Dzisiejsi uczniowie- dlaczego przybywa uczniów potrzebujących korepetycji?

W dzisiejszych czasach fakt tego, że ktoś chodzi na korepetycje nie jest niczym nadzwyczajnym. Każdy czasami potrzebuje pomocy w zrozumieniu jakiejś partii materiału. Pytanie jednak dlaczego się tak dzieje? Skąd wynika ta niewiedza i brak zrozumienia?

Ze statystyk wynika, że 17% rodziców poszukuje co średnio raz na rok korepetytora. Pokazuje to więc, że co piąty uczeń potrzebuje indywidualnych zajęć pozalekcyjnych. W tym momencie pojawia się pytanie czemu, aż tak dużo uczniów wymaga większego zrozumienia? 

1.Sposób nauczania w szkole ucznia

Pierwszym możliwym czynnikiem jest po prostu szkoła, do której uczęszcza nasze dziecko. Jest pewne prawdopodobieństwo, że nauczyciel podaje temat niezozumiale, skupia się na pewnej grupie osób, pomijając resztę, lub po prostu podchodzi do swoich lakcji bardzo pobłażliwie i bez większego starania.

Jak to sprawdzić? Logiczne, że każde dziecko w tym momencie powie "Mamo, bo moja nauczycielka mnie pomija." lub "Jak mam sie czegoś nauczyć, jeżeli mój nauczyciel niczego treściwego as nie uczy?". Sprawdzenie czy takowy powód złych ocen jest prawdziwy wymaga skontaktowania się z rodzicami innych uczniów lub wychowawcą. Jeżeli okaże się, że nauczyciel należycie podaje wiedzę i materiał, jest sumienny i dba o swoich uczniów to łatwo się zorientować kto jest przyczyną braku zrozumienia u ucznia. Szukamy dalej!

Dzisiejsi uczniowie- dlaczego przybywa uczniów potrzebujących korepetycji?

2.Wychowanie ucznia 

Najczęściej pomijany przez wielu rodziców czynnik, przy sprawdzeniu w czym leży problem. Jeżeli mamy do czynienia z uczniem w młodszym wieku to za jego zrozumienie i edukacje nie odpowiada jedyni on sam, oraz jego nauczyciel. Poza nimi odpowiedzialni są za to również rodzice. Co jako korepetytor rozumiem przez wychowanie? Nie chodzi tu o to, czy dziecko jest kulturalne albo w jaki sposób podchodzi do nauki. Nic bardziej mylnego. Jako rodzic młodszego ucznia należy kontrolować jego tok nauki oraz to czy zmierza ona w zamierzonym kierunku. W dzisiejszych czasach a wbardzo dużym stopniu umożliwia to mobidziennik, dzięki któremu bez problmu da się sprawdzić jakie oceny ma uczeń, co zostało mu zadane, lub nawet jakie lekcje zostały odwołane. Korzystając z możliwości tego narzędzia należy na bierząco kontrolować oceny ucznia oraz jego zadania. Sprawdzać czy zadane polecenia zostały wykonane, a w razie testów - sprawdzać wcześniej jego wiedzę. 

3. Dłuższa przyswajalność materiału

W tym przypadku wielu rodziców zastanawia się zapewne co pordzić, gdyż ani oni, ani nauczyciel, ani nawet sam uczeń nie są niczemu winni. W tym momencie najlepszym wyjściem są korepetycje. Dzięki nim nauczyciel prowadzący naszego ucznia poświęca uwage tylko jemu, a nie całej klasie. W ten sposób dziecko ma osobę- eksperta, który wyjaśni mu wszystko w stosownym czasie oraz tyle razy ile będzie trzeba. O samych korepetycjachw  innym artykule.

4.Brak skupienia 

Oto powód, który występuje u większości uczniów otrzebujących korepetycji. Wiele osób może się zastanawiać dlaczego uczniowie nie są skupeini na swoich zajęciach. Istnieje niezliczona ilość powodów, które można wymienić, jednakże głównez nich to brak zaintereswoania lekcjom oraz jej tematem oraz rozmowa z rówieśnikami. 

Najpopularnieszymi przedmiotami, z których rodzice szukają korepetycji są przedmioty ścisłe oraz języki obce. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta; ponieważ te przedmioty wymagają uwagi i zrozumienia. Podczas, gdy uczeń na lekcji nie będzie poświęcał uwagi tematowi to na sprawdzian nie wystarczy przeczytanie notatki teoretycznej i jej zapamięatnie, ponieważ brakuje zrozuemienia, które jest kluczem do rozwiązania zadań na teście! 

5. Lenistwo

W epoce komputerów, smartfonów oraz wielu innych urządzeń cyfrowych, aby rozwiązać równanie wystarczy zrobić jego zdjęcie i wstawić do sieci, lub po prosru go zekanować. Przez rozwój techniki uczeń nie musi już wszystkiego dokłądnie liczyć, gdyż może po prostu sprawdzić wynik w sieci. Pozwla mu to zaoszczędzić czas, który później może przeznaczyć na coś innego. Z jendej strony ktoś może powiedzieć, że przecież dzięki temu zyskuje więcej czasu dla siebie! To prawda, lecz zyskał w ten sposób więcej czasu, ale stracił zrozumienie, które by otrzymał prze zrobienie danego zadania samodzielnie!

To główne powody gorszych ocen uczniów, ale nie wszystkie. Warto pamiętać, że każdy jest inny przez co może mieć swój własny powód braku zrozumienia konkretnego tematu.

 

Autor: Valentyn B.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora