Proces uczenia się jest skuteczny, gdy uczeń jest naprawdę pasjonatem dyscypliny. Niemożliwe jest nakłonienie go do nauki wszystkich formuł fizyki w szkole, jeśli uczeń jest pewien, że nie będzie ich potrzebował. Zwłaszcza jeśli trzeba się uczyć pozornie nielogiczny materiał. W nauce języka obcego wszystko jest bardzo podobne! Wielu studentów absolutnie nie chce uczyć się zwrotów i słów w języku angielskim. A jeśli nauczyciele tylko wymagają uczenia się pewnych zasad, to pragnienie zostaje całkowicie wyeliminowane i nie powraca już w wieku dorosłym.
Jedną ze skutecznych metod nauki języków obcych są gry w języku angielskim. Te gry pozwalają stworzyć swobodną atmosferę podczas lekcji poprzez zainteresowanie uczniów. W zależności od gry na lekcjach mogą być poznawane zarówno główne reguły leksykalne, jak i gramatyczne. Sugerujemy gry do nauki języka angielskiego, które pomogą Ci urozmaicić swoje lekcje.
Ciekawa siódemka: angielskie gry dla dzieci w każdym wieku
- Gra «Napisz na tablicy».
Gry słowne po angielsku są atrakcyjne dla uczniów w różnym wieku. Gra «Napisz na tablicy» będzie interesująca zarówno dla uczniów klas piątych, jak i dziesiątych. Jego zasady są proste:
- cała klasa jest podzielona na zespoły (2 lub 3);
- nauczyciel podaje konkretny temat do napisania słów (załóżmy, że lekcja poświęcona „Przymiotnikom”, wówczas nauczyciel może podać temat: „Opisz wakacje przymiotnikami”);
- dzieci zapisują na tablicy przymiotniki, charakteryzujące ich wakacje (zabawne, ciekawe, niezapomniane itp.);
- wygra ten zespół, który napisał najwięcej słów.
Takie gry bardzo podobają się uczniom, ponieważ pozwalają wykazać się kreatywnością i zrelaksować się podczas lekcji.
- Gra «Układanki».
Jak widzimy, słownictwo można ćwiczyć przy pomocy poprzedniej gry, przyszła kolej na gramatykę. Aby rozwiązać zadania, klasa jest również podzielona na grupy, tak jak w grze «Napisz na tablicy». Jakie są zadania? Tutaj jest algorytm:
- nauczyciel pisze na papierze kilka zdań różnymi zakreślaczami lub podkreśla różnymi kolorami;
- każde zdanie nauczyciel tnie na frazy (2-3 słowa) lub osobne słowa;
- wszystkie kawałki papieru są mieszane, umieszczane w pudełku lub szufladzie;
- nauczyciel daje każdej drużynie zdanie (podzielone na frazy i słowa);
- wygrywa drużyna, która jako pierwsza wykonała zadanie i prawidłowo sporządziła zdanie.
Można specjalnie pominąć słowo, które będzie decydujące. Także można wstawić jedno słowo w niewłaściwej formie dla tego zdania. W ten sposób ćwiczy się uważność uczniów, odbędzie się dyskusja w zespole, uczniowie będą mogli znaleźć i zrewidować niezbędną regułę i uzasadnić swoją pozycję. Krótko mówiąc, w tej grze można włączyć fantazję!
- Gra «Kim ja jestem?».
Wszyscy znają grę „Taboo”. Zasada gry «Kim ja jestem?» jest podobna, ale aby opisać zamierzony przedmiot, zwierzę lub osobę, konieczne będzie opisanie go w kilku zdaniach w języku angielskim. Algorytm jest:
- uczeń idzie na tablicę;
- myśli na przykład o zwierzęciu, osobie lub przedmiocie;
- opisuje to za pomocą poprawnie skomponowanych zdań (4-5 zdań). Można użyć opisów działań, wyglądu i funkcji;
- ten, kto pierwszy zgadł, idzie na tablicę i wyobraża sobie następne słowo.
Takie gry w języku angielskim w klasie pozwalają uniknąć lęku przed rozmową z publicznością, nauczyć się płynnego mówienia w języku obcym bez słownika, włączyć fantazję i szybko znaleźć niezbędne przymiotniki, i czasowniki dla opisywania przedmiotów.
- Gra «Co jest w torbie?».
Zgadzam się, dość interesujące jest opisywanie tego, czego nie widzisz. «Co jest w torbie?» bardzo lubiany przez dzieci w wieku szkoły podstawowej i średniej. Zasady są proste:
- nauczyciel wkłada do nieprzezroczystej torby niektóre przedmioty (mogą to być zabawki, przybory szkolne, artykuły gospodarstwa domowego);
- podchodzi do ucznia, prosi o zamknięcie oczu i wyciągnięcie jakiegoś przedmiotu z torby;
- uczeń z zamkniętymi oczami powinien opisać, co otrzymał, nazywając jakość przedmiotu po angielsku: miękki, ostry, zimny, mały;
- Po tym, jak nauczyciel usłyszy wystarczającą liczbę wyjaśnień i uczeń przyjmie prawidłowe założenie, może otworzyć oczy.
Takie gry w języku angielskim sprawiają, że uczeń szybko wybiera słowa, nawiguje w nieoczekiwanych sytuacjach, przywołuje obrazy i wypowiada je za pomocą obcych słów.
- Gra «Śnieżka».
Kolejna interesująca gra do nauki słownictwa, powtarzania wyuczonych słów i zwrotów. Można grać z dziećmi w różnym wieku szkolnym:
- nauczyciel podaje uczniom jedno słowo;
- każdy kolejny uczestnik wypowiada wszystkie słowa wypowiedziane przez poprzednich uczestników i dodaje własne;
- pod koniec gry powinno powstać jedno duże zdanie.
- Gra «Asocjacje».
Wielu studentów uwielbia «Asocjacje». Możesz grać zarówno na tablicy, jak i na liściach. Każdy nauczyciel może wybrać najwygodniejszy format. Zasady gry są następujące:
- klasa jest podzielona na zespoły, a każdy z nich otrzymuje zadania;
- w zależności od preferowanego formatu można napisać słowo na liściu lub słowo na tablicy. Na przykład: „dom”, „lato”, „szkoła”;
- każdy gracz w drużynie zapisuje 1 słowo skojarzenia, które można zastosować do rzeczownika określonego przez nauczyciela.
- Gra «Gorący ziemniak».
Do tej gry potrzebujesz piłki i nieograniczonej fantazji! Zasady są bardzo proste: nauczyciel nazywa temat, a uczniowie muszą wypowiedzieć słowa na ten temat, rzucając sobie piłkę. Trzymać piłkę długo i myśleć — nie ma czasu! Musisz szybko odeprzeć «gorący ziemniak» innej drużyny.
Jednym z najbardziej zabawnych i ekscytujących sposobów nauki jest gra. Nauka angielskiego z nimi jest znacznie przyjemniejsza! Spróbuj urozmaicić każdą lekcję zabawnymi zajęciami, a zobaczysz, jak duże zainteresowanie przyciągnie ona wśród uczniów!