Jak przygotować dziecko do egzaminu ósmoklasisty z matematyki

Ranking:
Więcej»Wszyscy blogi użytkownika

Jak wszyscy wiedzą test ósmoklasisty jest nadzwyczajnym sprawdzianem w życiu dziecka. Jest to powiem przykład sprawdzenia wiedzy nabywanej przez kilka lat nauki w szkole podstawowej, a jego wyniki rzutować będą na najbliższą przyszłość Państwa pociechy. Od wyników tych egzaminów zależy bowiem, czy syn lub córka dostaną się do wybranej szkoły średniej.

Wszystkim nam zależy aby przygotować się jak najlepiej. Ale pytanie brzmi: jak? Co po kolei zrobić? Od czego zacząć? Czy w ogóle mogę pomóc mojemu dziecku w otrzymaniu wyższej liczby punktów?

Z pomocą przyjdzie Państwu mój artykuł. Postaram się przedstawić 5 kroków, które pomogą w przygotowaniu do tego testu.



1.    Upewnij się, że twoje dziecko jest biegłe w Tabliczce Mnożenia

Wiem, że wydawać się to może oczywiste. Przecież od najmłodszych lat, klasa po klasie ćwiczy się właśnie to! Ale czy na pewno Twoje dziecko zna Tabliczkę Mnożenia na pamięć? Nie myli się i mówi z pamięci, a nie: liczy za każdym razem poprzez dodawanie. Praktyka nauczyła mnie, że nawet uczniowie liceum nie są z tego biegli. Niestety. Dlatego ćwicz z dzieckiem Tabliczkę Mnożenia, rób mu mini testy na czas, pytaj wieczorem. Kilka przykładów każdego dnia sprawią, że te liczby zaczną krążyć wokół Twojego dziecka i lepiej je zapamięta

 

Dlaczego to ważne?

Otóż, na rozwiązanie testu jest ograniczona liczba minut i sporo pytań. Znając tabliczkę mnożenia na pamięć automatycznie wpisujemy wynik widząc coś znajomego. Pozwoli to na zaoszczędzenie sporej ilości czasu, jak również uniknięcie błędów wynikających ze złego dodania lub pomylenia wyników. To przyczynia się do uzyskania większej ilości punktów.

 

2.    Upewnij się, że Twoje dziecko umie dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić pisemnie

To również wydaje się rodzicom oczywiste. Jednak problemy z Tabliczką Mnożenia przekładają się w znacznym stopniu na problemy z działaniami pisemnymi. Dodatkowo, nie ukrywajmy, dzieci nie są głupie! Każdy ma teraz komórkę z kalkulatorem lub normalny kalkulator. Zamiast dzielić czy mnożyć pisemnie, np. przy zadaniach domowych, dzieci korzystają z kalkulatorów. Znacznie skraca to czas pracy, ale powoduje zaniechanie ćwiczeń, co skutkuje, że zapominają podstaw. O ile zwykłe mnożenie może nie sprawiać problemów, to często pojawiają się one przy mnożeniu liczb z przecinkiem, dzieleniu gdy dzielnik jest większy od dzielnej itd. Dodatkowo warto przećwiczyć z dzieckiem mnożenie i dzielenie liczb przez 10, 100, 1000, 2000 itp. Bowiem liczb z zerami nie powinno liczyć się pisemnie, tylko przez przesuwanie przecinka w lewo lub prawo!

 

Dlaczego to ważne?

Ponownie, upewniając się, że Twoje dziecko jest bardzo dobre z podstaw pomożesz mu w skróceniu czasu pracy oraz uniknięciu głupich błędów. Przy 15-20 zadaniach, z którymi syn lub córka mają się zmierzyć jest to naprawdę duża oszczędność. Dodatkowo każdy niestracony w ten sposób punkt, spowoduje przewagę przed innymi rówieśnikami.

 

3.    Upewnij się, że twoje dziecko zna niezbędne wzory

Wzorów potrzebnych do zdania Testu Ósmoklasisty jest cała masa! Zaczynając od wzorów na pola, obwody, objętości figur, Twierdzenie Pitagorasa, sumę kątów w figurach, wzory skróconego mnożenia, wzory na pierwiastki i potęgi… I niestety dziecko musi znać je na pamięć. Nie może mieć ze sobą karty wzorów. Dlatego tak ważne jest aby zapamiętało ich jak najwięcej i umiało z nich mądrze skorzystać. Można wypisać sobie takie wzory z podręcznika i również wieczorem przepytać dziecko z kilku z nich.

 

Dlaczego to ważne?

Wiele zadań można rozwiązać tylko wtedy, gdy znamy odpowiedni wzór. O ile w liczeniu pola wydaje się to oczywiste, to w wyrażeniach algebraicznych, czy rysunku trójkąta z zaznaczonymi kątami – już nie bardzo. Zastosowanie odpowiedniego twierdzenia, metody lub wzoru, ułatwi dojście do prawidłowego rozwiązania. Naprawdę szkoda by było, gdyby dziecko zostawiło zadanie nierozwiązane, bo nie mogło przypomnieć sobie wzoru na objętość ostrosłupa, prawda?

 

4.    Uzupełniaj wiedzę teoretyczną swojego dziecka

W każdym podręczniku, na początku działu, jest teoria, którą dzieci powinny znać. Niestety nie poświęca się jej wiele czasu w szkole. Dlatego warto jest pokazać to dziecku i upewnić się, że poświęci tej teorii swój czas. Oprócz wspomnianych wcześniej wzorów znajduje się tam wiele pojęć i wyjaśnień. Niejednokrotnie w zadaniach pytają o zastosowanie konkretnej metody, lub o wskazanie liczby pierwszej, liczby doskonałej, kąta naprzemianległego, stycznej do okręgu, itp. Gdy dziecko nie wie o czym mowa, nie zrobi tego zadania prawidłowo. Matematykę trzeba zrozumieć, wtedy wiele zadań wydaje się znacznie łatwiejszych i możliwych do rozwiązania. Możesz usiąść z dzieckiem i pokazać mu na czym polegają konkretne zagadnienia. Zapewniam, że po przeczytaniu tego wstępu, odświeży Ci się pamięć z tych zagadnień.

 

Dlaczego to ważne?

Wiele zadań można rozwiązać tylko wtedy, gdy znamy odpowiednie pojęcie i wiemy o co nas pytają. Bez odpowiedniego przygotowania łatwo jest popełnić błąd myląc średnicę z promieniem, czy nie znając zasad przystawania trójkątów. Tak jak w przypadku wzorów, tylko dobra znajomość teorii pozwoli na bezbłędne rozwiązanie większej ilości zadań, ponieważ najczęściej są to zadania krótkie, pytające o tą jedną konkretną rzecz z teorii.

 

5.    Systematycznie pracuj z dzieckiem na testach ósmoklasisty

W Internecie dostępnych jest wiele darmowych testów, chociażby te z zeszłych lat, stworzone przez CKE, testy próbne OPERON lub Gazety Wyborczej lub inne. Wystarczy wydrukować taki test i dać go dziecku na 100 minut. Po tym czasie, usiąść z dzieckiem i sprawdzić ten test (odpowiedzi również są zamieszczone w Internecie).

 

Dlaczego to ważne?

Takie działania pozwolą dziecku i Tobie, drogi Rodzicu, na sprawdzenie poziomu przygotowania. Dodatkowo wyszczególni to braki, które wynikają z teorii, nieznajomości wzorów czy problemów z liczeniem. Dzięki temu dowiecie się w którą stronę się kierować i którym działom poświęcić więcej czasu. Dodatkowo pozwoli to na zapoznanie się z testem i jego właściwościami, takimi jak sposób układania pytań, konieczność umieszczania odpowiedzi na karcie wzorów lub zasadę niesprawdzania brudnopisu. Dzięki temu dziecko poczuje się pewniej podczas prawidłowego testu, a wcześniejsze ograniczenia czasu do 100 minut pozwoli mu na lepszą organizację czasu pracy i mniejszy stres w działaniu pod presją czasu.

 

Dodatkową wskazówką jest przyłożenie się do zamiany jednostek, ilości dni w miesięcu, znajomości zegarka, itp. Upewnij się, że dziecko wie ile gramów jest w kilogramie, ile litrów jest w cm3 i ile milimetrów w metrze. Dodatkowo systematycznie sprawdzaj czy umie biegle przeliczać jedną jednostkę na inną.

Ranking:5 z 5

Według opinii 1 użytkowników

Autor: Claudia S.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora

Szukasz korepetytora?

Wybieraj najlepszych korepetytorów w serwisie BUKI!

INNE ARTYKUŁY NAUCZYCIELA

Zarejestruj się jako korepetytor na BUKI!

Bezpłatna rejestracja w 10 minut

Zajęcia indywidualne lub przez Skype

Płatność bezpośrednio od ucznia

Przeczytaj także sekcję «Blogi korepetytorów»:

Egzamin ósmoklasisty z matematyki – kluczowe umiejętności, które warto znać

Egzamin ósmoklasisty z matematyki sprawdza kluczowe umiejętności: kalkulacyjne, logiczne myślenie, wnioskowanie i uważność.

Autor: Artur P.

Pierwsza Zasada Dynamiki Newtona

Pierwsza Zasada Dynamiki Newtona to podstawowa zasada fizyki. Uczniowie na początku szkoły średniej na pewno będą mieli z nią styczność a dobre jej zrozumienie na pewno zapewni im dobre oceny na start

Autor: Piotr M.

Ułamki zwykłe

Ułamki to jedna z najważniejszych rzeczy w świecie matematyki dlatego tak ważne jest dokładne zrozumienie tematu co w znaczący sposób może pozytywnie wpłynąć na wynik z testu 8-klasisty

Autor: Piotr M.

5 skutecznych metod na szybkie powiększanie słownictwa cz. 2

Chcesz mówić płynnie? ️Kontynuujemy serię o powiększaniu słownictwa!

Autor: Maks O.

Jak przygotować się do egzaminu IELTS?

Pierwszym krokiem w przygotowaniach do IELTS jest dokładne zrozumienie formatu egzaminu, o którym wspomnieliśmy wyżej.

Autor: Anna K.

Jak sztuka wpływa na naukę matematyki? 🎨 + 📐 = ❤️

Przełam stereotypy!

Autor: Kacper K.

Inne wiadomości:

;