Język turecki od zera - porady dla początkujących

21.09.2021

Artykuły autora: 357

Język turecki od zera - porady dla początkujących

Zacznijmy od tego, czy warto uczyć się tureckiego? Zdecydowanie tak. Zawsze warto uczyć się nowych języków. Jest wiele powodów, dla których powinieneś się zapoznać z podstawami tego języka - jeden z nich są wakacje w Turcji. Niestety bardzo mało osób mówi w Turcji po angielsku, dlatego przed wakacjami radzimy zapoznać się z podstawami tureckiego. Ponadto uważa się, że tego języka używa ponad 70 milionów ludzi na świecie. Przy pierwszym spotkaniu turecki może wydawać Ci się bardzo skomplikowany. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Język turecki dla początkujących - co powinieneś wiedzieć?

Na początek przyjrzyjmy się samemu językowi tureckiemu. Na pierwszy rzut oka wydaje się dosyć skomplikowany. Nie wystrasz się tego. Pamiętaj, że zanim zaczniesz się uczyć jakiekolwiek języka, każdy wygląda na trudny. Dopiero przy bliższym poznaniu można określić, jaki jest w nauce dany język. Co do zasady turecki nie należy do najłatwiejszych, lecz nie jest również wybitnie skomplikowany. Język polski oraz języki, których najczęściej się uczymy, należą do języków indoeuropejskich, natomiast język turecki jest zakwalifikowany do języków ałtajskich. Samo to, że przynależy do innej grupy językowej, sprawia że początkowo może wydawać się skomplikowany. Do języków ałtajskich zaliczamy również m.in. japoński i koreański. Niektóre osoby uważają, że język turecki przypomina trochę niemiecki. Jest to jednak mocno subiektywne odczucie. W tym miejscu warto wspomnieć, że turecki należy do języków agitacyjny. Aglutacyjność z łaciny oznacza przyklejać. W rzeczywistości oznacza to, że do słowa podstawowego musimy tylko doklejać odpowiednie końcówki, bez dokonywania zmian w pisowni czy fonetyce tego słowa. W porównaniu z naszą polską gramatyką jest to naprawdę proste. Dodatkowo język turecki jest bardzo harmonijny - znacznie ułatwia to jego naukę. Zwyczajnie nie musisz się uczyć wielu reguł gramatycznych. Po pewnym czasie zaczniesz je wyłapywać ze słuchu, gdy popełnisz błąd, dane słowo nie będzie Ci współgrało i sam wyłapiesz swoje błędy. Pamiętaj jednak, że trudności w nauce języka to często kwestia bardzo indywidualna. Dla jednych osób język turecki będzie dziecinnie prosty i logiczny, a dla innych wręcz przeciwnie. Najważniejsze to zbyt szybko się nie zniechęcać. Na dobry początek przedstawimy kilka tureckich słów:

 • tak - po turecku powiemy evet,
 • cześć - po turecku powiemy marhaba,
 • dziękuję - po turecku powiemy teşekkürler,
 • nie - po turecku powiemy hayir,
 • proszę bardzo - po turecku powiemy rica ederim,
 • przepraszam, gdy chcesz zaczepić kogoś nieznajomego - po turecku powiemy pardon
 • przepraszam, gdy chcesz przeprosić za np. zachowanie - po turecku powiesz affedersiniz,
 • dzień dobry w godzinach porannych - po turecku  powiesz günaydin,
 • dzień dobry w godzinach popołudniowych - po turecku powiesz Iyi günler,
 • dobry wieczór - po turecku powiesz Iyi akşamlar,
 • İle to kosztuje? – po turecku powiesz Ne kadar?
 • Pytanie - Przepraszam, gdzie jest toaleta? – po turecku powiesz - sfedersiniz, tuvalet nerede?
 • do widzenia - po turecku powiesz allahaismarladik.

Od czego zacząć naukę języka tureckiego?

Na dobry początek naucz się wymawiać litery i słowa tureckie. Nie będzie to  zbytnio skomplikowane. Nie jest to zbyt skomplikowane ponieważ w języku tureckim używa się alfabetu łacińskiego, a każda z liter jest wymawiana osobno. Istnieje wiele liter, które powiemy tak samo, jak w Polsce, są to - a, b, d, e, f, g, h, i, k, l, m, n, o, p, r, s, t, u, z. Żeby nie było za łatwo, niektóre litery wypowiadamy inaczej np.:

 • C - w języku tureckim przeczytamy jako polskie “dż”,
 • J - w języku tureckim przeczytamy jako polskie “Ż”,
 • Y - w języku tureckim przeczytamy jako polskie “j”.

Turecki w swoim alfabecie ma jeszcze litery, których nie znajdziemy w naszym m.in.:

 • V - jest to litera, którą przeczytamy, jako “w”,
 • Ş - jest to litera, która przeczytamy, jako “sz”,
 • Ç - jest to litera, którą przeczytamy, jako “cz”,
 • I - jest to litera, którą przeczytamy jako “y” - wygląda ona jak nasze i bez kropki. Ważne - kropka nad tą literą całkowicie zmienia znaczenie wyrazu. 
 • Ö - literę tą czytamy tak jak w języku niemieckim - mówimy “e” z ustami ułożonymi do litery “o”.
 • Ü - podobnie, jak wyżej. Czytamy, tak jak w języku niemieckim - mówimy “i” z ustami ułożonymi do “u”,
 • Ğ - jest to tak zwane nieme G - nie ma osobnego dźwięku , jedna wydłuża wcześniejszą samogłoskę (podwajamy ją).

Skoro omówiliśmy już alfabet i wymowę liter, przyjrzymy się pokrótce gramatyce:

Sama struktura nie wygląda skomplikowanie - najpierw mamy podmiot, później dopełnienie i na końcu czasownik. Przykładowe zdanie po polsku brzmi - ja robię śniadanie. W języku tureckim używa się wiele przyrostków i końcówek do czasowników i rzeczowników. Ponadto większość końcówek ma kilka różnych form, które zależą od ostatniej samogłoski w wyrazie tzw. korzenia - jest to związane z harmonijnością języka. Z łatwych rzeczy gramatycznych - zaimki nie są podzielone względem płci. Zawsze będziemy używać zaimka “o”. Z podobnych kwestiii - język turecki ma 6 przypadków. Porównując z przypadkami w języku polskim, różnica występuje tylko w wołaczu.

Omówimy teraz pokrótce słownictwo w języku tureckim. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z kieszonkowych słowników. Niektóre zawierają nawet około 40 000 różnych haseł. W dobrych mini słownikach powinny być umieszczone również związki frazeologiczne. Niezastąpione są również tłumacze online. Idealnie sprawdzą się do sprawdzenia znaczenia pojedynczych słów. Najpopularniejsze słowniki to Glosbe, tłumacz google oraz Turenga.

Przedstawimy teraz kilka rad dla osób początkujących, które rozpoczynają swoją przygodę z językiem tureckim:

 • Najważniejsza rzecz - nie zniechęcaj się. Jest to najgorsze, co możesz zrobić. Na wszystko musisz sobie dać czas. Pamiętaj, nie od razu Rzym zbudowano.
 • Daj sobie czas. Początkowo możesz czuć się zniechęcony, gdy zobaczysz długie wyrazy, które są zlepkiem różnych końcówek. Po pewny czasie nauczyć się automatycznie rozdzielać słowo podstawowe od końcówek.
 • Język turecki w znacznej większości przypadków nie tłumaczy się 1:1. Raczej nie uda Ci się tłumaczyć całych zdań słowo po słowie. Staraj się tym nie zniechęcać. Jest to kwestia nauki i przyzwyczajenia się do nowego języka. Początkowo wręcz budowa zdań tureckich może być dla Ciebie zupełnie nielogiczna - po pewnym czasie zmienisz swoje zdanie na ten temat.
 • Jeżeli jesteś samoukiem, to na dobry początek jest nauka wymowy i czytania. Pozwoli Ci to na oswojenie się z językiem w prosty sposób, ponieważ zdecydowana większość osób radzi sobie z czytaniem wręcz bez żadnej znajomości języka. Dzięki temu postawisz sobie niską poprzeczkę na początek, opatrzysz się ze słownictwem i za szybko się nie zniechęcisz.

Jak znaleźć korepetytora z języka tureckiego?

Jak widzisz, język turecki nie musi być tak skomplikowany, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Należy on do języków wyjątkowo regularnych. Do złudzenia przypomina naukę przedmiotów ścisłych np. matematyki. Wystarczy wykorzystać odpowiednie wzory tworzenia słów i zdań. Nie wszyscy jednak lubią uczyć się samodzielnie lub w pewnym momencie chcemy przetestować swoje umiejętności w praktyce. Jeśli chodzi o różne metody nauki, to warto korzystać z różnorodnych repetytoriów i filmików na popularnych platformach np. youtube. Jeżeli zależy Ci na szybkich efektach, staraj się otaczać tym językiem dosłownie wszędzie. Innym sposobem jest korzystanie z zajęć dodatkowych i szkół językowych. Istnieje wiele korepetytorów zajmujących się nauką języka tureckiego. Znajdziesz ich m.in. na platformie BUKI.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

4.06

Według opinii 18 użytkowników

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów