Top 10 aplikacji do nauki języków

17.01.2021

Artykuły autora: 357

Top 10 aplikacji do nauki języków

Zalet płynących z nauki języków obcych nikomu nie trzeba przedstawiać. Wszyscy też zdajemy sobie sprawę z konieczności posługiwania się przynajmniej jednym językiem nieojczystym – angielskim. W dobie panującej pandemii nauka niemal całkowicie przeszła na format zdalny. O jednym z rodzajów zdalnego nauczania pisaliśmy w artykule „Dlaczego warto brać korepetycje online z języków obcych?”. Bardzo korzystne jest jednak suplementowanie korepetycji online lub zdalnej szkoły językowej używaniem w wolnym czasie aplikacji do nauki języków obcych. W poniższym tekście skupimy się na 10 najbardziej popularnych ofertach, z których skorzystać mogą również dzieci.

Aplikacje do nauki języków

Poniżej przedstawimy zestawienie 10 popularnych programów, których ofertą jest nauka języków obcych online. Część z nich zawiera opcje płatności, a same aplikacje dostępne są na różnych systemach operacyjnych. Jaka jest najlepsza aplikacja do nauki angielskiego? Zdecydujcie sami po zapoznaniu się z listą poniżej.

Busuu

Systemy operacyjne: Android, iOS

Dostęp w przeglądarce: TAK

Tryb offline: TAK

Subskrypcja: DARMOWA (z płatną opcją Premium)

Dostępne języki: 12

Zalety

Wady

 • Tematyczne lekcje
 • Praktyczne słownictwo
 • Możliwość otrzymania akredytowanego certyfikatu językowego
 • Kontakt z native speakerami
 • Okrojona wersja bezpłatna

Jako pierwszą w zestawieniu przedstawiamy aplikację Busuu. Jest to kompleksowa oferta, przeznaczona zarówno dla początkujących studentów, jak i zaawansowanych użytkowników obcego języka. Czytając w sieci na temat Busuu opinie, natkniemy się na wielu użytkowników oceniających ją wysoko jako aplikacja do nauki niemieckiego i wielu innych języków oferty 12 dostępnych.

Co do samej funkcjonalności aplikacji pochwalić ją można za tematyczny format lekcji. Nauka języka w Busuu polega na wykonywaniu kolejnych lekcji, z których każda uczy części słownictwa i gramatyki, a potem sprawdza umiejętności mówienia i pisania. Każda z takich lekcji obraca się wokół przydatnego w realnym życiu tematu i kładzie duży nacisk na naukę praktycznego słownictwa.

Czy Busuu jest darmowe? Owszem, ale darmowa oferta jest okrojona w przydatne funkcje. W porównaniu z konkurencją Busuu oferuje znacznie mniej możliwości użytkownikom bez konta Premium.

Jedną z unikatowych korzyści korzystania z Busuu, po wykupieniu konta Premium, jest możliwość otrzymania oficjalnego certyfikatu językowego na podstawie postępów w aplikacji. Busuu utrzymuje współpracę z McGraw-Hill Education, co umożliwia przyznawanie użytkownikom certyfikatów CEFR. Są to dokumenty potwierdzające naszą zdolność językową w zakresie A1 (początkujący) do C2 (płynna znajomość języka). Korzystając z aplikacji można jednak otrzymać maksymalnie certyfikat na poziomie B2.

Po wykupieniu subskrypcji Busuu oferuje również kontakt z native speakerami danego języka. Pomagają oni szkolić umiejętności językowe na różny sposób. Najczęściej oferują sprawdzanie krótkich wypowiedzi pisemnych pod względem gramatyki i stylistyki.

Duolingo

Systemy operacyjne: Android, iOS

Dostęp w przeglądarce: TAK

Tryb offline: TAK

Subskrypcja: DARMOWA

Dostępne języki: 32

Zalety

Wady

 • Pełna oferta całkowicie za darmo
 • Grywalizacja nauki 
 • Możliwość wyboru długości lekcji
 • Mały nacisk na umiejętność mówienia
 • Brak szczegółowego wyjaśnienia gramatyki

Duolingo pokazuje, że aplikacje do nauki języków mogą być tworzone na wzór gier. Twórcy wprowadzili elementy grywalizacji do programu, co pozwala traktować naukę jak zabawę. Odblokowywanie kolejnych poziomów, zdobywanie odznak i konkurowanie ze znajomymi sprawiają, że Duolingo motywuje użytkowników do ciągłego progresu.

Duolingo zostało stworzone z myślą o dostarczeniu masom darmowej edukacji. Twórcy nie odeszli od tej idea po dziś dzień. Pełna oferta programu jest całkowicie za darmo. Istnieje co prawda możliwość wykupienia subskrypcji eliminującej reklamy, ale nie wprowadza to dodatkowej funkcjonalności do aplikacji.

Ta darmowa aplikacja do nauki angielskiego odznacza się również elastycznością co do długości lekcji. Użytkownik może wybrać jedną z czterech opcji: lekcje 5-minutowe, lekcje 10-minutowe, lekcje 15-minutowe i lekcje 20-minutowe.

Rosetta Stone

Systemy operacyjne: Android, iOS

Dostęp w przeglądarce: NIE

Tryb offline: TAK

Subskrypcja: PŁATNA

Dostępne języki: ponad 30

Zalety

Wady

 • Wykorzystywana do nauki przez instytucje rządowe
 • Opiera się na pełnej immersji
 • Bardzo dobra do nauki słownictwa
 • Brak tłumaczenia gramatyki
 • Nie szkoli umiejętności składania zdań w całość
 • Wysoka cena

Rosetta Stone bezapelacyjnie stanowi standard w nauce języków. Innowacyjny system jest wykorzystywany przez instytucje rządowe niektórych państw, na przykład Stanów Zjednoczonych, do szkolenia między innymi jednostek specjalnych. Program opiera się na zasadzie pełnej immersji użytkownika. To znaczy, że Rosetta Stone zmusi nas do nauki języka w taki sposób, w jaki robią to dzieci. W aplikacji nie znajdziemy zasad gramatyki. Nikt nie będzie nas w żaden sposób prowadził za rączkę. Nauka opiera się na znajdowaniu połączeń między obrazkami i słowami. Dlatego też Rosetta Stone sprawdza się świetnie jako aplikacja do nauki słówek.

Babbel

Systemy operacyjne: Android, iOS

Dostęp w przeglądarce: TAK

Tryb offline: TAK

Subskrypcja: DARMOWA (z płatną opcją Premium)

Dostępne języki: 14

Zalety

Wady

 • Relatywnie niedroga opcja Premium
 • Powtarzalne lekcje
 • Skierowana głównie do początkujących
 • Wykupienie subskrypcji jest wymagane do progresu

Babbel jest jedną z pierwszych powstałych aplikacji do nauki języków obcych. Zdecydowanie kusi klientów kompleksową ofertą (wliczając w to kontakt z native speakerami) i relatywnie niską ceną.

Istnieją na rynku programy do nauki angielskiego niewymagające wykupowania subskrypcji. Chcąc jednak korzystać z Babbel, jesteśmy na wczesnym etapie zmuszeni zainwestować pieniądze w aplikację, ponieważ jest to wymagane do odblokowania bardziej zaawansowanych lekcji danego języka.

Memrise

Systemy operacyjne: Android, iOS

Dostęp w przeglądarce: TAK

Tryb offline: TAK

Subskrypcja: DARMOWA (z płatną opcją Premium)

Dostępne języki: 19

Zalety

Wady

 • Wykorzystanie technik mnemotechnicznych
 • Materiały audio i wideo w większości nagrywane przez native speakerów (zamiast syntezatorów mowy)
 • Brak objaśnienia zasad gramatyki
 • Zdezorganizowana ścieżka nauki (brak następujących po sobie lekcji)

Memrise w naszym zestawieniu zasługuje na podium w kategorii nauka słówek angielski. W polskiej wersji językowej uczyć się można tylko angielskiego, ale angielska wersja językowa oferuje 19 innych języków. Memrise nie oferuje co prawda kompleksowej nauki języka obcego, ale genialnie sprawdza się jako aplikacja do nauki słówek. Program stworzony przez Eda Cooke’a, absolwenta Oxfordu, wykorzystuje przebadane techniki ułatwiające zapamiętywanie. Algorytm Memrise jest wspierany sztuczną inteligencją, za sprawą czego nauka słówek jest cały czas dostosowywana do ucznia.

SuperMemo

Systemy operacyjne: Android, iOS

Dostęp w przeglądarce: TAK

Tryb offline: TAK

Subskrypcja: DARMOWA (z płatną opcją Premium)

Dostępne języki: 19

Zalety

Wady

 • Wyszukany algorytm powtórek
 • Opcja wyboru lekcji z bloków szkolących różne dziedziny
 • Najbardziej nadaje się jako aplikacja do nauki słówek

SuperMemo jest świetną opcją dla kogoś, kto potrzebuje efektywnej nauki słówek. Algorytm powtórek, na którym opiera się program, zapewnia efektywną naukę wybranego materiału. Poza tym SuperMemo służyć może jako aplikacja do angielskiego, ponieważ zawiera w ofercie kursy z tego języka.

HelloTalk

Systemy operacyjne: Android, iOS

Dostęp w przeglądarce: TAK

Tryb offline: TAK

Subskrypcja: DARMOWA (z płatną opcją Premium)

Dostępne języki: ponad 100

Zalety

Wady

 • Funkcjonuje jak portal społecznościowy
 • Nauka żywego języka
 • Brak kursów językowych czy opcji nauki słówek

HelloTalk jest nietypową aplikacją do nauki języka. To rodzynek w naszym zestawieniu, ponieważ działa na zasadzie portalu społecznościowego, a nie tradycyjnego kursu nauki języka. Po założeniu konta w aplikacji mamy możliwość znalezienia native speakerów lub ludzi uczących się danego języka i konwersować do woli na łamach aplikacji tekstowej. HelloTalk oferuje również możliwość czatu grupowego i połączeń wideo. Co więcej, aplikacja w większości jest bezpłatna. Darmowa nauka angielskiego z native speakerami jest jak najbardziej możliwa.

Mondly

Zalety

Wady

 • Innowacyjne wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości i rozszerzonej rzeczywistości
 • Motywujący elementy grywalizacji
 • Gramatyka tłumaczona w niewielkim stopniu
 • Powtarzalne lekcje

Aplikacje do nauki języka przyzwyczaiły nas do interakcji poprzez ekran smartfona. Mondly wychodzi tej zasadzie naprzeciw umożliwiając użytkownikom naukę poprzez zanurzenie się w świat wirtualnej rzeczywistości. MondlyVR umożliwia rozmowę z innymi użytkownikami aplikacji, jak również z czat-botem, w symulowanym otoczeniu. Oferuje to możliwość pełnej immersji w rozmowę. MondlyAR umożliwia stworzenie sobie wirtualnego nauczyciela, który będzie pomagał w identyfikacji słówek w sytuacjach codziennego życia.

Rocket Languages

Zalety

Wady

 • Kładzie nacisk na zabawę podczas nauki
 • Oferowane gry nie są najlepszą metodą nauki
 • Jakość materiału może nie być zadowalająca

Rocket Languages jest programem dbającym o dobre samopoczucie podczas nauki. Aplikacje do nauki angielskiego oferują często standardowy kurs języka, jednak Rocket Languages skupia nie tylko na materiale dydaktycznym, ale też na sposobie jego przekazania. Oferuje 3 gry wspomagające naukę: MegaVocab, MegaAudio i MegaVerbs. System na pierwszy rzut oka wydaje się ciekawy, jednak po głębszych oględzinach można odnieść wrażenie, że element gier został wprowadzony tylko dla zabawy, nie wykorzystując przy tym technik mnemotechnicznych.

Quizlet

Zalety

Wady

 • Duża społeczność twórców fiszek
 • Pełna kontrola nad zawartością 
 • Brak oferty kursów językowych
 • Nadaje się w większości do nauki słówek

Quizlet to znana aplikacja do wirtualnych fiszek. Używana jest nie tylko przez uczniów, ale też przez nauczycieli w szkole, jak i korepetytorów online. Dużą zaletą jest ogromna społeczność twórców fiszek, dzięki czemu znalezienie materiału dydaktycznego nie stanowi problemu. Quizlet nie może być wykorzystywany jako typowy kurs języka obcego, ale stanowi świetne uzupełnienie indywidualnego procesu nauczania.

Aplikacja do nauki języków dla dzieci

Edukację językową najlepiej zacząć we wczesnym dzieciństwie. To właśnie wtedy jesteśmy w stanie chłonąć wiedzę językową jak gąbka wodę. Jak jednak zorientować się, która aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci jest odpowiednia? Wszystko zależy od charakteru dziecka i jego wieku.

Wybierając z naszego zestawienia powyżej, Duolingo dla dzieci może być bardzo atrakcyjne dzięki elementom grywalizacji. Za sprawą upodobania młodzieży do gier, warto też dać szansę Rocket Languages i Mondly. Ta pierwsza oferuje wcześniej wspomniane gry edukacyjne. Mondly za to posiada opcję MondlyKids, która została stworzona z myślą o dzieciach w wieku od 5 do 12 lat.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

4.08

Według opinii 13 użytkowników

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów