Dzień Nauczyciela 2021 - historia tego święta i pomysły na prezent

14.09.2021

Dzień Nauczyciela 2021 - historia tego święta i pomysły na prezent
Edukacja szkolna
 1. Kiedy jest obchodzony Dzień Nauczyciela?
 2. Życzenia na Dzień Nauczyciela
 3. Pomysły na prezent w Dzień Nauczyciela
 4. Ledwo rozpoczął się rok szkolny, a przed nami pierwsze święto - Dzień Nauczyciela. Opowiemy Wam dzisiaj co nieco o tym dniu i przedstawimy pomysły na prezent. Wiemy, że nie każdy nauczyciel jest wzorowy i wiele chcielibyśmy zmienić w dzisiejszym systemie edukacji, ale nie zapominajmy o tym święcie. Na początek wspomnimy, bo pewnie nie wszyscy pamiętają, że według obowiązujących przepisów święto to, jest dniem, w którym zajęcia edukacyjne się nie odbywają. Prościej mówić, jest to dzień wolny od szkoły.

  Kiedy jest obchodzony Dzień Nauczyciela?

  Dzień Nauczyciela w Polsce jest obchodzony co roku tego samego dnia, czyli 14 października. W tym roku wypada w czwartek - będzie to dzień wolny od zajęć edukacyjnych. Nie w każdym kraju święto to jest obchodzone tego samego dnia. Przykładowo w Chinach ten dzień przypada 10 września. O ile, pewnie wszyscy zdają sobie sprawę, kiedy obchodzimy Dzień Nauczyciela, to zapewne dużo mniej osób zdaje sobie sprawę, jak wygląda historia tego święta. Dzisiaj Wam trochę o tym opowiemy. Dzień Nauczyciela to tylko potoczna nazwa. Oficjalnie ten dzień nosi nazwę „Dzień Edukacji Narodowej”. Zostało zapoczątkowane już w 1773 roku przez Stanisława II Augusta. Święto to początkowo było rocznicą utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Na mocy ustawy zostało jednak wpisane do Karty Praw i Obowiązków Nauczyciela w 1972 roku. Nie zawsze jednak swoje święto nauczyciele i wszyscy pracownicy oświaty obchodzili 14 października. W 1957 roku podczas jednej z Konferencji Nauczycieli zdecydowano, że będzie obchodzone 20 listopada, natomiast w 1982 roku dokonano zmian w zapisie, że święto dotyczyć wszystkich pracowników placówek oświaty, a nie tylko nauczycieli. Tak, jak wspomnieliśmy - następna zmiana zaszła w 1972 roku, gdzie ustalono, że Dzień Edukacji Narodowej będzie świętowany 14 października. Jak zapewne wiecie, w każdej z placówek edukacyjnych Dzień Nauczyciela jest świętowany. Organizowane są apele, różnorodne uroczystości i przedstawienia. Dodatkowo Minister Edukacji Narodowej wręcza zasłużonym pracownikom szkół tzw. Krzyże Zasługi, Medale oraz nagrody.

  Dzień Nauczyciela 2021 - historia tego święta i pomysły na prezent

  Życzenia na Dzień Nauczyciela

  Większość uczniów i rodziców stawia na tradycyjne życzenia podczas wręczania prezentu czy kwiatów. Niektóre osoby wolą jednak zaskoczyć swoich nauczycieli i przygotowują z tej okazji specjalne rymowanki. Wiele gotowych niecodziennych i nieoklepanych życzeń znajdziecie na popularnych stronach internetowych. Dobrym pomysłem jest samodzielne wymyślenie wiersza z życzeniami. Niektóre szkoły organizują nawet konkursy związane z dniem nauczyciela. Można się wtedy popisać swoją kreatywnością i wyrecytować swój wiersz.  Niektóre prezenty dedykowane nauczycielom i pracownikom oświaty są spersonalizowane i mają miejsce na życzenia, dlatego poniżej przedstawimy kilka gotowych wierszy z okazji tego święta:

  1. „Za serce, uśmiech, dobre słowo,

  zachętę do pracy gdy nic się nie udawało

  i pochwałę gdy wszystko szło dobrze.

  Za pomoc w odkrywaniu tego w czym jesteśmy najlepsi

  i przekonywanie, że możemy zrobić więcej niż się spodziewamy.

  Za pokazanie nam, że się liczymy i jesteśmy ważni.

  Za to, że w tak wielu sytuacjach

  mogliśmy zawsze na Panią liczyć…”

  1. „Dobry nauczyciel, jak aforysta,

  nie poniża i nie krzyczy,

  a zapraszając do refleksji

  nie traci poczucia realizmu i optymizmu"...

  Wszystkiego dobrego w Dniu Nauczyciela życzy…

  1. „Bardzo dziękuję za wszelkie rady,

  instrukcje, słowa krytyki, pochwały.

  Dzięki Panu (Pani) mogę być dumna

  z własnych osiągnięć.

  Raz jeszcze wyrazy wdzięczności.

  1. „Z rąk do rąk podajemy

  skromnej mądrości dar zwyczajny".

  Z okazji Dnia Nauczyciela

  składam serdeczne życzenia

  wielu sukcesów zawodowych,

  spełnienia obranego celu oraz tego,

  aby podejmowany trud

  był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.

  Pomysły na prezent w Dzień Nauczyciela

  Zazwyczaj podczas obchodzenia Dnia Nauczyciela uczniowie wręczają pracownikom szkoły czy przedszkola prezenty. Czasami są to prezent od całej klasy czy grupy. Innym razem indywidualne. Poniżej przedstawimy Wam kilka propozycji na pomysły na prezent dla Nauczyciela. Zarówno te indywidualne, jak i grupowe:

  1. Kosz prezentowy - na rynku mamy szeroki wybór koszy prezentowych. Ceny również mają szeroki zakres. Możesz kupić drobny upominek za 40 zł, a nawet za 500 zł, jeżeli jest to prezent od całej klasy. W koszach prezentowych najczęściej znajdują się herbaty, czekolady, kawy czy syropy. Przykładowe upominki znajdziecie tutaj oraz tutaj
  2. Innym dobrym pomysłem jest kwiatek. Przygotowując prezent odpowiednio wcześniej, możesz zamówić nawet ze spersonalizowaną doniczką, na przykład taką, jak tutaj.
  3. Kolejny pomysł od nas to spersonalizowany kalendarz dla nauczyciela. Znajdziesz taki przykładowo tutaj.
  4. Inny niskobudżetowy prezent, a na pewno ucieszy każdego nauczyciela to spersonalizowane kubki. Możesz wybrać zarówno kubek dla wychowawcy, jak i nauczyciela fizyki czy uniwersalny. W ofercie sklepu znajdziecie dużo więcej spersonalizowanych kubków i filiżanek.
  5. Inny pomysł na prezent to personalizowane pióro. Pióro to jednak wydatek rzędy 200-300 zł, więc raczej jest to prezent od całej kasy czy kilku osób. Przykładowy zestaw prezentowy znajdziesz tutaj.
  6. Kolejny pomysł od nas to personalizowane torby. Jest to jednak prezent raczej dla kobiet. W sklepach znajdziecie wiele pomysłów, np. torba dla nauczycielki języka polskiego, chemii czy uniwersalna. Podobnie, jak z kubkami - wybór jest bardzo szeroki. 
  7. Większość nauczyciel zapewne ucieszy się z książek, nawet niekoniecznie związanych z przedmiotem, którego uczą.
  8. Kolejna pula prezentów to tzw. prezent z jajem. Należy jednak ostrożnie z nimi postępować. Wszystko zależy od tego, jakie są stosunki z nauczycielem. Kilka naszych propozycji: świadectwo dla nauczyciela, miętówki, leżak
  9. Innym dobrym pomysłem zawsze są słodycze. Można pomyśleć o kupieniu tzw. spersonalizowanych słodyczy premium np. czekoladki belgijskie
  10. Ten pomysł jest raczej dla wychowawców, ale z pewnością ucieszy każdego - plakat, duża kartka z życzeniami, czy podkładka na biurko
  11. Kolejna nasza propozycja, która ma szeroki zakres cen to kosmetyki. Tutaj znajdziecie spersonalizowany zestaw. 
  12. Jeżeli nie macie pomysłu na prezent, a podane wyżej Wam wydają się słabe, to może pomyślicie o kupieniu albumu
  13. Prezent, który z pewnością ucieszy większość nauczycieli to zestaw do robienia herbaty czy kawiarka
  14. Kolejny pomysł od nas to popularne ostatnio planery czy spersonalizowane notatniki. Podobnie, jak z kubkami i torbami - wzorów do wyboru jest mnóstwo. 
  15. Ostatni na dzisiaj od nas pomysł to personalizowane wino. Z tym prezentem należy jednak uważać, bo nie każdy nauczyciel się z niego ucieszy.

  Pamiętajcie, że najważniejsza jest pamięć o nauczycielach. Nie zawsze trzeba kupować drogie prezenty. Czasami wystarczy drobny upominek lub złożenie życzeń z okazji ich święta. Wiemy też, że nauczyciele są różni. Jednak nie zapominajmy o nich w ten dzień. Miłe gesty cieszą i potrafią wiele zmienić oraz przełamać lody.Autor:

Oceń wiadomość