Jak napisać: po prostu, czy poprostu?
Z pewnością raz na jakiś czas podczas pisania tekstu rozmyślasz nad prawidłową formą zapisywania niektórych wyrazów. Zasady obowiązujące w języku polskim bywają kłopotliwe, ale wytłumaczone w odpowiedni sposób, stają się szybko zrozumiałe i zapamiętane na zawsze. Okazuje się, że nad poprawnością wyrażenia „po prostu” zastanawia się wielu z nas, w wyszukiwarkach internetowych hasło to wpisywane jest bardzo często.
Co wpisujesz w Google — po prostu czy poprostu?
Popularne narzędzie Google Trends, które umożliwia monitoring najczęściej wpisywanych słów w wyszukiwarce, pokazuje, że w ciągu ostatniego roku wyrażenia: „po prostu” oraz „po prostu” były źródłem zainteresowania wielu osób.
Pytania, które bezpośrednio dotyczyły sposobu zapisywania, jak widać na załączonym wykresie, cieszyły się sporą popularnością:
Narzędzie pokazuje także, w jaki sposób były najczęściej wpisywane wyrażenia „po prostu” oraz „poprostu”:
Która zatem forma — po prostu czy poprostu — jest właściwa?
Wiesz oczywiście, że jest tylko jedna właściwa forma zapisywania, która zatem? Zgodnie z zasadami obowiązującymi w języku polskim wyrażenia przyimkowe są połączeniami przyimków z innymi częściami mowy: z rzeczownikami, zaimkami, przysłówkami i liczebnika. Przechodząc do sedna: przyimek „po” oraz przysłówek „prostu” zawsze piszemy rozłącznie.
Wyrażenie „po prostu” to inaczej: bezpośrednio, szczerze, w sposób oczywisty, niewymagający uzasadnienia, tylko, jedynie. Jego synonimami mogą być: jedynie, tylko, wyłącznie, zaledwie, zwyczajnie, właśnie, dokładnie lub chociaż.
Jak to zapamiętać? Po prostu!
W zapamiętaniu poprawnej pisowni „po prostu” pomocne będą cytaty. Jeśli jeden z nich szczególnie przypadnie Ci do gustu, wówczas sposób pisania zapamiętasz na zawsze! Poniżej znajdują się ciekawe i inspirujące cytaty z literatury popularnej, które zawierają to wyrażenie:
- Czasem—mówi Tobias, obejmując mnie ramieniem—ludzie po prostu chcą się czuć szczęśliwi, nawet jeśli to złudzenie.
Veronica Roth, „Zbuntowana”
- Jeśli nie ma wyjścia, trzeba je stworzyć. Nie można pozwalać, by świat po prostu nam się przydarzał.
Ann Brashares, „Nigdy i na zawsze”
- Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu.
Dan Brown, „Cyfrowa Twierdza”
- Dlaczego związki doskonałe się rozpadają, a te pozornie niemożliwe trwają w najlepsze? Ludzie nie znaleźli odpowiedzi na te pytania i ja też ich nie znam. Miłość po prostu jest, albo jej nie ma.
Stephenie Meyer, „Intruz”
Jeśli ten tekst rozwiał Twoje wszelkie wątpliwości to świetnie! Teraz już jest wszystko po prostu jasne, a jeśli masz podobne wątpliwości językowe na temat innych wyrażeń, być może pomogą Ci teksty:
Jak napisać: na pewno czy napewno?
Jak napisać: rzadko czy żadko?
Cytaty pochodzą ze strony: https://lubimyczytac.pl/cytaty