Kiedy zacząć przygotowania do matury?

28.10.2016

Kiedy zacząć przygotowania do matury?
Aktualnosci matury

Egzamin maturalny to wisienka na torcie edukacji w szkołach średnich. Wisienka, która bywa piekielnie cierpka w smaku i której konsumpcja wcale nie napawa optymizmem. Dzieje się tak dlatego, że okraszona jest otoczką stresu, oczekiwań i ogromu pracy. Najskuteczniejszym podejściem do zminimalizowania cierpkiego smaku matury jest odpowiedni plan nauki. W ten sposób nie tylko obniżymy stres związany z egzaminem, ale też damy sobie odpowiednio dużo czasy na przyswojenie wszystkich niezbędnych informacji. W tym artykule opiszemy, jak się przygotować do matury i kiedy zacząć przygotowanie do matury online, jeśli zdecydujemy się na wspomaganie planu nauki zasobami Internetu.

 matura

Wiedza absolutnie obowiązkowa

Każdy uczeń szkoły średniej musi posiadać co najmniej zasób wiedzy pozwalający na rozwiązanie zagadnień, które stawia matura, obowiązkowe przedmioty. Zakres ten obejmuje wiedzę i umiejętności wyszczególnione w podstawie programowej dla przedmiotów język polski, matematyka i język nowożytny. Przez cały okres szkoły średniej uczniom wykłada się wspomniany materiał, dlatego aktywny udział w zajęciach i systematyczna nauka od samego początku są zdecydowanie najlepszą strategią na osiągniecie sukcesu na maturze. Jednak co w przypadku, kiedy z różnych powodów nie byliśmy najbardziej sumiennymi uczniami od samego początku? Niezbędne są odpowiedni harmonogram powtórkowy i baza materiałów do nauki.

 

Adekwatny harmonogram powtórkowy

Egzaminy maturalne obejmują szeroki zakres zagadnień, nawet na poziomie podstawowym. Żeby skutecznie i bezstresowo stanąć w szranki z tym ogromem informacji, dobrze jest zadbać o rozłożenie sesji nauki daleko w czasie w formie harmonogramu.

Taki plan polega na rozpisaniu, jakie części materiału będzie przerabiać się danego dnia i którego dnia zamierzamy je powtarzać (bo powtórki są niesamowicie istotne). Bardzo dobrze tłumaczy tę sztukę Radosław Kotarski w swojej książce „Włam się do mózgu”. Przekazuje tam nie tylko informacje na temat układania skutecznego harmonogramu nauki, ale również przedstawia innowacyjne metody przyswajania wiedzy. Oczywiście, jeśli komuś brakuje czasu na przeczytanie całej książki, można znaleźć informacje na temat części metod z książki na kanale YouTube Radka Kotarskiego.

 

Materiały do nauki i korepetycje

Po ustaleniu planu nauki należy zadać sobie pytanie, z czego korzystać w całym procesie przygotowania do matury!

Najbardziej oczywistym źródłem są repetytoria maturalne. Należy jednak do repetytoriów podejść z dozą ostrożności. Wydania starsze mogą nie zawierać niektórych informacji wyszczególnionych w nowej podstawie programowej, gdyż zostały przygotowane pod inny zestaw wymogów. Świeże wydania często zawierają błędy merytoryczne i niedociągnięcia, ponieważ są wydawane w pośpiechu. Dlatego zaleca się korzystanie z więcej niż jednego repetytorium podczas nauki, najlepiej z różnych wydawnictw. Co się jednak tyczy przedmiotów na poziomie zaawansowanym, bardzo cenne są starsze wydania repetytoriów sprzed kilkunastu lat, jako że zadania w nich zawarte mają często bardzo wysoki poziom. Przygotowując się na podstawie ćwiczeń, które nierzadko są dużo bardziej skomplikowane niż zadania maturalne, będziemy mieli pewność, że problemy na egzaminie nie zaskoczą nas.

Kiedy zacząć przygotowania do matury?

W przypadku matury z języka polskiego wymogiem jest znajomość kanonu lektur. Jeśli podczas nauki w szkole średniej pominęliśmy z różnych względów jakąś lekturę lub zwyczajnie słabo pamiętamy niektóre z nich, z pomocą przychodzą zbiory streszczeń, które treściwie opisują lektury do matury.

Standardem w szkołach średnich jest przygotowywanie uczniów do matury na podstawie arkuszy egzaminacyjnych. Jest to świetna strategia, jako że pozwala uczniom zaznajomić się z formatem egzaminu, co na pewno doda pewności siebie podczas feralnego dnia matury. Wiadomo jednak, że czas na lekcji jest bardzo ograniczony, dlatego też uczniom poleca się rozwiązywanie arkuszy na własną rękę w domu. Istnieje na rynku kilka wydawnictw edukacyjnych, które przygotowują próbne matury dla uczniów, jednak to cke arkusze wydawane przez Centralną Komisję Edukacyjną są najlepszą formą sprawdzania swojej wiedzy. Zestawy maturalne z poprzednich lat są powszechnie dostępne w Internecie, za darmo.

Nie każdy maturzysta posiada jednak odpowiednie pokłady silnej wolny i samozaparcia, żeby trzymać się ułożonego harmonogramu. W tym miejscu wkraczają korepetycje do matury. Nauka pod okiem prywatnego nauczyciela jest skuteczniejsza w tym sensie, że dostarczana jest uczniowi motywacja z zewnątrz. Sam fakt posiadania kogoś, kto śledzi nasze postępy w nauce, jest już wielkim ułatwieniem. Co więcej, korepetytorzy są często bardzo kompetentnymi i doświadczonymi osobami, które z pewnością pomogą ułożyć adekwatny plan nauki i podeślą materiały do nauki, na które mogliśmy sami nie wpaść.

 

Kiedy zacząć uczyć się do matury? 

Na pytanie, kiedy zacząć przygotowania do matury, odpowiedź jest jedna: jak najszybciej! Nie ma co zwlekać, ponieważ im wcześniej zaczniemy, tym lepiej i łatwiej przyswoimy materiał. Będzie go po prostu mniej do nauki każdego dnia. Pamiętajcie, że zawsze z pomocą przychodzą korepetytorzy, którzy z przygotowaniem uczniów do matury poradzili sobie nieraz!Autor:

Oceń wiadomość