Jak napisać: na co dzień czy na codzień?
Na co dzień, na codzień, a może nacodzień? Zanim rozstrzygniemy wątpliwości, zajmijmy się najpierw zwrotem „co dzień”. Jak podaje słownik języka polskiego, połączenia zaimka i następującej po nim innej części mowy definiuje się jako wyrażenia zaimkowe. Zaimek „co” i rzeczownik „dzień” to dwie osobne części mowy, które razem nigdy nie będą tworzyły poprawnego zwrotu. W języku polskim w podobny sposób zapisujemy: co chwila, co tydzień, co miesiąc,co godzina, co niedziela, co rok. Wyjątkiem od tej zasady jest pisownia łączna wyrażeń zaimkowych, które są naturalnymi zrostami: coraz, tymczasem, lub złożeniami: cogodzinny, codziennie, cotygodniowo, corocznie.
Dodatkowy przyimek „na” tworzący wyrażenia oznaczające trwanie czegoś lub porę dziania się czegoś np. „na tydzień”, nie zmienia tej zasady i stanowi kolejną część mowy w zdaniu. Całe wyrażenie „na co dzień” odnosi się do zasady konwencjonalnej dotyczącej rozstrzygnięć ortograficznych, które nie mają uzasadnienia w wymowie, budowie morfologicznej wyrazów oraz historycznym pochodzeniu. Oznacza to, że piszemy w ten sposób, ponieważ tak zostało to ustalone, a więc prawidłowa pisownia „na co dzień” zawsze jest rozłączna. Na tej zasadzie oparto również pisownię takich wyrażeń jak „bez reszty” i „do siego roku”.
Właściwa forma: na co dzień!
W tabelce powyżej punkt 5 brzmi „co na dzień ojca”, jest to doskonały sposób na zapamiętanie właściwego sposobu pisania: na co dzień — co na dzień. Jeśli w przyszłości zdarzy Ci się zastanowić nad tym wyrażeniem, zamień szyk słów i będziesz mieć gotową odpowiedź!
„Na co dzień” to inaczej mówiąc „codziennie”. Jeśli w przyszłości będziesz pisać tekst, możesz to wyrażenie także zamienić na inne, używając przydatnych synonimów: każdego dnia, stale, nieustannie, zawsze, nadal, wciąż, dalej, ciągle, kiedykolwiek, zwykle, coraz, bez przerwy lub wiecznie.
Jak to zapamiętać?
Najlepiej zapamiętujemy to, co nas ciekawi lub nad czym myśleliśmy dłuższą chwilę. Jeśli chcesz utrwalić sobie poprawną pisownię „na co dzień” z pewnością przydadzą ci się cytaty z literatury. Ten, który najbardziej zapadnie Ci w pamięć będzie idealnym sposobem na zapamiętanie właściwej formy.
- Człowiek nigdy nie wie wszystkiego o drugim człowieku. Nawet o tym ukochanym, z którym żyje na co dzień.
Camilla Läckberg, „Syrenka”
- Namiętność do muzyki sama w sobie jest już w y z n a n i e m. Więcej wiemy o nieznajomym, który się jej oddaje, niż o kimś na nią niewrażliwym, z kim obcujemy na co dzień.
Emil Cioran, „O niedogodności narodzin”
- Wiem jedynie, że książka jest jak życie - odzwierciedla to, czym jesteśmy na co dzień, również złe, nudne i jałowe chwile.
Henry Miller, „Lawrence Durrell-Henry Miller - Listy. 1935-1980”
- Luksusem może być również nasza postawa wobec przedmiotów. Kiedy kupujemy płaszcz z wielbłądziej wełny lub złoty zegarek, powinniśmy zdecydować się nosić je na co dzień i to nie tylko wieczorem. Rzeczami należy się cieszyć w całej pełni.
Gian Luigi Paracchini, „Prada. Obyczajowy fenomen”.
Jeśli ten tekst rozwiał Twoje wątpliwości dotyczące prawidłowego zapisu to świetnie! Teraz już na co dzień będziesz pamiętać, jak to się pisze, a jeśli masz inne zagadki językowe, być może pomogą Ci teksty:
Jak napisać: na pewno czy napewno?
Jak napisać: rzadko czy żadko?
Jak napisać: po prostu czy po prostu?