Kto z nas nie marzy o biegłej znajomości języków obcych. Najwięcej osób chce znać język angielski, hiszpański czy francuski na poziomie komunikatywnym. Znajomość tych języków otwiera nam drzwi do znalezienia pracy i podróżowania. Dzisiaj dla odróżnienia nie zajmiemy się najpopularniejszymi językami, a najłatwiejszymi. Pamiętaj jednak, że jeżeli chcesz opanować jakikolwiek język obcy, musisz być bardzo regularny i zdeterminowany. Nie nauczysz się nawet najłatwiejszego języka świata, jeżeli nie poświęcisz mu odpowiedniej ilości czasu.
Jaki jest najłatwiejszy język świata?
Łatwość w nauce to pojęcie względne. Dużo zależy do tego, jaki jest Twój pierwszy język i ogólne zdolności językowe. Dla niektórych osób nauka języka obcego jest łatwa i przyjemna, dla innych jest to karkołomne zadanie - są osoby, które wyróżniają się ponadprzeciętną inteligencją językowe, inne wręcz przeciwnie. Pamiętaj, że nauka języka obcego to nie tylko komunikacja. To również zasady, pisownia i gramatyka. Dla nas (europejczyków) trudnym zadaniem może być nauka języka, w którym dominuje cyrylica czy znaki arabskie i hebrajskie. Jesteśmy przyzwyczajeni do alfabetu łacińskiego. Zanim omówimy najłatwiejsze języki świata, to przedstawimy Wam najłatwiejsze języki dla polaków:
- ukraiński,
- bułgarski,
- słowacki,
- rosyjski,
- czeski.
Polacy mają dużą łatwość w nauce wyżej wymienionych języków, ponieważ są bardzo zbliżone do naszego ojczystego. Podobnie wygląda gramatyka, stylistyka czy styl wypowiedzi. Co więcej, często jadąc np. do Czech możemy porozumieć się z mieszkańcami tego kraju po polsku, ponieważ nasze języki są do siebie bardzo zbliżone.
Zgodnie ze wszystkimi danymi, które posiadamy i różnymi podziałami wychodzi na to, że angielski jest językiem najłatwiejszym i najszybciej wchodzi nam do głowy. Może to być jednak związane również z tym, że jesteśmy po prostu osłuchani ze słownictwem i jego brzmieniem.
7 najłatwiejszych języków świata
W tym wypadku kolejność przedstawienia języków jest przypadkowa.
1. Język angielski - najłatwiejszy język świata
Nie dość, że język angielski jest jednym z popularniejszych języków, to należy jeszcze do jednego z najłatwiejszych. Szacuje się, że językiem angielskim umie się komunikować ponad 2 biliony ludzi na świecie. Warto tutaj zaznaczyć, że jest to język międzynarodowy i mało kto dzisiaj nie zna, chociaż podstaw angielskiego - wszędzie się dogadasz za pomocą tego języka. Dlaczego angielski należy do jednych z najłatwiejszych języków świta? Wpływ na to kilka kwestii:
- większość słów jest krótkich,
- rzeczowniki nie mają rodzajów,
- stosunkowo prosta gramatyka,
- wszechobecne występowanie języka angielskiego sprawia, że jesteśmy z nim osłuchanie, przez co łatwiej jest go się nauczyć.
- czasowniki odmienia się tylko w jednej formie.
2. Język francuski - najłatwiejszy język świata
Kolejny łatwy język to francuski. Posługuje się nim ponad 100 milionów ludzi, aż w 28 krajach. Tak samo jak po angielski, w języku francuskim też będziesz w stanie się porozumiewać się w większości krajów. Ponadto należy on do języków romańskich, dlatego jest dosyć zbliżony do angielskiego - oba te języki mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. Przyjmuje się, że osoby, które potrafią posługiwać się językiem angielskim, z łatwością opanują również język francuski. Wielu językoznawców twierdzi, że język francuski i angielski mają ze sobą bardzo dużo wspólnego - warto wiedzieć, że ponad ⅓ sów po angielsku pochodzi z języka francuskiego!
3. Język hiszpański - najłatwiejszy język świata
Trzecim najłatwiejszym językiem jest Hiszpański. Na brzmienie tego języka bardzo wpłynął arabski i łacina. Język ten jest używany na 7 kontynentach. Ma nie tylko przyjemną wymowę, to dla jeszcze większego ułatwienia większość słów zapisujemy dokładnie, tak jak słyszymy. Przyjmuje się, że nauka hiszpańskiego zajmuje około 400 godzin - jest to bardzo mało. Hiszpański jest również niezbędny do opanowania przed rozpoczęciem nauki portugalskiego czy katalońskiego. Wiele osób wręcz uważa, że język hiszpański sam wpada do głowy. Można nawet odgadnąć znaczenie niektórych słów, ponieważ wywodzi się z języka łacińskiego.
4. Język włoski - najłatwiejszy język świata
Język włoski jest używany w ponad 25 krajach m.in. we Włoszech, Szwajcarii czy Malcie. Posługuje się tym językiem ponad 100 milionów ludzi. Przez lingwistów jest uważany nie tylko za jeden z łatwiejszych, ale także za jeden z najpiękniejszych języków świata. Gramatyka włoskiego jest podobna, jak we wszystkich językach romańskich. Z jednym ułatwieniem - jest mniej form czasownikowych. Włłoski jest bardzo dźwięczny, miękki i ma intuicyjną wymowę. Niektórzy twierdzą, że język włoski przypomina śpiew.
5. Język swahili - najłatwiejszy język świata
Pewnie wiele z Was nie słyszała o tym języku. Jest językiem bantu - siny wpływa na jego ukształtowanie miał arabski, angielski, francuski, niemiecki i portugalski. Jest stosunkowo łatwy, ponieważ czasowników się nie odmienia, a dodaje tylko odpowiedni przedrostek. Ponadto wykorzystuje się w nim tzw. konkordancje - jest to dostosowanie przymiotnika i rzeczownika do czasownika. Co ciekawe - językiem tym posługuje się ponad 140 milionów osób. Znaczna większość zamieszkuje wschodnią Afrykę. W języku swahili stosuje się zapis alfabetem łacińskim.
6. Język niemiecki - najłatwiejszy język świata
Wbrew pozorom niemiecki należy do tych łatwych języków. Wiele osób czuje do niego niechęć ze względu na jego „surowość” oraz przez to, że nie jest dźwięczny. Czasami faktycznie niektóre słowa trudno jest przeczytać, jednak jest to język bardzo logiczny, a wiele zasad gramatycznych jest identyczna, jak w języku angielskim.
7. Język szwedzki - najłatwiejszy język świata
Nie jest to najpopularniejszy język, jednak częsty kierunek emigracji polaków. Zasady gramatyczne są zbliżone do języka angielskiego i niemieckiego. Jest nawet nieco melodyjny, a wymowa słów jest stosunkowo prosta. Znajomość języka szwedzkiego przybliża nas również, do poznania duńskiego i norweskiego. Niektórych może zdziwić to, że szwedzi ma bardzo prostą gramatykę, a nauka ich języka z reguły nie stanowi dużego wyzwania.
Najtrudniejsze języki świata
Na koniec przedstawimy Wam najtrudniejsze języki świata. Zostały one zaliczone do trudnych na podstawie kryteriów, m.in. potrzebnego czasu do nauki, opanowanie wymowy, pisowni i gramatyki. Jedne z najtrudniejszych języków to:
- język islandzki,
- język nawaho,
- język polski,
- język fiński,
- język węgierski,
- język japoński.
Więcej na ten temat przeczytacie tutaj. W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest bardzo ważna. Zwłaszcza tych topowych, np. angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego. Czasami trudno jest nauczyć się samemu, dlatego z pomocą przychodzą liczne kursy i korepetycje. Szeroki wybór korepetytorów znajdziesz na platformie BUKI.