Podczas mówienia wyraźnie słyszymy spółgłoskę „s” na początku, więc w naturalny sposób nasuwa się taka forma zapisu: „spowrotem”. Jednak jak to zwykle bywa, sposób mówienia i pisania w języku polskim różni się od siebie.
W pisowni często popełniamy błędy fonetyczne, przykładem może być wyraz jabłko, które wypowiadamy jako japko, lub zomp zamiast ząb. Wymowa fonetyczna jest jak najbardziej poprawna, gdybyśmy mówili tak, jak się pisze, nasze wypowiedzi brzmiałyby bardzo nienaturalnie, wręcz dziwacznie. Zawsze jednak należy pamiętać o poprawnej pisowni.
Zatem jak się pisze: spowrotem czy z powrotem?
Oczywiście właściwa forma to „z powrotem”. Jest to wyrażenie przyimkowe wynikające z połączenia przyimka z rzeczownikami, przysłówkami, liczebnikami lub zaimkami. Wyrażenia z przyimkiem „z” możemy podzielić na takie, w których słyszymy spółgłoskę „z”, są to np.: z dala, z grubsza, z lekka, z rana, z rzadka, z wolna, z wysoka.
Jednak są też takie, w których wyraźnie słyszymy na początku „s”, np.: z cicha, z pomocą lub z przeciwka.
Właściwa forma: z powrotem!
Jak napisano w słowniku języka polskiego, „z powrotem” oznacza to samo co:
-
w kierunku powrotnym,
-
na nowo
Podczas pisania mogą Ci się także przydać synonimy dla tego wyrażenia. Z powrotem możesz zastąpić używając: znowu, ponownie, powtórnie, dalej, ciągle, od początku, jeszcze raz lub łacińskiego wyrażenia de novo.
Jak to zapamiętać?
Z powrotem zachęcamy do przykładów z literatury, ciekawe cytaty są bardzo pomocne w zapamiętywaniu prawidłowej formy. Poniżej przeczytasz kilka fragmentów, które mogą utrwalić Twoją wiedzę:
-
Jedyne, co może uratować śmiertelnie rannego kota – odezwał się kot – to maleńki łyczek benzyny – i, wykorzystując zamieszanie, przypiął się do okrągłego otworu w prymusie i napił się benzyny. Krew natychmiast przestała się sączyć spod jego lewej przedniej łapy... Kot poderwał się, żwawy i rześki, porwał prymus pod pachę, śmignął wraz z nim z powrotem na kominek, a stamtąd rozdzierając tapety wlazł na ścianę, mniej więcej po dwóch sekundach znalazł się wysoko nad wszystkimi i zasiadł na metalowym karniszu.
Michaił Bułhakow, „Mistrz i Małgorzata”
-
Odwróciła się i ruszyła z powrotem do domu przez rozmokłe pola, zwijając po drodze włosy w węzeł. (...) zobaczył, że idąc prostuje z wolna szczupłe ramiona. Gest ten ugodził go w serce boleśniej od wszystkich jej słów.
Margaret Mitchell, „Przeminęło z wiatrem”
-
A jak pan myśli, jak długo możemy pływać w to cholerne tam i z powrotem? - zapytał.
Florentino miał przygotowaną odpowiedź od pięćdziesięciu trzech lat, siedmiu miesięcy i jedenastu dni, łącznie z nocami.
- Przez całe życie - powiedział.
Gabriel García Márquez, Miłość w czasach zarazy
-
Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.
Janusz Leon Wiśniewski, „Samotność w Sieci”
Po przeczytaniu powyższego teksu z pewnością zapamiętasz właściwy sposób pisania „z powrotem”. Jeśli masz podobne pytania dotyczące skomplikowanej gramatyki języka polskiego, możesz z powrotem zajrzeć na naszą stronę i przeczytać inne artykuły:
Jak napisać: na pewno czy napewno? (https://buki.org.pl/blogs/jak-napisa-na-pewno-czy-napewno/)
Jak napisać: niema czy nie ma? (https://buki.org.pl/blogs/jak-napisa-nie-ma-czy-niema/)
Jak napisać: rzadko czy żadko? (https://buki.org.pl/blogs/jak-napisa-rzadko-czy-adko/)
Jak napisać: po prostu czy po prostu? (https://buki.org.pl/blogs/jak-napisa-po-prostu-czy-poprostu/)
Jak napisać: na co dzień czy na co dzień? (https://buki.org.pl/blogs/jak-napisa-na-co-dzie-czy-na-codzie/)
Jak napisać: od razu czy odrazu? (https://buki.org.pl/blogs/jak-napisa-odrazu-czy-od-razu/)
Cytaty pochodzą ze strony: https://lubimyczytac.pl/cytaty