Jak zrobić drzewo genealogiczne i od czego zacząć?

08.05.2023

Artykuły autora: 357

Jak zrobić drzewo genealogiczne i od czego zacząć?

Zrobienie drzewa genealogicznego to jedno z zadań dla uczniów szkoły podstawowej, ale nie tylko. Jest to również doskonały sposób na dowiedzenie się czegoś o swojej rodzinie i przodkach. Czy zadawaliście sobie kiedyś pytanie - kim byli moi przodkowie, co robili i gdzie mieszkali? Dzisiaj postanowiliśmy opowiedzieć Wam, co to jest drzewo genealogiczne i jak je zrobić?

Co to jest drzewo genealogiczne?

Drzewo genealogiczne przedstawia się w formie graficznej. Pozwala na pokazanie losów rodziny i z każdym kolejnym pokoleniem coraz bardziej się rozrasta. Pozwala na prześledzenie związków między poszczególnymi przodkami. Jest to najpopularniejszy sposób na pokazanie relacji w rodzinie. Jest zarówno przejrzysty, jak i czytelny. 

Tak jak wspomnieliśmy, zrobienie drzewa genealogicznego, to częste zadanie dla uczniów szkoły podstawowej. Jeśli właśnie stoisz przed takim zadaniem i nie wiesz, od czego zacząć, zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych korepetytorów BUKI.

Drzewo genealogiczne - od czego zacząć?

Każda osoba, która chce zrobić drzewo genealogiczne powinna zacząć od siebie i od wyszukiwania informacji o swoich członkach rodziny. Dobrym sposobem jest wypisanie wszystkich informacji o sobie i najbliższej rodzinie - rodzeństwie, rodzicach, dziadkach, ciotkach, wujkach czy kuzynostwie itp. 

W drzewie genealogicznym umieszcza się informacje, takie jak:

  • imię i nazwisko przodków
  • miejsce urodzenia/zamieszkania
  • data urodzenia
  • data śmierci
  • data ewentualnego ślubu
  • nazwiska panieńskie
  • ilość dzieci.

Przydatne mogą być również różnego rodzaju dokumenty, np. data ukończenia szkoły, otrzymane nagrody, zawód, pamiątki czy listy rodzinne - wszystko to jest źródłem cennych informacji.

Przed rozpoczęciem robienia drzewa genealogicznego równolegle z wypisywaniem informacji, które znamy. Dobrym sposobem jest odwiedzenie rodziny, np. dziadków i zebranie wywiadu o swojej rodzinie. Z całą pewnością będą oni w stanie pomóc w dopisaniu brakujących informacji, a także umożliwią jeszcze większe rozbudowanie drzewa.

Kolejnym miejscem, w którym można zdobyć cenne informacje, to kościół, Archiwum Państwowe, Centralne czy lokalne oraz biblioteki. Dzisiaj skarbnicą informacji jest internet. Istnieje możliwość korzystania z różnego rodzaju przeglądarek, które np. pozwalają na znalezienie osób o tym samym nazwisku. Po zebraniu pewnej ilości informacji można zacząć rysować swoje drzewo genealogiczne, aby przedstawić je w graficznej (czytelnej) formie. Następnie zachęcamy do dalszego odgadywania przeszłości swojej rodziny.

Nie zapominajmy jednak, że przy robieniu drzewa genealogicznego, można napotkać na różnego rodzaju trudności, np.:

  • problemy ze znalezieniem informacji - zwłaszcza tych z ubiegłych wieków
  • brak nazwisk do XIX wieku, jeżeli ktoś pochodził z rodziny chłopskiej (szlachta miała nadawana nazwiska od XVI. wieku)
  • problemy z pamięcią starszych przodków, np. dziadków
  • problemy ze znalezieniem dokumentów.

Drzewo genealogiczne można wykonać zarówno ręcznie na kartce papieru lub wielkoformatowych brystolu, jak i skorzystać z różnego rodzaju programów internetowych do tworzenia drzew genealogicznych. 

Jak zrobić drzewo genealogiczne?

Na koniec przygotowaliśmy poradnik, jak zrobić drzewo genealogiczne krok po kroku:

  1. Zanim zacznie się robić drzewo genealogiczne trzeba zebrać wiele informacji na temat członków swojej rodziny - zachęcamy do rozmów z krewnymi, odwiedzenie kościoła i przejrzenie dokumentów parafialnych, archiwum, urzędów, gmin czy bibliotek i cmentarzy. Wiele informacji można znaleźć np. w księgach metrykalnych. Cenne informacje na temat wyszukiwarek internetowych możecie znaleźć tutaj.
  2. Po zebraniu dokumentów pewnym ułatwieniem będzie ułożenie ich w odpowiedni sposób - dla każdej osoby z osobna (można np. wkładać do jednej koszulki dokumenty jednej osoby), a następnie ułożenie ich chronologicznie.
  3. Po odpowiednim przygotowaniu (patrz dwa punkty wyżej) zaczynamy rysowanie drzewa. Należy to zrobić od samego siebie, a następnie powoli schodzić w dół wyznaczając coraz to kolejnych członków rodziny. Pozwoli to na łatwiejsze zapoznanie się ze swoją historią i dostrzeżenie brakujących informacji.

Rysowanie drzewa genealogicznego zaczyna się od samego siebie. Miejsce, w którym napiszesz swoje imię i nazwisko to początek - można to zrobić zarówno na górze, jak i na dole drzewa. Następnym krokiem jest uwzględnienie swoich rodziców i rodzeństwa. Rodzice powinni być zapisani pod lub nad Twoimi danymi (w zależności od rodzaju drzewa). Dane rodzeństwa i ewentualnych Waszych małżonków powinny być na równo z Tobą. Staraj się korzystać z jednego wzorca wypisywania swoich krewnych - np. najstarsze rodzeństwo po lewej stronie. Istotne jest zachowanie spójności w swoim drzewie. W ten sposób schodź drzewem coraz niżej (lub wyżej), aż do momentu, w którym nie skończą Ci się informacje.

Przy robieniu swojego drzewa genealogicznego, zachęcamy do maksymalnego cofnięcia się w czasie. W ten sposób można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

3.81

Według opinii 16 użytkowników

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Jak zrobić drzewo genealogiczne - najczęściej zadawane pytania

Co to jest drzewo genealogiczne?

Drzewo genealogiczne przedstawia się w formie graficznej i pozwala na prześledzenie związków między poszczególnymi przodkami. Zrobienie drzewa genealogicznego również jest często zadawanym zdaniem dla uczniów szkoły podstawowej.

Czytaj więcej na BUKI

Drzewo genealogiczne - od czego zacząć?

Każda osoba, która chce zrobić drzewo genealogiczne powinna zacząć od siebie i od wyszukiwania informacji o swoich członkach rodziny. Dobrym sposobem jest wypisanie wszystkich informacji o sobie i najbliższej rodzinie - rodzeństwie, rodzicach, dziadkach, ciotkach, wujkach czy kuzynostwie itp.Czytaj więcej na BUKI

Jak zrobić drzewo genealogiczne?

Zanim zacznie się robić drzewo genealogiczne trzeba zebrać wiele informacji na temat członków swojej rodziny - zachęcamy do rozmów z krewnymi, odwiedzenie kościoła i przejrzenie dokumentów parafialnych, archiwum, urzędów, gmin czy bibliotek i cmentarzy. Po zebraniu dokumentów pewnym ułatwieniem będzie ułożenie ich w odpowiedni sposób - dla każdej osoby z osobna (można np. wkładać do jednej koszulki dokumenty jednej osoby), a następnie ułożenie ich chronologicznie. Po odpowiednim przygotowaniu zaczynamy rysowanie drzewa. Należy to zrobić od samego siebie, a następnie powoli schodzić w dół wyznaczając coraz to kolejnych członków rodziny.Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów