Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Jak uczyć się o analityce danych?

11.03.2022

Jak uczyć się o analityce danych?
Rozwój osobisty
 1. Analityka danych - co to takiego?
 2. Czym zajmuje się analityk danych?
 3. Jak zostać analitykiem danych?
 4. Kto uczy o analityce?
 5. Analityka - źródła wiedzy
 6. Ile zarabia analityk danych?
 7. Obecnie uważa się, że zawody związane z analityką danych to zawody przyszłości (zaliczamy do nich m.in. analityka danych, data scientist, data engineer czy al expert). Powodów, dlaczego tak się uważa jest całkiem sporo - chociażby to, że mamy coraz więcej danych, które wymagają przetwarzania. Obecnie uważa się, że aż 90% danych w internecie powstało w ciągu ostatnich kilku lat. Zgodnie z dzisiejszą wiedzą użytkownicy jednego z najbardziej popularnych portali społecznościowych (Facebooka) przesyłają do siebie w ciągu godziny około 10 milionów zdjęć, dlatego też dzisiejszym artykule chcemy przybliżyć Wam, co to jest analityka danych, czym się zajmuje, jakie ma znaczenie, jak się jej nauczyć czy jak zostać analitykiem danych. Zapraszamy do lektury!

  Analityka danych - co to takiego?

  Odpowiedź na pytanie, czym zajmuje się analityka danych, nie jest prosta. Jest to złożona nauka. Różne firmy mogą tę definicję różnie interpretować. Jest to połączenie zagadnień związanych z programowaniem, matematyką i rozumieniem danych. Jest to nauka o danych, która korzysta z różnych technik i teorii innych nauk (np. tych wyżej wymienionych). Wykorzystuje różnego rodzaju procesy i algorytmy, które służą do wyodrębniania poszczególnych wartości. Analityka danych jest wykorzystywana bardzo często przez analityków biznesu, w statystyce, przez architektów oprogramowania czy podczas opracowywania sztucznej inteligencji.

  Podczas przeprowadzania obserwacji analityka danych pozwala na zauważenie obecnych trendów i generowanie wniosków. Umożliwia firmom podejmowanie decyzji i tworzenie nowych produktów. Obecnie ta dziedzina nauki zyskuje coraz bardziej na popularności (na każdej płaszczyźnie) oraz jest niezastąpiona w prawidłowym działaniu firm i korporacji. 

  Czym zajmuje się analityk danych?

  Skoro już wiemy, czym zajmuje się analityka danych, to teraz przyjrzymy się zadaniom samego analityka danych. Zajmują się oni pozyskiwanie informacji i danych, które są istotne dla funkcjonowania firmy. Dane te są zbierane z internetu, stron internetowych, telefonów czy innych źródeł. Zajmują się również oceną ryzyka, po wykonaniu konkretnych zmian. Na podstawie tych obserwacji zarząd firmy podejmuje decyzje odnośnie następnych kroków.

  Praca analityka danych może być bardzo ciekawa. To nie tylko analizowanie tabelek, ale również badanie wszystkiego, co przyjdzie nam do głowy, np. ruchu samochodów o konkretnej godzinie, ilości zamówień w danej firmie, zachowania ludzi w konkretnych sytuacjach czy ulubionej kawy.  

  Analityk danych zajmuje się również budowaniem planów marketingowych i strategii biznesowych oraz prowadzeniem analiz finansowych. Dobrze zebrane i przeanalizowane dane pozwalają na uzyskanie dużych zysków w przedsiębiorstwie. W tym zawodzie ważna jest również kreatywność i koncepcja przy rozwiązywaniu zadań. Z ciekawostek możemy Wam powiedzieć, że według „Harvard Business Review” analityk danych, inaczej data scientist jest uważany za jeden z najseksowniejszych zawodów w 2020 roku. 

  Jak zostać analitykiem danych?

  Obecnie zawód analityka danych jest uważany za zawód przyszłości. Osoby, które dzisiaj planują się przebranżowić lub dopiero planują swoją ścieżkę zawodową, powinny rozważyć tę pracę. Jest co najmniej kilka sposobów, żeby zostać analitykiem danych:

  • Częstym sposobem, ale nie oczywistym jest samoistne przebranżowienie w firmie, w której się pracuje. Czasami bywa tak, że na skutek rozwoju przedsiębiorstwa pokazuje się potrzeba korzystania z analityki danych. Bardzo często ktoś wewnątrz firmy (obecny pracownik) w godzinach pracy zaczyna zgłębiać ten temat, uczy się języka SQL, aż w końcu staje się pełnoetatowym analitykiem danych.
  • Innym sposobem zdecydowanie najprostszym jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia - np. studia lub kursy. 
  • Bootcampy - jest to stosunkowo świeży pomysł. Głównie jest dedykowany dla osób, które chcą się przebranżowić, a nie mają czasu na studiowanie. Bootcamp to bardzo intensywny kilku- lub kilkunasto tygodniowy kurs. Zajęcia są realizowane w ciągu dnia, wieczorowo lub weekendowo.
  • Ostatni pomysł to samodzielna nauka. W internecie jest wiele darmowych poradników i filmów instruktażowych, z których można się bardzo wiele nauczyć. Niestety bardzo często brakuje osoby, której można zapytać o radę. W takiej sytuacji zawsze można poszukać korepetytora od analityki danych na platformie BUKI.

  Kto uczy o analityce?

  Analityki możecie nauczyć się podczas zajęć ze statystyki czy programowania. Tema poruszany na różnego kierunku studiach, np. ekonomii. Analityka to dziedzina nauki, która obejmuje kilka składowych z innych, pokrewnych dziedzin. Jeżeli chcesz zostać analitykiem biznesowym warto zainteresować się zdobyciem certyfikatu IQBBA, CCBA, CBAP czy IREB. Chociaż nie ukrywamy, że analityki najlepiej uczyć się w praktyce, czyli w firmie, np. na stanowisku juniorskim. 

  Analityka - źródła wiedzy

  Żyjemy w dobie internetu. Dzięki temu wiele rzeczy o analityce możemy się nauczyć samodzielnie w zaciszu swojego domu, trzeba jednak wiedzieć, gdzie szukać rzetelnych i sprawdzonych informacji. Postaramy się Wam teraz przedstawić kilka miejsc, w których możecie zdobyć wiedzę o analityce:

  • KDnuggets jest to jedna z ważniejszych stron, która omawia zagadnienia związane z analityką czy sztuczną inteligencją. Znajdziecie tam wiele informacji na temat analizy danych. Na stronie są codziennie wstawiane raporty oraz wskazówki do rozwiązywania problemów. Twórcy tej platformy dają również wiele możliwości uczenia się, np. webinary, tutoriale, kursy i szkolenia, a w razie potrzeby możecie poszukać ofert pracy. 
  • What’s The Big Data? to kolejna strona, która przyda się wszystkim osobom, które chcą uczyć się o analityce danych. Jest prowadzona w formie bloga i omawia tematy związane z Big Data, bezpieczeństwem w internecie czy robotyzacją i machine learningiem. Korzystanie z tej strony pozwoli każdemu analitykowi na zdobycie szerokiej wiedzy i wielu wskazówek. 
  • Kaggle jest to serwis adresowany wszystkim analitykom danych. Na stronie można umieszczać rozwiązania konkretnych problemów biznesowych. Nagrodą za najlepsze rozwiązanie są dosyć duże pieniądze. Serwis ten pozwala na zdobywanie umiejętności praktycznych i rozwijanie swojej kreatywności. Na stronie internetowej pojawiły się konkursy związane m.in. ze zwiększeniem skuteczność znajdowania zagrożeń na lotniskach, czy skuteczności badań na raka płuc.
  • Simple Statistics to pewnego rodzaju blog, który pomaga w zdobywaniu umiejętności statystycznych. Opowiada o analizach danych i metodach statystycznych. Na stronie internetowej regularnie są również umieszczane linki do szkoleń, wywiadów i webinarów.

  Ile zarabia analityk danych?

  Jak już wiecie analityk danych jest potrzebny w wielu miejscach - w różnych formach i dziedzinach gospodarki. Zarówno w firmach programistycznych, informatycznych, medycznych czy finansowych, jak i wielu, wielu innych. Co ciekawe, obecnie analitycy danych mają niemal nieograniczone możliwości rozwoju - mogą pracować dosłownie wszędzie i analizować przeróżne zachowania, działy i firmy. Analitycy danych mogą ciągle zwiększać swoją poprzeczkę i odkrywać inne zależności. 

  Zgodnie z danymi na portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków analityków danych wynosi ponad 6500 zł brutto. Warto jednak zauważyć, że 25% przebadanych osób zarabia więcej niż 8200 zł brutto. Należy jednak pamiętać o tym, że zarobki są zależne od firmy i jej budżetu, zajmowanego stanowiska i doświadczenia. Zazwyczaj zarobki osób na stanowiskach juniorskich wynoszą około 5000 zł brutto, gdzie pracownicy z doświadczeniem, tzw. mid może zarobić 8000 zł brutto, a senior, czyli specjalista już nawet około 13 000 zł brutto.

Autor:

Oceń wiadomość

Jak uczyć się o analityce danych?Najważniejsze informacie

Co to jest analityka danych?

Analityka danych to dziedzina nauki zajmująca się badaniem obecnych trendów i wyciąganiem z nich wniosków. Łączy ze sobą kilka dziedzin - programowanie, statystykę czy rozumienie danych.Czytaj więcej na BUKI

Czym zajmuje się analityk danych?

Analityk danych zajmuje się badaniem wartości i analizowaniem ich. Analitycy danych pracują m.in. przy budowaniu planów marketingowych, strategii biznesowych firmy czy prowadzeniem analiz finansowych.

Czytaj więcej na BUKI

Jak zostać analitykiem danych?

Jest kilka ścieżek rozwoju. Analitykiem danych można zostać zarówno poprzez samodzielną naukę, jak i studia czy kursy.Czytaj więcej na BUKI

Ile zarabia analityk danych?

Wszystko zależy od zajmowanego stanowiska. Mediana zarobków wynosi ponad 5500 zł brutto. Warto jednak zaznaczyć, że seniorzy osiagają zaorkbi rzędu 13 000 zł brutto.Czytaj więcej na BUKI