Zrobienie drzewa genealogicznego to jedno z zadań dla uczniów szkoły podstawowej, ale nie tylko. Jest to również doskonały sposób na dowiedzenie się czegoś o swojej rodzinie i przodkach. Czy zadawaliście sobie kiedyś pytanie - kim byli moi przodkowie, co robili i gdzie mieszkali? Dzisiaj postanowiliśmy opowiedzieć Wam, co to jest drzewo genealogiczne i jak je zrobić?
Co to jest drzewo genealogiczne?
Drzewo genealogiczne przedstawia się w formie graficznej. Pozwala na pokazanie losów rodziny i z każdym kolejnym pokoleniem coraz bardziej się rozrasta. Pozwala na prześledzenie związków między poszczególnymi przodkami. Jest to najpopularniejszy sposób na pokazanie relacji w rodzinie. Jest zarówno przejrzysty, jak i czytelny.
Tak jak wspomnieliśmy, zrobienie drzewa genealogicznego, to częste zadanie dla uczniów szkoły podstawowej. Jeśli właśnie stoisz przed takim zadaniem i nie wiesz, od czego zacząć, zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych korepetytorów BUKI.
Drzewo genealogiczne - od czego zacząć?
Każda osoba, która chce zrobić drzewo genealogiczne powinna zacząć od siebie i od wyszukiwania informacji o swoich członkach rodziny. Dobrym sposobem jest wypisanie wszystkich informacji o sobie i najbliższej rodzinie - rodzeństwie, rodzicach, dziadkach, ciotkach, wujkach czy kuzynostwie itp.
W drzewie genealogicznym umieszcza się informacje, takie jak:
- imię i nazwisko przodków
- miejsce urodzenia/zamieszkania
- data urodzenia
- data śmierci
- data ewentualnego ślubu
- nazwiska panieńskie
- ilość dzieci.
Przydatne mogą być również różnego rodzaju dokumenty, np. data ukończenia szkoły, otrzymane nagrody, zawód, pamiątki czy listy rodzinne - wszystko to jest źródłem cennych informacji.
Przed rozpoczęciem robienia drzewa genealogicznego równolegle z wypisywaniem informacji, które znamy. Dobrym sposobem jest odwiedzenie rodziny, np. dziadków i zebranie wywiadu o swojej rodzinie. Z całą pewnością będą oni w stanie pomóc w dopisaniu brakujących informacji, a także umożliwią jeszcze większe rozbudowanie drzewa.
Kolejnym miejscem, w którym można zdobyć cenne informacje, to kościół, Archiwum Państwowe, Centralne czy lokalne oraz biblioteki. Dzisiaj skarbnicą informacji jest internet. Istnieje możliwość korzystania z różnego rodzaju przeglądarek, które np. pozwalają na znalezienie osób o tym samym nazwisku. Po zebraniu pewnej ilości informacji można zacząć rysować swoje drzewo genealogiczne, aby przedstawić je w graficznej (czytelnej) formie. Następnie zachęcamy do dalszego odgadywania przeszłości swojej rodziny.
Nie zapominajmy jednak, że przy robieniu drzewa genealogicznego, można napotkać na różnego rodzaju trudności, np.:
- problemy ze znalezieniem informacji - zwłaszcza tych z ubiegłych wieków
- brak nazwisk do XIX wieku, jeżeli ktoś pochodził z rodziny chłopskiej (szlachta miała nadawana nazwiska od XVI. wieku)
- problemy z pamięcią starszych przodków, np. dziadków
- problemy ze znalezieniem dokumentów.
Drzewo genealogiczne można wykonać zarówno ręcznie na kartce papieru lub wielkoformatowych brystolu, jak i skorzystać z różnego rodzaju programów internetowych do tworzenia drzew genealogicznych.
Jak zrobić drzewo genealogiczne?
Na koniec przygotowaliśmy poradnik, jak zrobić drzewo genealogiczne krok po kroku:
- Zanim zacznie się robić drzewo genealogiczne trzeba zebrać wiele informacji na temat członków swojej rodziny - zachęcamy do rozmów z krewnymi, odwiedzenie kościoła i przejrzenie dokumentów parafialnych, archiwum, urzędów, gmin czy bibliotek i cmentarzy. Wiele informacji można znaleźć np. w księgach metrykalnych. Cenne informacje na temat wyszukiwarek internetowych możecie znaleźć tutaj.
- Po zebraniu dokumentów pewnym ułatwieniem będzie ułożenie ich w odpowiedni sposób - dla każdej osoby z osobna (można np. wkładać do jednej koszulki dokumenty jednej osoby), a następnie ułożenie ich chronologicznie.
- Po odpowiednim przygotowaniu (patrz dwa punkty wyżej) zaczynamy rysowanie drzewa. Należy to zrobić od samego siebie, a następnie powoli schodzić w dół wyznaczając coraz to kolejnych członków rodziny. Pozwoli to na łatwiejsze zapoznanie się ze swoją historią i dostrzeżenie brakujących informacji.
Rysowanie drzewa genealogicznego zaczyna się od samego siebie. Miejsce, w którym napiszesz swoje imię i nazwisko to początek - można to zrobić zarówno na górze, jak i na dole drzewa. Następnym krokiem jest uwzględnienie swoich rodziców i rodzeństwa. Rodzice powinni być zapisani pod lub nad Twoimi danymi (w zależności od rodzaju drzewa). Dane rodzeństwa i ewentualnych Waszych małżonków powinny być na równo z Tobą. Staraj się korzystać z jednego wzorca wypisywania swoich krewnych - np. najstarsze rodzeństwo po lewej stronie. Istotne jest zachowanie spójności w swoim drzewie. W ten sposób schodź drzewem coraz niżej (lub wyżej), aż do momentu, w którym nie skończą Ci się informacje.
Przy robieniu swojego drzewa genealogicznego, zachęcamy do maksymalnego cofnięcia się w czasie. W ten sposób można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji.