Język koreański nie należy do najpopularniejszych w Europie. Mało osób decyduje się na jego naukę (nie oznacza to jednak, że to jedyna słuszna droga). Koreański jest ciekawym wschodnim językiem, który otwiera wiele możliwości - zarówno zawodowych, jak i podróżniczych. Co więcej, mimo swojej odmienności (w porównaniu do języków europejskich) nie jest zbyt trudny w nauce, dlatego też postanowiliśmy dzisiaj opowiedzieć nieco więcej o koreańskim - czy język koreański jest trudny oraz jak nauczyć się koreańskiego?
Czy język koreański jest trudny?
Język koreański nie należy do najtrudniejszych - co więcej uważa się, że ma najłatwiejszy alfabet na świecie, tj. hangul - jego podstaw można nauczyć się już w godzinę. Składa się z samogłosek, spółgłosek oraz figur geometrycznych (kółek, kwadratów i kresek). Oprócz tego sam język nie jest tzw. językiem tonalnym - zmiana intonacji głosu nie wpływa na znaczenie wypowiadanego słowa. Koreański ma także wiele zapożyczeń z angielskiego (ale nie tylko - również niemieckiego, czy portugalskiego) - jest ich na tyle dużo, że wiele słów można zrozumieć bez żadnego doświadczenia z językiem koreańskim, np. [pen], [bitamin]. Wszystko to sprawia, że mając jakąkolwiek styczność z angielskim znacznie łatwiej w sposób fonetyczny poznać język koreański. Do kolejnego ułatwienia warto dodać również to, że w języku koreańskim nie odmienia się czasowników przez osoby, liczby i rodzaje, a liczba mnoga i pojedyncza rzeczowników w znacznej większości wygląda tak samo.
Żeby jednak nie było tak kolorowo i łatwo, to przy nauce języka koreańskiego można napotkać pewne problemy - po pierwsze jest to język, w którym występuje największa liczba słów na świecie (w koreańskim jest wiele słów pochodzenia chińskiego, angielskiego, jak i występują słowa odpowiednie jedynie dla koreańskiego, ponieważ Koreańczycy mają wiele słów, które nie znajdują idealnego tłumaczenia w innych językach) i w zasadzie każde słowo w koreańskim posiada synonim.
Wracając do samego alfabetu jego nauka jest dosyć prosta, to można napotkać problemy z odróżnianiem spółgłosek - w koreańskim wyróżniamy spółgłoski podwójne, przydechowe i dyftongi. Istnieje nawet kilka transkrypcji alfabetu hangula. Prawda jest taka, że tylko poprzez aktywną naukę - słuchanie i obcowanie z tym językiem można się go nauczyć (bardzo ważne jest słuchanie nagrań czy rozmowy z lektorem - lektorów języka koreańskiego można znaleźć na stronie BUKI).
Język koreański różni się od polskiego również szykiem zdania (co może stwarzać problemy na początku nauki), tj. podmiot, dopełnienie orzeczenie. W naszym języku orzeczenie występuje na drugim miejscu - przykładowo przetłumaczone zdanie: “Przedwczoraj od taty otrzymane spodnie założyłem”.
Dużą trudnością jest na pewno również honoryfikatywność, czyli język oficjalny. Wiadomo, że w każdym języku używa się innego słownictwa czy innej budowy zdań podczas pogawędki, a innego podczas oficjalnej rozmowy, to jednak język koreański jest nieco bardziej złożony (np. czasownik jeść inaczej będzie brzmieć w mowie potocznej, a inaczej w oficjalnej). Z kolejnych kwestii, które mogą nieco utrudniać naukę jest system liczbowy - osoby uczące się koreańskiego muszą nauczyć się liczyć dwa razy, ponieważ występują dwa różne systemy liczbowe i mają zupełnie inne zastosowanie w życiu.
Reasumując:
- większość słów w języku koreańskim jest zapożyczona z innych języków (głównie angielskiego), zaledwie 35% słów jest pochodzenia koreańskiego;
- nauka alfabetu koreańskiego (hangul) jest niezwykle prosta - w ciągu godziny lub dwóch można opanować jego podstawy;
- prosta gramatyka - np. brak odmian czasowników
- inny szyk zdanie - dopełnienie znajduje się w drugiej części zdania;
- duża różnica między językiem potocznym, a oficjalnym.
Dlaczego warto uczyć się koreańskiego?
Języków obcych warto uczyć się zawsze - bez względu na to, jaki to język. Szybka globalizacja i rozwój na Półwyspie Koreańskim sprawia, że region ten staje się coraz atrakcyjniejszy. Znajomość języków obcych pozwala na przełamanie barier, poznanie nowych osób oraz ułatwia zrozumienie kultury - otwiera przed ludźmi drzwi, które dotąd były przed nimi zamknięte.
Języka koreańskiego warto uczyć się z kilku powodów:
- pozwala to na oglądanie filmów koreańskich w oryginale (niestety mała część jest tłumaczona na język angielski);
- rozwój zawodowy - praca w firmach koreańskich lub polskich, które nawiązują pracę z firmami koreańskimi to fantastyczny sposób na rozwój kariery zawodowej lub rozwinięcie własnego biznesu - bez znajomości koreańskiego trudno o nawiązanie współpracy;
- znajomość koreańskiego ton umiejętność unikalna, jeszcze nieoklepana - ciekawy pomysł na znalezienie nowego hobby;
- ułatwia podróże - zwłaszcza do Korei, Japonii, Chin czy Wietnamu.
Jak nauczyć się koreańskiego?
Na koniec kilka wskazówek, jak nauczyć się koreańskiego:
- Alfabet - najważniejsza umiejętność
Pierwszym krokiem w opanowaniu koreańskiego jest nauka alfabetu hangul. Na szczęście jest on jednym z najłatwiejszych na świecie. Składa się z 24 głoskowych znaków i 14 spółgłoskowych, które łączą się w bloki, tworząc sylaby. Alfabet hangul jest fonetyczny i zaledwie w kilka godzin można nauczyć się podstawowej pisowni.
- Słownictwo i idiomy
Jak w każdym języku, nauka słownictwa i idiomów jest kluczowa do płynnej komunikacji. Niektóre słowa i zwroty koreańskie mogą wydawać się nieznane i trudne do zapamiętania, ale praktyka czyni mistrza! Ucząc się systematycznie, korzystaj z notatek, fiszek lub aplikacji do nauki języków.
- Zaawansowane elementy gramatyczne
Nieco problematyczna jest nauka elementów graficznych. Na szczęście, nie trzeba ich znać od razu, aby zacząć się komunikować. Można stopniowo odkrywać coraz to bardziej zaawansowane elementy, aby poszerzać swoje zdolności językowe.
- Praktyka czyni mistrza
Nauka każdego języka wymaga regularnej praktyki. To nie tylko nauka słownictwa i gramatyki, ale także słuchanie, czytanie, mówienie i pisanie. Zachęcamy do oglądania koreańskich filmów czy programów telewizyjnych oraz czytania książek, a także słuchania piosenek i rozmów z native speakerami. Im więcej będziesz używał języka w różnych kontekstach, tym bardziej rozbudujesz swoje umiejętności.
Przy nauce języka koreańskiego należy pamiętać o tym, że jak każdy inny język obcy ma swoje jaśniejsze i ciemniejsze strony. Co więcej - dla jednych osób może być to język łatwy i przyjemny w nauce, dla innych wręcz przeciwnie. Początkowo z całą pewnością będzie on inny od języków, których zazwyczaj uczymy się w szkołach, jest jednak bardzo ciekawy i otwiera wiele ścieżek rozwoju. Należy jednak pamiętać o tym, że bez względu na to, jakiego języka chcemy się nauczyć, trzeba pamiętać o systematyczność i dyscyplinie - wystarczy nawet 15 minut dziennie, ale codziennie, a nie raz na dwa tygodnie.