Jak napisać: na pewno czy napewno?
Pisząc jakiś tekst, często zastanawiamy się nad poprawną pisownią niektórych wyrazów. Ortografia języka polskiego potrafi być zagmatwana i czasem przysparza nam problemów. Obowiązuje w niej wiele zasad, ale także wyjątków od nich, co jeszcze bardziej komplikuje zadanie. Jeśli nie do końca wiesz, jak napisać wyrażenie „na pewno/napewno”, poniższy tekst w prosty sposób wyjaśni Ci poprawną formę, co pomoże ją zrozumieć i zapamiętać na zawsze.
Co wpisujesz w Google — na pewno czy napewno?
Narzędzie Google Trends, które umożliwia monitoring najczęściej wpisywanych słów w wyszukiwarce, pokazuje, że wyrażenia: „na pewno” oraz „napewno” są wpisywane dosyć często, co oznacza, że nie tylko Ty masz taki dylemat.
Sporą popularnością cieszyły się pytania, które bezpośrednio dotyczyły dwóch sposobów zapisywania. Narzędzie pokazuje także, w jaki sposób najczęściej były wpisywane wyrażenia „na pewno” oraz „napewno”:
Która forma — na pewno czy napewno — jest właściwa?
Jest tylko jedna prawidłowa forma zapisywania, która zatem? „Na pewno” to wyrażenie przyimkowe, które zawsze zapisujemy rozłączne. Warto zapamiętać zasadę, która mówi, że połączenia przyimków z innymi częściami mowy: z rzeczownikami, zaimkami, przysłówkami i liczebnikami piszemy rozłącznie. Reasumując: przyimek „na” oraz przysłówek „pewno” zawsze będą osobno,tak samo, jak w przypadku innych popularnych wyrażeń np.: po prostu, na nowo, na pamięć, na wczoraj itp.
„Na pewno” oznacza to samo co: bez wątpienia i z pewnością. Synonimami tego wyrażenia są: pewnie, niewątpliwie, oczywiście, zdecydowanie, ostatecznie, definitywnie, rzeczywiście, koniecznie oraz naturalnie.
Na pewno to zapamiętasz!
W zapamiętaniu poprawnej pisowni „na pewno” pomocne mogą być cytaty. Znajdujące się poniżej inspirujące fragmenty z literatury popularnej, zawierają to wyrażenie, więc po ich przeczytaniu na pewno zapamiętasz poprawną pisownię raz na zawsze!
- Nigdy nie zapominaj o tym, kim jesteś, bo świat na pewno o tym nie zapomni. Uczyń z tego swoją siłę, a wtedy przestanie to być twoim słabym punktem. Zrób z tego swoją zbroję, a nikt nie użyje tego przeciwko tobie.
George R.R. Martin, „Gra o tron”
- - Więc do czego może być ten przewód? - spytał Chester.
-Na pewno nie do lampy na zewnątrz.
-Skąd wiesz?
-Bo nie mamy na zewnątrz żadnej lampy.
Roderick Gordon, „Tunele”
- Na pewno jest tak, że to, co przeżywa się z kimś, wspólnie z kimś - przeżywa się podwójnie.
Edward Stachura, „Dzienniki. Zeszyty podróżne 1”
- Do ludzi trzeba wyciągnąć rękę. Trzeba. Możemy się nie doczekać odzewu. Ale jeśli nie wyciągniemy ręki, to odzewu na pewno nie doczekamy się z całą pewnością.
Małgorzata Musierowicz, „Opium w rosole”
Jeśli ten tekst rozwiał Twoje wszelkie wątpliwości to świetnie! Teraz na pewno wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe i proste, a jeśli masz podobne wątpliwości językowe na temat innych wyrażeń, być może pomogą Ci teksty:
Jak napisać: po prostu czy poprostu?
Jak napisać: rzadko czy żadko?
Cytaty pochodzą ze strony: https://lubimyczytac.pl/cytaty