Jak prowadzić korepetycje z matematyki online. Użyteczne platformy i aplikacje dla dzieci i maturzystów

23.03.2020

Jak prowadzić korepetycje z matematyki online. Użyteczne platformy i aplikacje dla dzieci i maturzystów
Edukacja szkolna
Nauczania zdalne
Dla korepetytorów

Słowo edukacja często kojarzy się Polakom z przedawnionym systemem, którym niewiele zmienił się na przestrzeni kilkuset ostatnich lat. Jednakże, mimo że system szkolny nie wykorzystuje w pełni potencjału powszechnej technologii, nie oznacza to, że wszystkie formy nauczania zatrzymały się na erze poprzedzającej Internet. Szczególnie łatwo zauważyć to w przypadku nauki języków obcych. Z pewnością większość z nas słyszała o Duolingo czy Rosetta Stone, których można używać nawet na smartfonach. Popularyzatorzy wiedzy z innych dziedzin nie pozostają w tyle i również korzystają z zalet nauki online. W tym artykule weźmiemy na tapet przez wielu nielubianą matematykę. Podpowiemy, jak może przebiegać nauka matematyki online dla dzieci i uczniów szkół średnich.

Przygotowanie do matury

Wprowadzenie obowiązkowego egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym z matematyki spowodowało, że wszyscy kandydaci – nawet ci, którzy nie lubują się w przedmiotach ścisłych – muszą się do niego przygotować. Nauka online może być świetnym uzupełnieniem wiedzy zdobywanej w szkole. Można z tego korzystać dwojako: albo biorąc korepetycje z nauczycielem matematyki online, albo używając platform edukacyjnych bez nadzoru korepetytora.

 

Korepetycje online

Z pewnością część kandydatów do matury rozważała podjęcie korepetycji przez Internet. W porównaniu do standardowego modelu korepetycji nauka online nie tylko eliminuje koszty i czas związany z dojazdem, ale także znacząco poszerza bazę potencjalnych nauczycieli.

Jak prowadzić korepetycje z matematyki online. Użyteczne platformy i aplikacje dla dzieci i maturzystów

Znalezienie korepetytora online może wydawać się kłopotliwe, jednakże z pomocą przychodzą platformy pośredniczące pomiędzy uczniami i nauczycielami, takie jak Buki. Najbardziej popularnymi wśród korepetytorów komunikatorami do nauczania są Skype i Zoom. Posiadają one nie tylko możliwość wideo-rozmowy, ale również udostępnienia monitora i wysyłania plików, co znacząco usprawnia pracę. Skype charakteryzuje się na ogół lepszą jakością połączenia, zaś Zoom wydaje się łatwiejszy i szybszy w obsłudze (zajmuje również mniej miejsca na dysku twardym i zużywa mniej zasobów komputera). Ponadto, na popularności zyskuje serwis Google Classroom, który służy jako przechowalnia wszelkich materiałów edukacyjnych. W swojej „klasie online” nauczyciel może również wyznaczać zadania domowe, podając termin ich ukończenia i wystawiając ocenę po sprawdzeniu. Google Classroom może służyć także jako miejsce do zadawania pytań nauczycielowi w formie postów.

W gestii zarówno ucznia, jak i korepetytora, leży omówienie zasad współpracy. Najlepiej jest zrobić to podczas pierwszej lekcji, którą wielu nauczycieli oferuje bezpłatnie. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy jakość połączenia audio i wideo między obiema stronami jest zadowalająca. Następnie trzeba uzgodnić, które platformy i komunikatory będą używane podczas korepetycji i upewnić się, że obie strony wiedzą, jak z nich efektywnie korzystać. Należy pamiętać o tym, by nauczyciel ocenił stan wiedzy ucznia i poznał jego główne cele nauki, aby następnie ułożyć adekwatny plan pracy.

 

Platformy edukacyjne

Poza korepetycjami online istnieje też możliwość nauki matematyki na platformach edukacyjnych. Taką możliwość oferuje chociażby serwis E-zadania, który oferuje kompleksowe przygotowanie maturalne z filmami edukacyjnymi, testami interaktywnymi i próbnymi arkuszami maturalnymi. Można tam znaleźć również mnóstwo zadań matematycznych podzielonych tematycznie. Dzięki temu maturzyści mogą skupić się na doskonaleniu wybranego przez siebie aspektu, na przykład geometrii lub algebry, zanim przystąpią do zmagania się z próbnymi arkuszami, które zawierają mieszankę zadań z różnych dziedzin.

Kolejną platformą użyteczną dla uczniów szkół średnich jest Matemaks, który w Internecie funkcjonuje nie od dziś i zdążył już pomóc wielu rocznikom maturzystów. W ofercie znajdziemy mnóstwo tematycznie podzielonych zadań, do których dołączone są rozwiązania w formie wideo z dokładnym wytłumaczeniem procesu myślowego i sprytnych skrótów obliczeniowych.

Kandydaci do matury mogą również rzucić okiem na stronę math.edu.pl. Oprócz licznych zadań matematycznych znaleźć tam można też interesujące ciekawostki i alegorie ze świata przedmiotów ścisłych, które z pewnością umilą czas spędzany na przygotowaniach.

Uczniowie podchodzący do egzaminu na poziomie rozszerzonym mogą zainteresować się platformą eTrapez, która uratowała życie niejednemu studentowi kierunków matematycznych. Zadania obliczeniowe przedstawione są krok po kroku z dokładnym wyjaśnieniem, a poziom zadań jest na tyle wysoki, że po przerobieniu materiału matura nie powinna stanowić dużego problemu.

Dla osób, które chcą zgłębić swoją ogólną wiedzę matematyczną, można też polecić dwa bardzo popularne kanały na YouTube: 3Blue1Brown i Khan Academy. Co prawda nie znajdziemy tam materiału przygotowującego do matury, ale są to jedne z najlepszych obecnie źródeł w Internecie, gdzie matematykę tłumaczy się holistycznie. Jedyną przeszkodę w korzystaniu z tych zasobów może stanowić język angielski. Jest to jednak świetna metoda na naukę matematyki online za darmo, na bardzo wysokim poziomie zrozumienia.

 

Nauka matematyki od podstaw online

Materiały dostępne w Internecie nie ograniczają się jedynie do uczniów szkół średnich. Wiele platform oferuje również interaktywną naukę dla dzieci na etapie szkoły podstawowej. Zasoby dla dzieci różnią się jednak znacząco od tych dla dorosłych, ponieważ dzieci dużo lepiej przyswajają wiedzę poprzez zabawę. Dlatego też powstało sporo gier online przeznaczonych do nauki matematyki. Wiele z nich znaleźć można na stronie gry-matematyczne.pl. Gry na tej platformie skierowane są głównie do najmłodszych uczniów.

Istnieją też platformy edukacyjne, gdzie nauka jest oparta na podstawie rywalizacji między użytkownikami, co również zachęca młode osoby do korzystania z tych zasobów. Takie rozwiązania oferują między innymi Matzoo, Matmag i Squla. Dla nieco starszych uczniów odpowiednia będzie platforma PowtórkoMat, która również pozwoli przygotować się do egzaminu ósmoklasisty.

W sieci znajdziemy mnóstwo zasobów do nauki matematyki online. Dzięki temu edukacja nie ogranicza się do lekcji w szkole. Spośród tak szerokiego wachlarza możliwości każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.Autor:

Oceń wiadomość