Prowadzenie korepetycji a kasa fiskalna. Wśród korepetytorów występuje błędne przeświadczenie, że potrzebują kasy fiskalnej do prowadzenia korepetycji. Istnieją dwie ulgi, które negują te przeświadczenia:
- Zwolnienie od obrotu do 20.000zł
- Zwolnienie ze względu na usługi edukacyjne
- Obrót bezgotówkowy
Te dwie ulgi wykluczają powinność posiadania kasy fiskalnej. Ponadto nie musisz mieć kasy fiskalnej jak wszystkie płatności są przelewane na konto bankowe. Według załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 (poz. 2442) z obowiązku ewidencjonowania zwolnione są usługi edukacyjne (PKWiU ex 85).
A co z podatkiem VAT? Tutaj jest to bardzo rozbieżne. Z VAT-u przedmiotowo zwolnieni są nauczyciele, osoby uczące języków obcych i usługi kształcenia zawodowego. Czyli w zdaniu ustawy VAT za inne przedmioty musisz zapłacić? Tutaj pojawia się rozbieżność. Nie ma dokładnej definicji słowa nauczyciel. Nie musisz więc posiadać wykształcenia pedagogicznego a co najlepsze nie musisz mieć nawet wykształcenia kierunkowego! Nauczyciel to osoba posiadająca wiedze i przekazująca ją dalej. Tutaj posłużę się cytatem „Aby usługi korepetycji mogły być zwolnione przedmiotowo od podatku VAT, muszą być świadczone przez nauczyciela, czyli osobę trudniącą się uczeniem kogoś i posiadającą wiedzę w tym zakresie”. Według dyrektora KIS w interpretacji z 4 czerwca 2020 r. nr 0111-KDIB3-2.4012.135.2020.3.SR nauczyciel to osoba posiadająca odpowiedni zasób wiedzy określony programem danej szkoły. Teoretycznie mając wykształcenie średnie, możesz dawać korepetycje dla uczniów szkół średnich. W praktyce nie musisz mieć wykształcenia średniego by uczyć licealistów. Wystarczy, że posiadasz konkretną wiedzę potrzebną do zaliczenia tematu, egzaminu, zadania lub testu. Według interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 31 stycznia 2022 roku nr 0114-KDIP4-2.4012.793.2021.3.SKJ organ stwierdził, że jeśli nie możesz skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego to możesz z podmiotowego. Tak samo w ustawie o VAT nie ma żadnej wzmianki o tym, że brak możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego wyklucza skorzystanie z podmiotowego. Więc znowu pojawiają się rozbieżności, raz mówią jedno a raz drugie zapewne zależy od tego co jest w danej chwili wygodne. Witamy w Polsce! Sam z kasy fiskalnej nie korzystam, a podatku VAT nie płacę. Nie miałem z tego żadnych nieprzyjemności a nawet kontroli. Wszystko zależy od tego jak dobrze dokumentujesz swoją pracę i czy pełną dokumentacje posiadasz do wglądu dla fiskusa.
Księgowość tutaj także jest prostsza, a przez co i tańsza. Gdy będziesz chciał zatrudnić księgowego możesz wybrać uproszczoną księgowość więc prowadzisz tylko KPiR czyli Księgę przychodów i rozchodów. Jest to dość proste i wygodne. Dobre biuro rachunkowe da Ci fajny program do wpisywania tej księgi i wrzucania załączników do faktur. Resztą zajmie się twój księgowy!
Jeśli chcesz polegać na interpretacjach to musisz liczyć się z kontrolami oraz wezwaniami do wyjaśnień. Możesz także złożyć wniosek o własną interpretację. Kosztuje to 40zł i trzeba czekać maksymalnie 3 miesiące. Najbezpieczniej i to też zalecam, zapytaj prawnika specjalizującego się w podatkach! Nie próbuj na własną rękę.
Jakie zatem są konsekwencje niepłacenia podatków?
Na rok 2023 kara grzywny za wykroczenia skarbowe wynosiła od 360 zł do nawet 72.000 zł w zależności od szkodliwości i formy wykroczenia. Za przestępstwa podatkowe grzywna może wynieść milionowe kwoty, a nawet możesz trafić do więzienia!