Wyższe szkoły zawodowe: czy warto się w nich uczyć? Ile kosztuje wyższa szkoła zawodowa i jakie są dostępne kierunki?

28.05.2021

Wyższe szkoły zawodowe: czy warto się w nich uczyć? Ile kosztuje wyższa szkoła zawodowa i jakie są dostępne kierunki?
Kształcenie wyższe
 1. Państwowa wyższa szkoła zawodowa: czym jest i jakie są jej korzyści?/a>
 2. Zasadnicza szkoła zawodowa: czy warto wybrać szkołę zawodową zamiast liceum?
 3. Zasadnicze i wyższe szkoły zawodowe a matura
 4. Ranking najlepszych szkół zawodowych w Polsce 2021
 5. Podsumowanie: czy warto wybrać wyższą szkołę zawodową?

Wyższa szkoła zawodowa może być świetną opcją dla osób, które nie są zainteresowane tradycyjnym uniwersytetem. Szkoły zawodowe są uznawane za instytucje bardziej praktyczne. Według statystyk, ukończenie wyższej szkoły kształcenia zawodowego oferuje lepsze perspektywy na rynku pracy.

Czego jednak można uczyć się w wyższej szkole zawodowej? Pod jakimi względami edukacja przez placówki kształcenia zawodowego różni się od typowych studiów? Ten tekst  odpowiada na te pytania.

Państwowa wyższa szkoła zawodowa: czym jest i jakie są jej korzyści?

Wyższe szkoły zawodowe są reakcją wobec kryzysu rynku pracy. Od dawna oskarża się uczelnie o „produkcję magistrów”. Takie osoby zyskują dyplom, ale potem mają problemy ze znalezieniem pracy. Najczęściej krytykowane kierunki to:

 • Studia humanistyczne: socjologia, filozofia, politologia

 • Kierunki teologiczne: teologia, familiologia

 • Kierunki filologiczne: literaturoznawstwo, filologia polska, a nawet filologie języków polskich

Gdzie tkwi problem? Każdy, kto studiował, dobrze wie, że spora część osób zatrzymuje się na poziomie licencjatu. Co zaś oferuje przykładowo licencjat z filologii polskiej? Można powiedzieć, że bardzo niewiele. Jeśli chodzi o filologie obce, sprawa jest bardziej złożona. Wiele zależy od tego, czy student zdołał dobrze opanować język obcy. Niestety, większość studentów kończy takie studia na zasadzie uzyskania dyplomu. Nie zawsze idą za tym realne kompetencje.

Wyższe szkoły kształcenia zawodowego oferują inny model. Nauka koncentruje się wokół nabywania kompetencji praktycznych. Dzieje się to w ramach ściśle określonych dziedzin. Dzięki temu, absolwenci szkół kształcenia zawodowego zawsze uzyskują cenne umiejętności. Te kompetencje przydają się na rynku pracy. 

Coraz więcej szkół kształcenia zawodowego realizuje program mieszany. Poprawia to sytuację absolwentów. Nauka przebiega według następującego schematu:

 • Jeden tydzień jest poświęcony na zajęcia szkolne

 • Kolejny tydzień to praktyki zawodowego u pracodawcy

Do tego dochodzi też doradztwo zawodowe w szkole zawodowej. Eksperci podkreślają zalety wyższych szkół zawodowych. Osoby kończące szkoły kształcenia zawodowego:

 • Potrzebują mniej czasu, aby znaleźć pracę

 • Jest im łatwiej rozwijać kompetencje zawodowego

 • Częściej, niż absolwenci uniwersytetów, potrafią utrzymać pracę przez dłuższy czas

Osoby zainteresowane edukacją zawodową pytają, czy szkoła zawodowa wlicza się do stażu pracy? Jeśli szkoła wdraża system mieszany (nauka oraz praktyki), to odpowiedź brzmi: tak. Pewien staż pracy uczeń uzyskuje już przez samą naukę. 

Wyższa szkoła zawodowa: ile trwa nauka?

Większość placówek (przykładowo Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego w Przemyślu) oferuje kierunki kształcenia trwające po trzy semestry. To dwa razy mniej, niż studia licencjackie (sześć semestrów). To też mniej, niż studia II stopnia.

Co po takim czasie może zaoferować policealna szkoła zawodowa? Do wyboru student ma interesujące i cenione przez pracodawców kompetencje. Przykładowo:

 • Doradztwo zawodowe

 • Zarządzanie oświatą

 • Podstawy przedsiębiorczości

 • Pedagogika specjalna

 • Kierunki z zakresu rehabilitacji

 • Wspomaganie rozwoju dziecka

 • Wczesne nauczanie języków obcych

 • Terapia zajęciowe

 • Neurodydaktyka

Wyższe szkoły kształcenia zawodowego oferują też inne kierunki. Oferta zależy od placówki. Zawsze są to kierunki praktyczne. Nauka jest nastawiona na zdobycie cenionych kwalifikacji zawodowych. Nauka może być jeszcze bardziej efektywne przy pomocy dobrych korepetycji. W serwisie BUKI można znaleźć dziesiątki ogłoszeń od specjalistów, którzy udzielają lekcji prywatnych.

Zespół szkół zawodowych wyższych: czy nauka jest darmowa?

Zasadnicze szkoły zawodowe kształcą bezpłatnie. Tak samo, jak licea i technika. Sytuacja wyższych szkół kształcenia zawodowego jest inna.  Są to placówki, które oferują naukę dodatkową. Szkoły nauczania zawodowego są popularne nie tylko wśród młodych ludzi. Są też popularne wśród nauczycieli oraz absolwentów uniwersytetów. 

Czesne za jeden semestr wynosi 250-400 złotych. W tej cenie student otrzymuje:

 • Od 150 do 250 godzin nauki

 • Od 50 do 100 godzin praktyk zawodowych w szkole zawodowej

Szczegółowe proporcje zależą od kierunku. A także od oferty szkoły kształcenia zawodowego.

Zasadnicza szkoła zawodowa: czy warto wybrać szkołę zawodową zamiast liceum?

Zasadnicze szkoły zawodowe nie cieszą się dobrą opinią. Wynika to ze stereotypów. Postrzeganie kształcenia w szkołach zawodowych zaczyna się zmieniać. Rynek pracy potrzebuje wykwalifikowanych pracowników. Budowlaniec, elektromonter, fryzjer czy operator wózka widłowego. Każdy z tych zawodów daje szanse na sporą pensję.

Kolejny atut to możliwość pracy za granicą. Nie tylko Polska cierpi na brak rąk do pracy. Deficyty są widoczne też w innych krajach europejskich. To właśnie dlatego na przykład polski budowlaniec w Niemczech czy Norwegii może zarabiać nawet po 10 tysięcy złotych miesięcznie.

Minusem zasadniczej szkoły zawodowej jest brak podejścia do matury. Tutaj rozwiązaniem może być matura eksternistyczna. Niestety, nie jest łatwo zyskać prawo, aby podejść do takiego egzaminu.

Zasadnicze i wyższe szkoły zawodowe a matura

Ważną informacją jest to, że rozpoczęcie nauki w wyższej szkole zawodowej wymaga matury. Oznacza to problemy dla osób po zasadniczych szkołach zawodowych. 

Rozwiązanie? Mogą być nim zaoczne licea dla dorosłych. Ich koszt jest niewielki lub też są całkowicie darmowe. Nauka odbywa się co drugi weekend. Licea zaoczne nie należą też do zbyt wymagających. Nauczyciele mają świadomość, że uczniowie to osoby, które na co dzień muszą pracować. 

Ranking najlepszych szkół zawodowych w Polsce 2021

Jaka jest najlepsza wyższa szkoła zawodowa? Poniżej przedstawiamy listę Portalu Edukacyjnego Perspektywy.

 

 1. Akademia imienia Jakuba z Paradyża

 2. Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II (Biała Podlaska)

 3. Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa (Opole)

 4. Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego (Gniezno)

 5. Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu

Warto zaznaczyć, że pierwsza szkoła w rankingu zdobyła bardzo wysoką ocenę. Akademia zawodowa imienia Jakuba z Paradyża ma wskaźnik WSK 100. Pozostałe cztery szkoły uzyskały ocenę około 90. To też bardzo dobry wynik.

Podsumowanie: czy warto wybrać wyższą szkołę zawodową?

Z pewnością, wyższe szkoły zawodowe oferują możliwość kształcenia w pożądanych na rynku pracy zawodach. Atutem jest też niskie czesne. Na plus szkołom zawodowym trzeba także zaliczyć mieszany system nauki. Same lekcje zajmują tylko pewną część czasu ucznia. Pozostały czas jest poświęcany na praktyki u pracodawców. Dzięki temu osoba kończąca wyższą szkołę zawodową naprawdę posiada określone umiejętności. Staż odbyty w trakcie nauki można zaś wpisać sobie do CV.

 

 

Oceń wiadomość