W wielu branżach stanowisko menadżerskie stało się jednym z najbardziej pożądanych. Niewątpliwie jest to ciekawa praca, która jest dosyć wymagająca. To na menedżerach spoczywa odpowiedzialność nad sukcesem pracy zespołu czy dopięcia wszystkich zadań na czas. Do wykonywania tych obowiązków potrzebne są konkretne umiejętności, o których dzisiaj opowiemy nieco więcej.
Menedżer - czym się zajmuje i kim jest?
Stanowisko menadżerskie jest stosunkowo młode, jednak szybko zyskało na popularności. Na co dzień w swojej pracy zajmuje się zarządzaniem zespołem i planowaniem określonych zadań. Menedżerowie są liderami w swoich zespołach (grupach pracowników). Kontrolują harmonogram prac, termin oddania projektu czy jego jakość. Rozdzielają zadania w grupie, badają efektywność pracowników czy oceniają efekty prac. Osoby zatrudnione na takich stanowiskach mają za zadanie spełniać trzy role:
- Interpersonalną - czyli reprezentuje zespół/organizację, pełni funkcje przywódcze, wyznacza cele czy jest łącznikiem pomiędzy zespołem a światem zewnętrznym.
- Informacyjną - czyli zajmuje się analizowaniem danych, przepływem informacji i przekazywaniem oficjalnego stanowiska na zewnątrz.
- Decyzyjną - czyli powinien inicjować działania, podejmować ryzyko i proponować rozwiązania zarówno konfliktów, jak i nieefektywności. Zajmuje się również rozdzieleniem poszczególnych zadań czy w razie potrzeby wypracować kompromis.
W środowisku biznesowym można spotkać się zamiennie z inną nazwą tego stanowiska, np. kierownik, team leader czy koordynator. Nie każdy może zostać menedżerem. Osoba, która podejmie taką pracę, powinna dysponować odpowiednią wiedzą, umiejętnościami, a także cechami osobowości. Odpowiednie kwalifikacje można zdobyć na studiach lub kursach. Na tym stanowisku często wykorzystuje się różnego rodzaju techniki motywacyjne. Dla każdego menedżera nie powinny być ważne tylko wyniki zrealizowanych zadań, ale także ludzie, z którymi pracuje - ich zadowolenie i komfort.
Na stronie BUKI możecie dowiedzieć się więcej na temat budowania swojej kariery.
Reasumując - codziennie obowiązki menedżera należy m.in.:
- rozdzielanie zadań w zespole;
- motywowanie swojego zespołu;
- wspieranie swojego zespołu;
- kontrolowanie prac w zespole;
- badanie efektów zrealizowanych prac;
- rozwiązywanie ewentualnych konfliktów;
- informowanie zespołu o działaniach firmy (i odwrotnie - o wynikach prac zespołu na zewnątrz);
- wdrażanie rozwiązań;
- szkolenie i wdrażanie nowych pracowników;
- tworzenie strategii biznesowych.
Jak zostać menedżerem?
Nie każdy może zostać menedżerem. Na początku dobrze jest wybrać się na studia o zbliżonym kierunku lub na kursy menedżerskie. Co ważne - na tym stanowisku w większości ofert pracy nie jest wymagane wykształcenie wyższe. Ważniejsze są umiejętności - zarówno te praktyczne, jak i miękkie, np.:
- umiejętność organizacji czasu;
- umiejętność rozwiązywania problemów;
- umiejętność zarządzania zespołem;
- umiejętność wyznaczania celów i dążenia do ich realizacji;
- asertywność;
- umiejętność podejmowania decyzji;
- konsekwentność.
Stanowiska menedżerskie mają dosyć szeroki spektrum, dlatego osoby, które chcą podjąć pracę w tej branży, muszą zawęzić swoje zainteresowania. Nie ma jednej ścieżki rozwoju, m.in.:
- Project Manager - czyli osoba, która czuwa nad danym projektem. Stanowisko to jest częste w szeroko rozumianej branży reklamowej.
- HR Manager - osoby na tym stanowisku zajmują się zarządzaniem zespołem z zakresu rekrutacji (czyli HR - poszukiwanie ludzi do pracy dla firm).
- IT Manager - manager, który zarządza zespołem ze środowiska IT - najczęściej programistami.
- Account Manager - to menedżer, którego zadaniem jest sprawowanie opieki nad klientami firmy - czuwa nad ich zadowoleniem i potrzebami - w ten sposób jest łącznikiem między odbiorcami a firmą.
- Product Manager - to osoba, która zajmuje się rozwojem danego produktu - często spotykane stanowisko w branży IT.
Praktycznie nie ma możliwości dostania się na stanowisko menedżerskie bez odpowiedniego doświadczenia. Pozycje tą zdobywa się przez dłuższy czas. Na początku można zatrudnić się, jako stażysta lub tzw. junior - osoba dopiero zaczynająca. W rekrutacji pomocne będą jednak kwalifikacje/kursy lub studia (ukończone lub w trakcie). W większości firm wymagana jest również znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie komunikatywnym.
Cechy dobrego menedżera
Dobry menedżer oprócz konkretnych umiejętności powinien charakteryzować się pewnymi cechami, m.in.:
- Umiejętność zarządzania czasem - dotyczy to planowania zadań, tak aby były one realne do wykonania w danym czasie. Lider powinien uwzględnić głos zespołu - to jak wyceniają swoją pracę. Poprawia to efektywność i skuteczność. Umiejętność zarządzania czasem sprawia również, że w terminie oddawane są poszczególne zadania.
- Umiejętność efektywnego delegowania zadań - jest to istotna umiejętność. Głównie dlatego, że należy do jednych z obowiązków menedżera. Musi potrafić określić, który z członków zespołu cierpi na nadmiar zadań (kogo należy odciążyć). Istotna jest również obserwacja, kto jest odpowiedni do wykonywania danych zadań, ale nie tylko. Dobry menedżer powinien również czuwać nad rozwojem swojego zespołu - np. zdobywanie nowych umiejętności.
- Umiejętność motywowania - tylko w ten sposób menedżer jest w stanie realizować określone zadania i dbać o rozwój swojego całego zespołu.
- Umiejętność wyznaczania celów i kierowania zespołem - istotne jest określenie celów biznesowych i strategicznych. Utrzymanie zaangażowania pracy swojego zespołu czy koncentrowanie się na osiąganych wynikach (nie zapominając przy tym o dobrze swojego zespołu).
Nie każda osoba może zostać liderem. Konieczne są tutaj odpowiednie cechy charakteru i wiele pracy nad sobą. Bycie menedżerem to również szkoła kompromisu, czuwania nad dobrem zespołu czy branie odpowiedzialności za niezrealizowanie zadania, czy opóźnienia w projekcie.
Każdy menedżer powinien:
- Wyznaczać sobie konkretne cele, które pozwolą na rozwój - zarówno jego, jak i zespołu.
- Pogodzić się z tym, że nie uda się wszystkich zadowolić - bycie liderem to sztuka kompromisu.
- Nie bać się ryzykować - oczywiście ryzyko nie zawsze jest mile widziane, jednak czasami trzeba spróbować zrobić coś inaczej. Na stanowiskach menadżerskich nie można uniknąć błędów.
- Starać się stosować własne pomysły - nie kopiuj od innych osób.
- Dbać o odpowiedni balans między pracą a życiem prywatnym.
- Ciągle się rozwijać i wdrażać nowe pomysły. Nie bać się nowości oraz nowatorskich, niecodziennych rozwiązań.