko iberystykę. J

Artykuły autora: 63

Dopasuj korepetytora

Liceum czy technikum - najczęściej zadawane pytania

W jakim przypadku wybrać liceum?

Nauka w liceum będzie dobrą opcją jeżeli: posiadasz ogólnie mocniej zarysowane zdolności humanistyczne, chcesz lepiej opanować języki obce, chcesz mieć więcej czasu na zajęcia pozalekcyjne.

Czytaj więcej na BUKI

Kiedy warto pójść do technikum?

Technikum będzie korzystniejszą opcją dla kogoś, kto już w wieku nastu lat jest wyraźne sfokusowany na jakiejś określonej dziedzinie i doskonale wie, że chce z tą właśnie dziedziną związać swoją przyszłość.Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów