Cześć, czy wiesz, że wszystko, co dzieje się wokół nas, wszelkie zjawiska i procesy zachodzą dzięki oddziaływaniom?
Możesz w celu doświadczenia kupić dwa balony i je o siebie potrzeć. Efektem tego będzie odpychanie się baloników, ponieważ w wyniku pocierania zostały naelektryzowane. Jeśli wykonasz to doświadczenie, to zaobserwujesz, że nie ma znaczenia, który balonik potrzesz bardziej, a który mniej, gdyż obydwa odchylają się od pionu tak samo. Oznacza to, że obydwa baloniki oddziaływają na siebie w takim samym stopniu.
Wniosek jest jeden: wszystkie oddziaływania są wzajemne.
Czasami jak czeszemy włosy to również i one się elektryzują, wówczas niektóre włoski zaczynają odstawać od pozostałych. To również efekt oddziaływania między naszymi włosami a grzebieniem.
Jeśli nosisz swetry to podczas ich zdejmowania niekiedy słychać trzaski- są to odgłosy towarzyszące przeskokom iskier między naelektryzowanymi ciałami.
Wypisane powyżej przykłady odnoszą się do oddziaływań elektrostatycznych (związanych z ruchem)
Oddziaływanie magnetyczne (jest również związane z ruchem) - kiedy weźmiesz dwa magnesy, to albo zaczynają się one od siebie odpychać, albo przyciągać (mam nadzieję, że wiesz, iż plus z minusem się przyciąga, natomiast minus z minusem lub plus z plusem odpycha). Jeśli posiadasz magnes, to możesz wykonać doświadczenie i sprawdzić jak magnes reaguje z opiłkami żelaza, spinaczami lub małymi gwoździkami.
Oddziaływanie grawitacyjne (to już trzeci rodzaj oddziaływania, który jest związane z ruchem) - z tym oddziaływaniem mamy do czynienia najczęściej, ponieważ jest ono spowodowane przyciąganiem ziemskim. Możesz w celu doświadczenia, podskoczyć najwyżej jak możesz, ale zawsze spadniesz na Ziemię z powrotem, możesz trzymać piłeczkę w dłoniach bardzo wysoko, ale jak tylko ją puścisz, to ona od razu spadnie na ziemię, możesz mieć na biurku długopis, ale jak tylko popchniesz go poza biurko, to spadnie na podłogę, a to wszystko za sprawą grawitacji !
Zapamiętaj, że zarówno Ziemia przyciąga grawitacyjnie dany przedmiot, ale ten sam przedmiot również przyciąga Ziemię. Jest to wszystko spowodowane właśnie oddziaływaniem grawitacyjnym, czyli przyciąganiem ziemskim. Zachodzi ono między wszystkimi ciałami mającymi masę, a przecież nawet najmniejszy okruszek chleba ma jakąś masę prawda ?!
Warto zwrócić uwagę na fakt, że oddziaływanie elektrostatyczne, magnetyczne, a także grawitacyjne mogą zachodzić na odległość, ale zastanów się, jak zachodzi oddziaływanie sprężyste (związane z odkształceniem= zmianą kształtu danego ciała, np: podczas zgniatania poduszki)? Otóż jak sama nazwa mówi, oddziaływanie sprężyste jest również związane ze sprężyną, a żeby rozciągnąć sprężynę, bądź wystrzelić strzałę z łuku należy działać bezpośrednio. Rozciągając jakiś przedmiot, zapewne czujesz, jak on również ciągnie Twoje ręce- a więc nie tylko ty oddziaływujesz na sprężynę, ale również sprężyna oddziaływuje na Ciebie, czyli znowu dowodzimy, że wszystkie oddziaływania są wzajemne.
Warto zapamiętać, że oddziaływania, które zachodzą przy bezpośrednim kontakcie ciał, nazywamy ODDZIAŁYWANIAMI MECHANICZNYMI.
W przyrodzie występują cztery rodzaje oddziaływań podstawowych:
- grawitacyjne
- elektromagnetyczne
- dwa rodzaje oddziaływań zachodzących w jądrach atomowych: oddziaływania słabe i silne
Wszystkie pozostałe oddziaływania jak np.: oddziaływanie sprężyste, tarcie to tylko pochodne oddziaływań podstawowych.
A teraz bardzo ważna informacja, którą musisz zapamiętać:
Jeżeli skutkiem oddziaływania jest ZMIANA PRĘDKOŚCI CIAŁA to jest to SKUTEK DYNAMICZNY.
Jeżeli skutkiem oddziaływania jest ZMIANA KSZTAŁTU CIAŁA to jest to SKUTEK STATYCZNY.
BARDZO DZIĘKUJĘ ZA DZISIAJ ! :)