Jak napisać: nie ma czy niema?
Nie ma czy niema? Oto jest pytanie! Wyraz „nie” jest partykułą i jako zaprzeczenie w zdaniu zawsze stoi przed czasownikiem i jest pisane rozdzielnie, np.: Anna nie ma dziś książki. Reguła ta odnosi się tak samo do czasowników, które bez przeczenia „nie” mają inne znaczenie: nie dojadać, czyli głodować, ponieważ „dojadać” oznacza kończyć jedzenie, albo nie dostawać, czyli nie otrzymywać, bo „dostawać” oznacza coś mieć. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy czasownik utworzony jest od rzeczownika z przedrostkowym „nie”, np. niepokoić od: niepokój.
Zwrot „nie ma” tworzy wyrażenia oznaczające, że ktoś lub coś z pewnością nie istnieje, w połączeniu:
- z nazwami czynności tworzy zwroty oznaczające nieistnienie czegoś,
- z nazwami osób lub przedmiotów tworzy zwroty oznaczające nieobecność w danym miejscu,
- z określeniami czasu lub miejsca tworzy zwroty oznaczające brak czasu lub miejsca.
Zatem jak się pisze: razem czy osobno? „Nie ma” zawsze piszemy osobno.
Właściwa forma: nie ma!
„Nie ma” pisane rozłącznie oznacza brak czegoś. „Nie” z czasownikami piszemy zawsze oddzielnie. Taka forma pisowni występuje zarówno w czasie teraźniejszym: nie ma, jak i przyszłym: nie będzie oraz przeszłym: nie było.
„Niema” pisane łącznie ma zupełnie inne znaczenie. Wówczas jest to przymiotnik w rodzaju żeńskim, określający niemowę: Ta pani jest niema.
Jak zapamiętać poprawną pisownię?
Nie ma to jak fragment dobrej literatury! To ona pomoże Ci najlepiej zapamiętać właściwą formę, poniżej znajduje się kilka ciekawych cytatów z tym wyrażeniem:
- Żaden dzień się nie powtórzy,
nie ma dwóch podobnych nocy,dwóch tych samych pocałunków,dwóch jednakich spojrzeń w oczy.
Wisława Szymborska, „Nic dwa razy: Wybór wierszy”
- Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół.
Antoine de Saint-Exupéry, „Mały Książę”
- Milczenie jest potrzebne tylko wtedy, kiedy nie ma się nic ważnego do powiedzenia. Milczenie sprawia, że nawet głupcy przez chwilę stają się mędrcami.
Carlos Ruiz Zafón, „Gra anioła”
- Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko mało prawdopodobne.
Cornelia Funke, „Atramentowe serce”
Nie ma wątpliwości, że po przeczytaniu tego teksu zapamiętasz poprawny sposób pisania „nie ma”. Jeśli masz podobne pytania dotyczące skomplikowanej gramatyki języka polskiego, mogą Ci się przydać poniższe artykuły:
Jak napisać: na pewno czy napewno?
Jak napisać: rzadko czy żadko?
Jak napisać: po prostu czy po prostu?
Jak napisać: na co dzień czy na co dzień?
Jak napisać: od razu czy odrazu?